O tom, že koupele mají na organismus příznivý efekt, se vědělo už ve starém Římě. Voda se solí a dalšími léčebnými látkami byla ceněná jako zlato. Zmírňuje symptomy sportovních zranění, revmatoidní artritidy, bolestivé menstruace, žilních onemocnění, sinusitidy, svědění, lupénky, ekzému a přispívá k hojení ran. Mnohé z vás potvrdí, že horká voda či koupel efektivně přispěla k mírnění bolestivosti kontrakcí při porodu. Do vody se i rodí a řeknu vám, že to jsou ty nejúžasnější porody a po nich ty nejklidnější miminka.

Jak se na koupele dívá věda?

Pokud pomineme výborný efekt ponoření celého těla do teplé vody s léčebnými látkami na musculoskeletální systém, tak efekt terapeutických koupelí na zdraví kůže je dokázaný a nesporný. Pomáhá při hojení bércových vředů, poranění slabé kůže u seniorů, po chemoterapii ale i při alergických projevech a kožních nemocech. Věnuje se mu kožní lékařství, revmatologie a celý obor balneoterapie. 

Má koupel skutečně schopnost detoxifikovat?

Detoxikační procesy si tělo zajišťuje celkem účinně samo. Pokud ho nepřehltíme škodlivými látkami, zvládá to pomocí jater, ledvin, kůže a lymfatickému systému dobře. Jisté je, že podat pomocnou berličku mu můžeme a dokazují to i vědecké studie. Jak?

V kůži probíhá za fyziologických okolností přínosný, většinou námi ne moc vítaný, proces pocení. To představuje důležitou formu exkrece škodlivých látek a odpadních metabolitů z těla. Potíme se při cvičení, v sauně i v horké koupeli. Pokud jste to nevěděli, tak potíme se opravdu významně i pod vodou a můžeme tímto způsobem ztratit dost velké množství tekutiny. Slovo detoxikace budeme i zde používat uvážlivě, ale pocením skutečně tělo eliminuje odpadní produkty z těla. 

Ve studiích bylo dokázána nečekaná věc. U lidí s velkou zátěží toxinů přesahovaly koncentrace jedovatých látek v potu hladiny naměřené v plazmě. V potu se i nacházela vyšší koncentrace těchto látek než v moči. 

Dnes už je jisté, že eliminace některých těžkých kovů jako je rtuť, kadmium či arsen právě přes kůži je efektivnější než vylučování jinými cestami, jako například močí. Tímto se pocení stává významným procesem, který nám pomáhá odstraňovat nepotřebné a škodlivé látky z organismu a zaslouží si pozornost v rámci detoxifikace škodlivých elementů. A k tomu může významně napomáhat třeba i terapeutická koupel s přidanými látkami. 

Kdo si má dát pozor

V těhotenství teplá koupel se solí, esenciálními oleji a bylinkami významně pomáhá při bolestech dolní části zad, svalů a mírní křeče v lýtkách.

Horké koupele nejsou doporučovány v prvním trimestru z důvodu přehřátí, rizika točení hlavy a omdlení. Signifikantní nárůst vnitřní teploty těla může negativně ohrožovat vývoj plodu, konkrétně je spojován s vývojovými defekty neurální trubice. V tomto případě by voda při koupeli neměla přesáhnout více než 38.5 stupňů Celsia a vynechat byste měli i saunu. Pokud jste si teplou až horkou koupel užívaly v prvním trimestru v době, kdy jste o těhotenství ještě nevěděly, nepanikařte, riziko patologického vývoje miminka je velmi malé a vše je s největší pravděpodobností v naprostém pořádku. 

Tipy na terapeutickou koupel

  • Do vody přidávejte pouze naturální, čisté ingredience /viz. níže/. Syntetické vůně, umělé parfémy s ftaláty, barevné chemické pěny nejsou součástí koupele léčebné, pečující ani detoxifikační. Nepatří tam a neuvidíte po nich efekt takový jako s čistými složkami.
  • Přidejte 2-3 hrnky čisté, mořské soli. Minerály v ní obsažené mají zklidňující a léčivé efekty na kůži, zmírňují symptomy artritidy, bolesti svalů a únavu.
  • Jedlá soda tvoří alkalickou koupel, která může napomáhat eliminaci toxinů.
  • Epsomská sůl v koupeli obsahuje magnezium a sulfur. Magnézium hraje roli v regulování přes 300 enzymů v těle, snižuje nebakteriální zánět a podporuje funkci svalů a nervů. Mírné transdermální vstřebání horčíku působí příznivě na bolesti hlavy.
  • Pocením ve vodě ztrácíte velké množství tekutiny. Nezapomeňte se dostatečně hydratovat. Předejdete bolesti hlavy a nevolnosti.
  • Studenější sprcha na závěr stáhne cévy a budete se cítít mnohem více svěží než bez ní.
  • Pokud budete připravovat koupel pro své starší rodiče či prarodiče, nikdy nezapomeňte na neklouzavou podložku do vany a také před vanu. Úrazy seniorů ve vlastní koupelně jsou víc než časté a dá se jim tímto zabránit.

Před tím, než se rozhodnete pro zařazení horkých terapeutických koupelí v rámci péče o tělo, se poraďte s lékařem, pokud trpíte srdečními či jinými onemocněními. Zároveň se vždy ujistěte, že před koupelí i po ní doplníte tekutiny. Tělo ztrácí elektrolyty, které je nutno nahradit. Koupele absolvujte s takovou teplotou vody, která je vám příjemná. Tachykardie, pocit na omdlení a všeobecně uživatelská nepříjemnost je známkou, že voda může být moc horká. Snížením teploty stále zachovávate benefity koupelí.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312275/

http://www.healthofchildren.com/T/Therapeutic-Baths.html#ixzz6MoQsbCTE

Předchozí článekRosacea neboli růžovka a její spojitost s autoimunitou
Další článekIlia Super Serum Skin Tint Broad Spectrum SPF 40 Sunscreen