Resveratrol patří mezi polyfenolické sloučeniny, nacházející se v hroznech, červeném víně a některých bobulovitých plodech. Je dost možné, že je tato látka ve vašem hledáčku, když se díváte na INCI list v kosmetickém přípravku, který si plánujete koupit. Pokud tam je a vy máte pleť stárnoucí, tak jedině dobře. Řadíme ho totiž mezi silný antioxidant, který pleti prospívá zejména ve věku nad 30 let.

Resveratrol jako prevence i lék?

Resveratrol je v současné době předmětem zájmu mnoha studií a vykazuje slibné účinky v prevenci a potenciálně i léčbě některých onemocnění. Není proto překvapením, že se velmi zkoumají i jeho vlivy na pleť a do kosmetických produktů není jako antioxidant dodáván jen tak náhodou. Oxidativní stres, který může být do určité míry zmírněn právě antioxidanty, je procesem, který má na pleť i celý organismus neblahý vliv. Čím je způsoben? Kouřením, extrémními teplotními výkyvy, expozicí radiaci a UV záření. Všechny tyto a i další vlivy vyúsťují ve stárnutí pokožky. Ne všemu z toho se můžeme vyhnout i kdybychom sebevíce chtěli. A starší pokožka, stejně jako starší tělo, má vyšší riziko nádorového bujení a právě tady může resveratrol sehrát svoji pozitivní úlohu. Studie zatím prokazují slibný protektivní efekt proti stárnutí organismu i rakovině kůže, ale je zapotřebí ještě více výzkumu, který nám dá jasné odpovědi. Přestože resveratrol inhibuje růst rakovinných buněk v laboratorních podmínkách a na některých zvířecích modelech, tak zatím není známo, zda má tento efekt i u lidí.

Francouzský paradox

Určitě je vám známý fakt, že vědci již před mnoha lety začali zkoumat skutečnost, že Francouzi mají mnohem nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění než v jiných zemích na světě. A to přesto, že konzumují dost tučná jídla. Saturovaný tuk je přitom dáván do přímé souvislosti se vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Jak to, že Francouzů se to tedy netýká? Jak to, že naopak mají výskyt těchto nemocí nižší než jinde na světě? Bylo a stále je to některými vědci připisováno konzumaci červeného vína, které obsahuje právě resveratrol. Vyšší konzumace vína je přitom pro populaci Francouzů velmi typická. Odtud tedy pochází tzv. Francouzský paradox.

Tak jako nad vším se musí uvažovat ze všech stran, není dodnes jisté, zda je nižší počet srdečních a cévních onemocnění u Francouzů skutečně dán tím, že více pijí červené víno. Vědci dosud tuto záhadu nerozřešili. Nemůže to být tím, že Francouzi konzumují vyšší množství ryb? Menší množství cukru? Že jedí hlavní jídla velmi pomalu, beze spěchu a potrava má tak optimální příležitost na správné trávení? Že hlavní jídla neprokládají svačinami? O tom všem a ještě mnohém dalším se přemýšlí. V úvahu je také bráno to, že červené víno a jeho konzumace je spjatá s vyšším socio-ekonomickým statusem. Přesněji řečeno, lidé mající více finančních prostředků se většinou i lépe a zdravěji stravují, mají lepší dosah lékařské péče a celkově mohou více dbát o své zdraví. 

Proti pozitivnímu účinku červeného vína stojí jasný fakt, že resveratrolu v něm ho je velmi málo. Museli byste zkonzumovat velké množství lahví vína, aby jste dosáhli množství resveratrolu, které je například v jedné kapsli suplementu (250-500mg). Jenže, kdo říká, že resveratrol obsažený v červeném víně nebude pro tělo více dostupný i v tom malém množství, že? Otázek kolem této látky je zkrátka nespočet.

Resveratrol jako prevence neurodegenerativních onemocnění?

Resveratrol a jeho metabolity jsou dobře propustné pro hematoencefalickou bariéru. Což zřejmě přispívá k neuroprotektivnímu efektu, který zajímá neurovědce. Tedy ty, kteří se zabývají prevencí a léčbou chorob jako je Alzheimerova demence, Parkinsonova nemoc a další, na které medicína zatím nezná kauzální léčbu a tolik by ji potřebovala. Experimentální studie ukazují, že resveratrol příznivým způsobem moduluje neuro zánět. Aktivace určitých proteinů, kterou resveratrol vyvolává, může být cílem pro prevenci a léčbu neurodegenerativních chorob. U Alzheimerovy nemoci spočívá potenciální efekt resveratrolu v narušení beta-amyloidního plaku a přímém efektu na neurony. Klinické studie, které by však tento vliv resveratrolu potvrzovaly, jsou v současné době velmi limitované. 

Resveratrol jezte s tukem

Resveratrol je rozpustný v tuku a je vhodné ho konzumovat s Omega 3 kyselinami. U této kombinace byl totiž zjištěn příznivý, synergický efekt na inflammation, neboli skrytý, nebakteriální zánět. Ten je původcem mnoha problémů v těle a rozhodně ho chceme snižovat. Je také uváděno, že kombinace Omega 3 a resveratrolu hraje preventivní roli nejen u kardiovaskulárních onemocnění, ale také u rakoviny, diabetu a zmíněné Alzheimerovy choroby.

Pokud resveratrol budete konzumovat bez Omega 3 kyselin, tak určitě alespoň s trochou něčeho tučného. Nebo třeba alespoň s menším množstvím jogurtu. Tak jako to dělá populární vědec David Sinclair, profesor genetiky působící na Harvardu, který je známý svým výzkumem na poli stárnutí. David Sinclair má sám složený svůj suplementový protokol, v němž resveratrol nevynechává. Složený je dále zejména z těch doplňků, u kterých je známo že mají nebo potenciálně mohou mít efekt na udržení co nejdelšího období zdraví a oddálení známek stárnutí fyzického i mentálního. Nutno podotknout, že David Sinclair ale také dbá na excelentní výživu s limitací červeného masa, několikrát týdně cvičí, chodí do sauny, 1x týdně se koupe v bazénku s vodou o teplotě přibližně kolem 4C, nepije alkohol a nekouří. Tedy taková průměrná biohacking praxe. Která je ale základ, bez kterého by jeho suplementové protokoly neměly význam. Co používá na pleť, to jsem se zatím nedočetla. Schválně se ale někdy podívejte na jeho fotografie a pak si přečtěte jeho věk:).

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3060966/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165614713002319

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC28446/#:~:text=Resveratrol%20also%20increased%20the%20expression,agonism%20in%20different%20test%20systems

https://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/resveratrol

Předchozí článekMUDr. Sandra Plybon a funkční medicína
Další článekHydratace a péče o nosní sliznici

2 KOMENTÁŘE

  1. Vhodný je na lžičku buď kokosový či kvalitní olivový olej.

Comments are closed.