O zdraví, prevenci nemocí a některých alternativních metodách, které vlastně až tak alternativní nejsou, a měly by být součástí klasické medicíny… 

MUDr. Sandra Plybon je slovenská lékařka, mající svoji praxi v Coloradu. Věnuje se zdraví a prevenci z pohledu funkční medicíny. Její zájem se koncentruje hodně na ženské zdraví, prevenci a také na autoimunitní problémy. 


Jsme ženy zapřažené v pracovním procesu. Jsme manželky a partnerky. Jsme dcery a vnučky. Mnohé z nás se musí více či méně starat o své stárnoucí rodiče. Ať už mají nemocné klouby… jsou po mrtvici… či mají Alzheimerovu chorobu. Většina z nás jsme i matky. Děti vyžadují péči, kontrolu, výchovu a lásku. O partnerský vztah musíme pečovat, tříbit ho, jinak uvadá. Uff… Zbývá nám čas na sebe samé? Pečujeme dostatečně i o sebe, nebo běžíme a běžíme dokud už nemůžeme? 

Sandro, je toho hodně, co musíme jako ženy zvládat. Nechci vůbec ubírat mužům, na nich leží zase jiná břemena. Dnes chci mluvit o nás. Souhlasíš s tím, že doba je dnes jiná a že paradoxně je pro nás život náročnější než pro naše babičky či prababičky?

Áno, určite s tým suhlasím. Dnešná doba je oveľa hektickejšia. Ženy sa nestarajú len o teplo domova a deti, ale popri tom si budujú aj kariéru. No a potom je tu ešte tlak z okolia a paradoxne od iných žien a nás samých, mnoho z nás chce robiť všetko na 150%.

Dostáváme se do situace, která je pro nás mnohdy neudržitelná. Začíná nám docházet, že nemůžeme neustále jet, běžet a sprintovat na plný plyn a vydávat ze sebe všechnu energii. Tu pracovní, fyzickou, psychickou i emocionální. Pokud nemáme přestávku nebo nezvolníme, tělo či mysl a mozek nám dají vědět, že dál už nemůžou. Co se v takových případech s naším tělem děje, jak reaguje?


Skôr alebo neskôr nám to naše telo dá najavo a najčastejšie je to nejakou chorobou, poruchou nálady, úzkosťami, hormonálnom nerovnováhou, autoimunitnými ochoreniami, alebo nespavosťou. To som vymenovala iba zopár príkladov. Naše telo nie je stavané na to aby unieslo všetko, čo sa od nás očakáva, keď je telo v sústavnom stresovom stave tak sa to podpíše na našom zdraví. 

Trpí únavou a přepracováním více ženy než muži? Pozoruješ z vlastní zkušenosti lékařky rozdíl?

Myslím si, že muži v tomto svoje telo počúvajú viac ako ženy. Ženy často nevedia povedať kedy je dosť…

Kam až přepracovanost, stres a vypětí může v životě ženy dojít?

Napríklad k autoimunitným ochoreniam, problémom v partnerskom vzťahu, infertilite, nádorovým ochoreniam.

Autoimunitními nemocemi, kterým se sama hodně věnuješ, trpí podle statistik více ženy. Jaká je toho příčina?

Tých príčin je viac. Jednou z nich je, že imunitný systém ženy je silnejší ako ten mužský. Druhým dôvodom sú naše hormóny, ktoré k tomu môžu tiež prispieť.

Co patří mezi autoimunitní nemoci a jak moc závažné jsou?

Autoimunitných ochorení je veľmi veľa. Patrí sem napríklad reumatická artritída, Crohnova nemoc, Hashimotova choroba. Závažnosť je u každého iná, môže byť od miernej až po debilitujúcu.

Jaké jsou nejčastější autoimunitní onemocnění u žen?

Asi jednou z najčastejších a veľa krát aj jednou z najpriehladanejších je Hashimotova tyreoitída. Ďalšie časté choroby sú reumatická artritída, lupus a celiakia. Ženy môžu mať aj iné problémy ako rosacea, ekzémy, astma, menštruačné problémy, ktoré môžu indikovať, že niečo nie je v poriadku. 

