Možná proto, že není “high tech” a nepotřebujeme k ní drahé přístroje ani drahou kosmetiku, tak bývá opomíjená. Jenže možná proto a nejen proto, bychom si na pleťovou napářku měly udělat čas. Má totiž několik benefitů a to nejenom pro samotnou pleť.

Co s pletí dělá?

Pleťová napářka je osvědčenou technikou, která má schopnost pleť výborně hydratovat, změkčit, zvýšit vazodilataci (rozšíření krevních cév) a propustnost. Právě zvýšená permeabilita, kdy je pleť více propustná a receptivní k další topické péči, nás nejvíce zajímá. Tohoto efektu využíváme pro další pleťové ošetření, protože všechny nanesené přípravky pleť lépe přijme, více se vstřebají a kůže z nich bude mít větší prospěch. 

Pleťová napářka provedená v klidu a bez okolo běhajících dětí (pozor na převrhnutí horké vody a opařeniny), je příjemnou předehrou pro další věnování se pleti. Stačí 10-15 minut, kdy nad mísou s vůní bylinek a možná i puštěnou relaxační hudbou pod ručníkem zarelaxujeme, zpomalíme a pleť výborně připravíme pro další úkony.

Jaké bylinky zvolit?

Zatímco v létě budou mít možná někteří z nás dostupné ty čerstvé, tak pro napářku se výborně hodí i sušené. Nemusíme mít k dispozici žádnou speciální napařovací pleťovou směs, protože úplně stačí buď jeden druh sušených bylin či květů a nebo vícedruhový mix. Ten můžeme mít doma i v podobě bylinkového čaje. 

Hodí se téměř jakákoliv bylina nebo květ. Univerzální je heřmánek a mezi další patří levandule, meduňka, kopřiva, měsíček, eukalyptus, máta. Poslední jmenované uleví i při rýmě a kašli. 

Já do napářky přidávám pár kapek bio olejíčku z rozmarýnu či různé druhy směsí esenciáních olejů, které jsem si oblíbila. Zatímce výluh z bylinek v napářce toleruje většinou i citlivá pleť, s esenciálními oleji to tak být nemusí. Vyvarujte se těch, které netolerujete v pleťové kosmetice. Pokud je snášíte dobře, tak neuděláte špatně s esenciálním olejem z heřmánku, levandule, neroli, tymiánu či eukalyptu. Pamatujme, že méně je zde více. U některých olejíčků stačí i 2-3 kapky.

Bylinky pro pleťovou napářku
Bylinky pro pleťovou napářku

Co zvolit po napářce?

Pokud máte černé tečky, můžete se je pokusit šetrně odstranit. Půjde to po procesu napáření snadněji. Pokud je pleť čistá, jen ji přestříkejte termální vodou či hydrolátem, jemně a velmi krátce osušte. Dále doporučuji moc neotálet, využít připravenosti a zvýšené teploty pleti a dát jí to, co přesně v tuto chvíli chcete, aby nejvíce vstřebala. 

Pokud máme více času, může to být výživná pleťová maska. Pokud jste ale v časové tísni, stačí sáhnout po výživném a hydratačním séru, které doma máte. Zvolte to, které ze své kosmetické poličky považujete za nejvíce výživné z celého vašeho koupelnového arzenálu. To, které pleti dodá nejvíc prospěšných látek. Vítáme koenzym Q10, vitamín C a E, astaxanthin, ceramidy, glutathion, lykopen, extrakt ze zeleného čaje a další. U mne většinou po napářce následuje Marie Veronique “párkové sérum” (recenze zde) a nezřídka i rovnou nějaký druh výživného, optimálně vícesložkového oleje. 

Kdo by měl napářku vynechat?

Bohužel se tento typ doplňkové péče o pleť nehodí pro všechny typy pleti. Pracujeme s teplem a napářka má schopnost vazodilatace. Rozšiřování krevních cévek není u některých stavů vítaným efektem a proto není vhodná pro každého. Měly by se jí vyhnout osoby s pleťovými problémy následujícího typu:

  • Kuperóza
  • Rosacea
  • Astma či alergie na určité bylinky použité v napářce
Bylinky pro pleťovou napářku - měsíček, růže, levandule...
Bylinky pro pleťovou napářku – měsíček, růže, levandule…

Co je napářce podobné?

Obdobu pleťové napářky absolvujeme při horké, terapeutické koupeli s přídavkem bylin či esenciálních olejů. I tehdy pozorujeme na pleti podobné účinky ve smyslu vazodilatace, zvýšeného prokrvení, permeability a po koupeli bychom toho měli využít.

Na plnou koupel však často není čas, podmínky a někdy ani vana samotná. Nespoléhejme tedy na to, že “dnes večer si plnou, oddechovou koupel už určitě dáme “ (sama si tyto “sliby” často dávám a pak přání nesplním). 

Pleťová napářka je levným, nenáročným úkonem, který nám dovolí zpomalit, vnímat sílu přírodních bylin a zrelaxovat svojí mysl. Je výborná pro pleť suchou, citlivou, stárnoucí, kombinovanou i mastnou a pomůže nám i při rýmě, kašli a zánětech průdušek. Během kratičké doby zvlhlčí i dýchací cesty a sliznice v suchém prostředí přetopených místností a pleť připraví na další péči. Bez kosmetičky, bez drahých přístrojů a v pohodlí domova. Určitě si na ní najděte chvíli času.

Předchozí článekCovid a poruchy menstruačního cyklu
Další článekMožnosti preventivního vyšetření prsou