Jedna vrstva krému a dost? Nebo pokud používáte olej, tak jedna vrstva oleje? Séra? Dávno překonaná záležitost a moc „základní“ péče, kdy pleť nedostává to, co by měla. Každý dobrý dermatolog či kosmetička vám poví, že jedna vrstva už se „nenosí“. Pleti to totiž nestačí. A to ani té mastné, kdy máte pocit, že další vrstvu by už pleť nesnesla. Snesla. Přímo to potřebuje. A nemluvíme o těžkých nánosech, ale o tenkých vrstvách a lehkých přípravcích, které pleť vyživí a zhydratují. 

Co se stane, když použijete například pouze krém jako jednu vrstvu na pleti? Kůže bude napnutá a vysušená. Ráno u zrcadla budete vzpomínat na večer – opravdu jste se namazali? Budete krém podezírat, že je málo mastný, málo hydratující, zkrátka nevyhovující. Možná ho i vyhodíte do koše. Skutečný problém je však jinde.

Krém v pleti vlhkost zadrží jen na určitou dobu. Stačí mít v místnosti přes zimu zapnuté topení, v létě klimatizaci či jen více suchý vzduch v ložnici, jako to bývá zejména v panelových domech a probudíte se vyschlí. Jako mumie. Nejenom v krku, ale i na obličeji. Protože jste pleti nedodali základní “půdu” pro udržení vlhkosti v podobě mlhy, esence, séra, kyseliny hyaluronové, tak krém samotný nestačí. Ten je navíc dobré uzamknout ještě olejíčkem jako poslední vrstvou. Pokud jste tyto kroky vynechali, tak se budete divit, jak to, že krém “nefunguje”. Není to jeho vina, krém může být velmi dobrý a v zásadě i dost hydratační. Musíte mu ale pro to připravit před jeho nanesením podmínky. Použít pleťovou vodu, mlhu, esenci, … A po nanesení krému opět ta samá písnička. Další vrstva – olej. Skutečně aspoň kapka. Nebojte se toho ani tehdy, máte-li pleť mastnou či se sklonem k zanášení pórů.

Mezivrstvy – základ při používání více produktů

Již jsem na to apelovala v jiných příspěvcích, tak jen krátce zopakuji, co je snad při vrstvení nejdůležitější krok. To tajemství, které by mělo být tak profláklé, že o něm má vědět každý, kdo nanáší více přípravků. Takže – pleť je důležité nenechávat po čištění či sprše vyschnout… Ne že by se to někdy nemohlo přihodit, že. Pokud se tak ale stane, mějte po ruce pleťovou mlhu, esenci nebo termální vodu ve spreji a nastříkejte či naneste lehce na obličej a kratičce nechte působit, než nanesete další přípravek. Ano, všechny ty řídké, transparentní, tekuté „vodičky“, které jste v minulosti považovali za zbytečné, jsou důležitou mezivrstvou při nanášení jednotlivých přípravků. Kdyby mě toto řekl někdo před 10 lety, byla bych mu moc vděčná, protože bych si ušetřila spoustu problémů. Vrstvená péče bude zkrátka s pomocí esencí a mlh vždy fungovat mnohem lépe, pleť to zhydratuje, nakrmí a protože se vše nanáší opravdu „lehkou rukou“, tak konečném důsledku vám přípravky i déle vydrží.

Vrstvení přípravků od nejvíce tekutých až po hustější

Aplikace od tekutých po hustější

Další zásadou je postupné nanášení produktů s nejnižší hustotou jako první. Tedy přípravky, které jsou nejvíce tekuté až po ty hustější. Od nejvíce vodnatého přípravku k tomu více viskóznímu až k hustému či nejvíce mastnému, kterým péči ukončujeme. Například nejdříve mlha jako základ zvlhčení, pak kyselina hyaluronová, opět mlha či esence, sérum, mlha, krém, mlha, olejíček. Takto zjednodušeně by se to dalo uvést. A prosím vás – vrstvy jsou opravdu slabé, nanášejte lehce, spíše méně, vklepávejte, užívejte si každý krok. I té mlhy či esence stačí málo. Tvář nemá být mokrá, ale vlhká. Níže máte na fotce, jak třeba nyní vrstvím já. Jakmile tomu přijdete na kloub, už to nebude nic složitého.

Vrstvy do práce i na noc

Největšími zastánci vrstvení jsou korejské ženy, které mají podle mně geneticky danou velmi pěknou pleť. Je jich totiž s tou nádhernou pletí většina. Ale z tak dobrého vzhledu, který vidím na ulicích zejména tady v Canadě, podezírám i jejich vrstvenou péči a vůbec starání se o pleť. Potvrdila mi to kolegyně v práci. Korejka, která ač starší, tak vypadá úžasně a často ji vidím, jak na sebe stříká essence, pleťové mlhy a stále se něčím maže. Tedy ona spíše vklepává, přesně tak jak to má být. Ukazovala mi svoji pracovní kosmetickou taštičku. Už jsem si aspoň nepřipadala jako exot. Ta moje tolik přípravků neskýtá, ale i tak je jich dost. V době přestávky si ona kolegyně klidně aplikuje na 20 minut plátýnkovou sheet masku. Nikoho to už nepřekvapuje, jsme zvyklí. Vzduch v nemocnici dokáže být extra nepříjemně vysušující, takže i já do práce nechodím bez vrstvené péče. Naučila jsem se nosit s sebou malé lahvičky s esencemi či aspoň termální vodou, které používám během dne. Pleti to viditelně pomáhá, protože zejména práce v noci jí dává velmi zabrat. Hned jak po službě dorazím domů, udělám celý rituál večerního (či ranního) čištění a vrstvím.

Nemusíte mít v rutině sedm vrstev základních přípravků. Řekla bych, že ve dnech, kdy nejvíce spěcháte, nebo vám není dobře, či vám v tom brání cokoliv jiného, tak stačí po čištění přípravky jenom dva. Sérum a krém. K tomu ale určitě přidejte mezivrstvy. Mlhy, esence, nebo pleťové vody se vyplatí mít doma, v autě, v kočárku, v plážové tašce, v tašce do letadla…

I takto může vypadat „nouzové“ a rychlé vrstvení
Další článekRMS Beauty Luminizer – Champagne Rosé