Jak je to s nynější péčí porodních asistentek v Čechách? V současné době musí být v České Republice návštěva ženy porodní asistentkou v domácím prostředí nejdříve indikována lékařem. Až potom je tento výkon hrazený z veřejného pojištění. 

Snahou a cílem je, aby porodní asistentky mohly tuto péči o ženu vykonávat bez indikací lékaře. Jedná se například o návštěvu ženy v šestinedělí porodní asistentkou doma. Zkontrolování jejího zdravotního stavu i stavu miminka a podpora kojení. 

Za současné situace se pobyt žen v porodnici zkracuje. Ženy odcházejí po porodu v porodnici často ambulantně domů. Následně zajištěnou kontinuální péčí by měly podporu právě v domácím prostředí. Valná většina pediatrů návštěvy u šestinedělek již nedělá mnoho let. Většinou z důvodu nedostatečné kapacity. Porodní asistentka je kompetencemi a vzděláním vybavená ke kontrole matky i miminka. Tato kontinuální péče o ženu a dítě v domácím prostředí je pro zdravotní systém levnější variantou než pobyt ženy v porodnici. 

Systém péče o ženu je takto řešený ve spoustě zemí. S úspěchem a pozitivním ohlasem od žen, jejich partnerů a rodin. Doufejme, že i v ČR porodní asistentky budou již brzy poskytovat stejnou péči a svoje služby svobodně a autonomně. Musíme si být vědomi toho, že pokud tomu tak není, neznamená to snahu ženy od něčeho uchránit. Absence kontinuální péče porodní asistentky není pro české porodnictví dobrou vizitkou. Není to něco, na co bychom mohli být pyšní, ale naopak. Pojďme to společně změnit. 

S kontinuální péčí porodních asistentek plně souzním a chci ji podporovat. Nesmírně si vážím všeho, co pro to dělají české porodní asistentky, duly, advokátky, psychologové, někteří lékaři a ostatní. S jejich snahou svítá na lepší časy. Protože ženy péči porodních asistentek potřebují, chtějí, zaslouží si ji a mají na ni právo stejně tak, jako ženy jinde.

Pokud chcete myšlenku kontinuální péče porodní asistentkou v ČR podpořit, podepište se pod otevřený dopis poslancům České Republiky na www.chcisvojiporodniasistentku.cz

Na podporu komunitní porodní asistence byl spuštěn projekt s názvem Ať můžou. Zasazuje se o to, aby i v Čechách mohly porodní asistentky pracovat v celé šíři svých kompetencí. V sérii videí na webu najdete různé úhly pohledu na problematiku, která se tohoto týká. Cíl projektu je jeden jediný – zpřístupnění péče porodních asistentek všem ženám a rodinám, které o ni mají zájem.

Na webu najdete rozhovor o tom, v čem vidím práci porodní asistentky a pár střípků o porodní asistenci v Kanadě. https://naporoduzalezi.cz/rozhovor-s-pa-sonou-klingerovou/

Předchozí článekStres – co v těle vlastně probíhá?
Další článekDruhy adaptogenů a tajemství jejich účinků