Chcete pro svou pokožku a vůbec zdraví těla dělat co nejvíc. Čtete ingredience na přípravcích, postupně vylučujete určité látky, které nechcete mít v arzenálu produktů. A zlepšení pleti se nekoná. Ba co víc, možná je vaše pleť ještě v horším stavu, než když jste plenili drogerkové regály a kupovali “chemii”. To všechno je realita, kterou zažilo hodně z vás, kteří se na mne obrací s otázkami ohledně čisté pleťové rutiny a problémů s přírodní kosmetikou. Jak z toho ven? 

Vracet se zpět ke konvenční kosmetice plné syntetických parfémů, endokrinních disrupterů, které zasahují do normálních funkcí hormonálního systému, chemických UV filtrů, ftalátů a dalších potenciálně velmi nezdravých látek pro tělo není řešení. Pleť i tělo si zaslouží péči, která vám bude prospívat, hýčkat, mít protistárnoucí a ochranný efekt.

Zde je několik důvodů, proč vám určité přípravky čisté, přírodní a non-toxic skincare nemusí sednout.

Esenciální oleje. Platí, že jakákoliv vůně, i přírodního charakteru, má velký potenciál nežádoucích reakcí. Dělají to jak syntetické parfémy, které narozdíl ještě od těch čistých z přírody navíc skrývají desítky toxických látek, tak i esenciální oleje a voňavé květinové extrakty. Neznamená, že když esenciální olej je přírodní a netoxický takovým způsobem jako je syntetická fragrance, tak že ho vaše kůže bude snášet. Naopak, i ten může vyvolávat iritaci, začervenání, svědění a dokonce opožděnou alergickou reakci, která se může objevit i s odstupem až 3 dnů. Největší potenciál nežádoucí reakce má růže, heřmánek, levandule a citrusové vůně. Týká se to i komponentů jednotlivých esenciálních olejů, kterými jsou například eugeniol, linalool, geraniol, citronellol a limonene.

Esenciální oleje jako častý zdroj podráždění u citlivé pleti

Řešení – vybírejte přípravky bez obsahu esenciálních olejů. Takové, které mají nekomplikované složení a nebudou vonět. Věřtě, že v pleťové rutině si můžete užívat produkty, které vůbec nevoní. Váš olfaktorní systém si na to zvykne a v průběhu času bude jakékoliv vůně zachytávat mnohem “pozorněji” a vnímavěji. Až mnohem později přijdete na to, co vaši kůži vyhovuje a které vůně snáší, budete si je užívat mnohem víc a garantuji vám, že je budete chtít použít jen občas. V některé dny budete chtít celou rutinu “nevoňavou”.

Alkohol. Bohužel i některé přírodní značky mají denaturovaný alkohol, ethanol či isopropyl alkohol na druhém či třetím místě v INCI složení. Týká se to hlavně tonerů, pleťových vod, ale i krémů. Denaturovaný alkohol má schopnost pleť vysušovat a způsobovat podráždění. Příkladem takových produktů je Dr. Hauschka, jehož přípravky hodně lidí nesnese nejenom díky komplikovanému složení a přemíře herbálních extraktů a esenciálních olejů, ale právě i díky vysokému obsahu alkoholu. Nepatří sem všechny jejich produkty, například novější modrá řada zaměřená na neurodermatitidu je výborná a složení má více než jemné a pečující.

Řešení – přestaňte na nějakou dobu používat přípravky s vysokým podílem alkoholu. U těch, které mají alkohol na prvním, druhém či třetím místě, si nákup rozmyslete. Na trhu je z čeho vybírat a věřte, že i když hledání je mnohdy dlouhé a finančně nákladné, tak svoje přípravky najdete. Toto hledání vám otevře obzor v kosmetickém světě a je nedílnou součástí změny, kterou jste udělali v rozhodnutí o tom, které látky ve skincare chcete a které ne. Hledání se nedá vyhnout.

Dlouho skladované, nevypotřebované produkty (nebo také produkty s prošlou expirační lhůtou). Čistá kosmetika bez parabenů a mnohdy i bez phenoxyethanolu nemůže sedět na poličce v koupelně roky. Krém z konvenční řady drogerijní kosmetiky naládovaný syntetickými konzervanty to dokáže. Může vám krášlit poličku velmi dlouho, zahřívat se teplotou vzduchu, můžeme do něj hrabat mokrými prsty a nic se neděje. Toto pro přípravky ze světa čisté kosmetiky neplatí. I ty však musí mít vhodný konzervační, netoxický systém a na trhu je již řada látek, které se pro tento účel používají. Patří sem i potravinářské konzervanty. I tak ale je třeba přírodní kosmetiku upotřebit v dané, na obalu uvedené lhůtě. 

Řešení – jakmile otevřete produkt z řady naturální, čisté kosmetiky, užívejte ho. Nešetřete ho na později. I když je ho třeba malé množství a máte “strach”, že ho vypotřebujete brzy. Dopřejte pleti jeho benefity, v kuse a kontinuálně, i kdyby to mělo být jenom na 3 týdny nebo měsíc. Nechaný ladem na poličce nebo také používaný v rutině jen občas, to se prostě nevyplácí. Čas ubíhá a až ho příště otevřete (a to příště můžou být týdny či měsíce), zjistíte, že oleje žluknuly, barva se změnila, či má jinou vůni. Nestojí to za to a vlastně jste tím promrhali produkt za nemalé peníze. Produkty užívejte a spotřebovávejte. Pouze tehdy, nakoupíte-li něco do zásoby či dostanete přípravek jako dárek, vložte neotevřený do lednice, kde počká na svoji příležitost. A nezapomeňte na něj. Snad útroby dolních šuplíků vaší ledničky nebudou vypadat jako ty moje…

Dolní šuplíky lednice – jen pro ještě nepoužívané produkty
Předchozí článekMaya Chia The Optimist Hydrating Essence
Další článekIndie Lee squalan oil