Umí jim medicína pomoci? Existuje na všechny autoimunity kauzální léčba?
V čem spočívá záludnost a odlišnost autoimunitních onemocnění od ostatních nemocí?


Liečba je veľmi individuálna. Z pohladu funkčnej medicíny sa snažíme zistiť prečo to ochorenie vzniklo a pozeráme sa na človeka celostne. Konvenčná medicína sa hlavne sústredí na potlačenie imunitnej reakcie. 
Často môže byť celková diagnostika aj pre lekára ťažká, keďže ľudia s autoimunitnymi ochoreniami často nevypadajú, že im niečo je. Niekedy sú dokonca aj výsledky vyšetrení normálne, čo môže diagnózu skomplikovať a oddialiť. Popri tom napríklad pri reumatologických ochoreniach je liečbu najlepšie násadit čím najskôr aby sa predišlo trvalým následkom týchto ochorení.

A tedˇse dostáváme k Tvé specializaci a studiu funkční medicíny, která v prevenci a léčbě postupuje jinak než ta běžná, alopatická. Jaké postupy a vyšetření funkční medicína používá k udržení zdraví?

Na začiatku sa prejde s pacientom veľmi podrobne anamnéza. Tam sa sústredíme na takzavané “antecedents” teda veci, ktoré ovplyvnia naše zdravie ešte pred tým ako sme narodení a ktoré my nemôžeme ovplyvniť, “mediators” to sú veci, ktoré k môžu prispieť k poruche zdravia (napríklad časté používanie antibiotík) a “triggers” teda takzvané spúštače (napríklad veľký stres na telo počas pôrodu alebo autonehody).
Veľmi sa sústredíme aj na stravu daného človeka a jeho mikrobióm a celkový stav zažívacieho traktu. Na to akým toxickým látkam je denne vystavený, či má skryté infekcie ako napr.chronická borelióza, na to ako funguje hormonálny systém…atď.

Vyhledávají funkční medicínu více ženy?

Áno, je to tak.

Mají tedy integrativní metody jako je akupunktura, masáže, protizánětlivá strava, osteopatie, suplementace antioxidanty, vitamíny a minerály svoje místo v udržení zdraví a skutečného ovlivnění některých nemocí?

Áno, určite majú. O naše telo sa treba starať rovnako ako sa napríklad staráme o našu pokožku.

Co Ty sama z postupů a metod funkční medicíny používáš?

Ja sama konzumujem protizápalovu stravu a starám sa hlavne o zdravie svojho čreva a mikrobiómu. Taktiež pracujem na tom aby som na stres nereagovala prehnane.
Beriem suplementy, ale tie sú špecificky mierené na to čo moje tele potrebuje.

Jaké suplementy či doplňky stravy by jsi obecně doporučila uživat ženě v produktivním věku, která, řekněme, nemá závažnější zdravotní problémy a chce se zaměřit na udržení zdraví?

Dobrý multivitamín. Vitamín D s vitamínom K a Omega-3-mastné kyseliny. Veľa nutrientov sa samozrejme dá získať aj z našej stravy, problém je v tom, že jedlo ktoré jeme nie je ani zďaleka tak nutrične hodnotné ako bolo 50 rokov dozadu (hlavne “vďaka” spôsobu akým sa zaobchádza s pôdou a aké poľnohospodárske praktiky sa používajú).

Sandro, děkuji moc za rozhovor, čtenářům bych přála, aby mohli v této hektické době a v životě vůbec trochu zvolnit. Aby měli trochu času i na sebe, třeba i za cenu, že ne vše z povinností bude uděláno na 150%. Aby je nikdy žádná autoimunitní nemoc nečekala a užívali si zdraví. Ráda bych dala i prostor ve formě otázek a těším se někdy na další rozhovor, třeba o kosmetice, zdraví kůže a péči o pleť, která je koníčkem nás mnohých co zde jsme:).

Měj se pěkně a brzy zase na slyšenou!

MUDr. Sandra Plybon se věnuje funkční medicíně, najdete ji na Instagramu @dr.sandrus a na blogu www.drsandrus.com

Předchozí článekDr. Hauschka Med – Ice Plant Face Cream – Kosmatcový pleťový krém
Další článekResveratrol a jeho účinky na pleť a zdraví