Poruchy menstruačního cyklu byly v posledních dvou letech zaznamenány u velkého množství žen. Mnoho z nich udává prodloužené krvácení, dlouhé cykly, zvýšené projevy PMS. Týká se to obzvláště těch, jež prodělaly nákazu koronavirem. Jejich menstruační cyklus byl předtím pravidelný, stabilní a tyto ženy jsou v mladém, fertilním věku, tudíž neočekáváme perimenopauzální nebo menopauzální příčiny těchto potíží.

Může infekce koronavirem způsobit vlnu hormonálních problémů spojených se ženským zdravím? Může prodělaný Covid-19 způsobovat hormonální poruchy?

Víme, že běžné typy virových infektů způsobují nepravidelnosti menstruačního cyklu nebo zvyšují symptomy PMS. Z tohoto hlediska nikoho nepřekvapí, že koronavirus bude způsobovat ten samý efekt.

Infekce samotná je zvýšenou zátěží na tělo a může mít dopad na hormonální cyklus. Jakákoliv nemoc způsobující stres způsobuje dočasné změny v hladinách estrogenu, progesteronu a luteinizačního hormonu, které regulují menstruační cyklus. Koronavirus do ní můžeme zařadit i tehdy, pokud má lehký průběh, protože je to pro nás infekce nová, neznámá a určitou míru stresu dozajisté představuje.

Poruchy cyklu i bez infekce?

V klinické praxi bylo však zaznamenáno, že velká skupina žen trpí či trpěla stejnými problémy týkající se menstruačního cyklu i tehdy, pokud infekci Covid-19 neprodělala. Jak si to medicína vysvětluje?

Samotná pandemie může mít vliv na hormonální zdraví žen i jiným způsobem. I tehdy, pokud nákaze vystavené nebyly nebo ji neprodělaly. V uplynulých 2 letech byla na bedrech většiny žen neobvyklá míra stresu. Starost o zdraví rodiny, absence školní docházky a absolvování učení s dětmi v domácím prostředí, obava o rodiče a jejich případného nakažení novou, neznámou infekcí. Práce z domova na plný úvazek s požadavky na excelentní pracovní výkonnost. Stresu neubralo ani to, že se mnohé ženy nemusely vypravovat z domova do práce. Tento stres byl mnohonásobně vyšší než v předchozích letech před pandemií. Vše dohromady je perfektním receptem pro hormonální výkyvy a menstruační poruchy.

Stres dokáže významně zvýšit symptomy premenstruální tenze i bolestivých menstruačních cyklů. V některých studiích se prokazuje, že ženy, které udávají v životě střední až vysoký stupeň stresu, udávají také 7x více často bolestivou menstruaci a její poruchy.

Kontinuální hladina stresu, od kterého organismus nemá přestávku, prožívaný na denní bázi, nezůstává v organismu bez následků. Hladina stresového hormonu kortizolu je v krvi kontinuálně zvýšená a roste i hladina adrenalinu. Následkem obojího dochází v těle k supresi produkce reprodukčních hormonů. Chronicky zvýšený kortizol může způsobovat nepravidelné cykly a vynechání menstruačního krvácení, absenci ovulace, prodloužení délky cyklů a hypothalamickou amenorheu. 

Štítná žláza a prodělání nemoci

Podle některých odborníků má infekce koronavirem dopad na fungování štítné žlázy. Proděláním choroby se aktivují imunitní pochody, které způsobují nebakteriální zánět ve štítnici. Abnormální funkce a nástup poruch štítné žlázy (zejména subakutní hypofunkce a akutní hypofunkce), která předtím fungovala normálně, byla popsána u 15-30% pacientek, které prodělaly Covid. 

Fungování štítnice a jejích hormonů potřebujeme ke správnému fungování menstruačního cyklu. Štítná žláza ovlivňuje metabolismus, hmotnost, a zasahuje do produkcí ostatních hormonů v těle včetně estrogenu a progesteronu. Může tímto ovlivnit plodnost, způsobit časné těhotenské ztráty a nepravidelné cykly. Jakékoliv poruchy štítné žlázy jsou známým faktorem přispívajícím k poruchám menstruačního cyklu.

Zatím se nepotvrdilo, že by samotná infekce koronavirem měla za následek hrubé a dlouhotrvající odchylky hormonálních hladin. Nemáme však k dispozici studie, jež by infekci Covid-19 a její dopady v souvislosti s hormonálním zdravím sledovaly po delší dobu a ne všechny studie byly prozatím schopné najít objektivní klinické změny ve změnách hormonálních hladin. 

Chvíle pro sebe - meditace
Chvíle pro sebe – meditace

Co můžeme samy v rámci menstruačního cyklu zlepšit?

  • Sledovat svoje cykly. Vhodná je k tomu symptotermální metoda, aplikace na smartphone, popř. obyčejná tužka a papír.
  • Snažit se o pravidelnost v životním stylu. Centrální vnitřní hodiny, které v těle máme, regulují mnoho funkcí, včetně menstruačního cyklu. Hormonální systém je závislý na pravidelném rytmu a rutině (tady se vysvětluje, proč tolik žen pracujích na noční směny trpí poruchami cyklu). 
  • Zpomalení – svět se nepřestane točit, pokud několik věcí odřekneme. Procházky v přírodě, terapeutické koupele, četba knih. Všechny tyto činnosti pomáhají snížit hladinu kortizolu.
  • 15 min 2x denně pouze pro nás samotné. Ať už je to protažení po ránu bez telefonu v ruce, odpolední mikro-přestávka s kávou/čajem nebo chvíle meditace či hlubokého dýchání.
  • Zaměření se na výživu. Odbourání vysokého příjmu cukru, karbohydrátů a alkoholu. Vše toto máme tendenci konzumovat v době stresu. Protože nás to uklidňuje a uvolňuje. Vyměňme nezdravé potraviny za domácí stravu, připravovanou doma, čerstvé ovoce, zdravé tuky, malé mořské ryby, libové maso. 
  • Nutriční suplementace včetně adaptogenů. Vhodné doplňky snižují systémový nebakteriální zánět, regulují imunitní systém, snižují hladinu kortizolu, regulují stresovou odpověď organismu. Aswaghanda například může snížit o 30% hladinu kortizolu, která je vysoká. Hladinu kortizolu, která je normální, nijak nesnižuje, protože dokáže hladiny pouze regulovat. 

Kdy k lékaři? 

Buďte samy sobě advokátem. Možná na první pokus nebudete mít úspěch a vaše problémy budou bagatelizovány. V tu chvíli se uvnitř sebe zastavte a znovu si promítněte, proč jste k lékaři šly. Věřte svému tělu a svým instinktům. Pokud máte za to, že je něco v nepořádku, bojujte o to, aby byly vaše problémy vyslyšeny a dostalo se vám pozornosti.

Laboratorní testy včetně hormonálního profilu (estradiol, FSH, LH, progesteron, volný testosteron, prolaktin) a /nebo panelu štítné žlázy (TSH, volný T4, volný T3, reverzní T3, anti-TPO, protilátky proti antithyroglobulinu) vám poskytnou odpověď na to, zda je vaše hormonální zdraví v pořádku, popřípadě dokáží odhalit odchylky, kdy je budete schopny brzo zaléčit. 

Předchozí článekCeramidy v kosmetice
Další článekPleťová napářka a její účinky