Zvlhčení nosní sliznice je pro některé z nás pravidelným krokem ráno i večer při skincare rutině. Úplně stejně automatickým jako vyčištění zubů.

Hydratovaná nepotřebuje být pouze naše pleť. Vlhkost ke svojí správně funkci potřebuje i sliznice nosu a přilehlých dutin. Ne až tak pro vzhled jako pleť na obličeji, ale vyloženě pro naše zdraví. 

Co se v nose děje?

Suchá nosní sliznice, která neprodukuje dostatek zvlhčujícího hlenu, přináší nejenom diskomfort, pocit sucha i v krku, krvácení, svědění a pálení. Zvýšená či abnormální suchost sliznic nosních cest způsobuje křehkost, fragilitu cévek a náchylnost k špatné eliminaci zachycených virů. Stává se zánětlivou a podrážděnou. 

Taková sliznice nemůže pracovat pro to, pro co je uzpůsobena. A to je právě zachytávání a eliminování cizorodých částic, odborně nazální mukociliární clearance. Extrémně vysušená sliznice nosu se i snadno infikuje a může vyžadovat antibiotickou léčbu. Pokud vám, vašim dětem či rodičům sliznice v nose krvácí či pozorujete suché krusty, měli byste se na péči o sliznici nosu zaměřit. Tehdy totiž nosní řasinky zvané cilia, nemůžou vykonávat svojí kmitající funkci, kterou je pohyb směrem vzhůru a zachytávat cizorodé částice. A křehká, zanesená, suchá sliznice neplní svoji obrannou funkci.

Příčiny suché nosní sliznice

  • Suchý vzduch ve vnitřních prostorách. Nejčastější příčina suché sliznice dýchacích cest včetně sliznice nosu, která je podrážděná a může krvácet. Řešením je zvlhčovač vzduchu a nepřetápění místností.
  • Nedostatečná hydratace organismu. Problémem bývá obzvláště tehdy, když se pojí se suchým vzduchem. To bývá často například v nemocnicích. Nejvíce tím trpí senioři, jejichž sliznice jsou primárně sušší a potřebují za těchto okolností zvlhčený vzduch nebo právě přípravky k péči o nosní sliznici.
  • Sezónní alergie. Nosní cesty se stávají podrážděné, suché a vykazují známky zánětu. Problémem jsou jednak alergie pylové, ale i na zvířecí srst a domácí čistící prostředky.
  • Antihistaminika. Některé typy léků na léčbu a mírnění alergických projevů způsobují suchost sliznic nosu, očí i úst.
  • Kapky do nosu s farmakoterapeutickou složkou. Sem patří kapky na otok nosní sliznice typu Sanorin či s podílem efedrinu. Vzniká na nich nejenom závislost tím, že frekvence jejich užívání se musí pro zachování účinku zvyšovat, ale bohužel je jejich vedlejším efektem i přesušená nosní sliznice. Používejte je krátkodobě při nejhorších projevech. 
  • Chemické a environmentální iritanty. Patří sem chemické přípravky pro úklid, lepidla, barvy a laky, ale i cigaretový kouř a syntetické vůně v parfémech či přípravcích na praní. 
  • Sjogrenův syndrom. Progresivní, chronická autoimunitní choroba, které postihuje všechny orgány těla. Způsobuje extrémní únavu, kloubní a svalové bolesti, zvýšené teploty, slabost. Jedním z mnoha dalších projevů je i abnormální suchost sliznic. To se týká dýchacích cest, ale i sliznice ústní a vaginální, vysychání sliznice očí. Sliznice nosu se zde musí ošetřovat právě nosními spreji či gely a oči vykapávat očními kapkami i několikrát za den či noc.

Jaká opatření patří mezi ty, která můžeme udělat pro zlepšení?

  • Používání přípravků nosní hygieny (spreje, gely, masti, olejíčky)
  • Zvlhčovače vzduchu
  • Difuzéry s esenciálními oleji
  • Teplá sprcha či koupel s inhalací páry
  • Léčba a mírnění symptomů onemocnění jako je Sjogrenův syndrom 
  • Testy na environmentální alergeny
Nosní spreje ke zvlhčení nosní sliznice
Nosní spreje ke zvlhčení nosní sliznice

Lokální zvlhčování a ošetřování nosní sliznice 

V současné době je na trhu již spousta přípravků nosní hygieny. Jednoduché spreje, ale i gely s vyšší viskozitou, hojivé mastě. Dostanete je koupit ponejvíce v lékárnách, ale nabízí je některé i e-shopy s kosmetikou. Existují tyto typy:

  • Spreje v podobě fyziologických roztoků mořské soli. Obsahují minerály jako např. zinek, selen, měď, hořčík. (Stérimar).
  • Spreje používáné na ochranu před viry a alergeny šířícími se vzduchem. Aplikují se před vstupem do vysoce rizikových prostředí s možným výskytem virů ve vzduchu, jako například na veřejnosti – supermarkety, lékárny, školy, sportovní kluby, letadla. (Taffix TM nosní sprej).
  • Spreje s obsahem hypotonické kyselky s obsahem jodidů. Ošetřují sliznici nosohltanu, pomáhají udržovat fyziologickou čistící schopnost nosní sliznice, umožňují optimální fungování tzv. slizniční imunity jako primární obrany před infekcí. Příznivě ovlivňují obranyschopnost ve smyslu prevence. U dětí preventivně působí proti rozvoji recidivující tracheobronchitidy a rhinitidy. (Vincentka nosní sprej).
  • Spreje v podobě hypertonického roztoku. Jsou určené na prevenci a odstranění příznaků chřipky a nachlazení. Doplňková léčba při rýmě a alergické rinitidě. Obsahují i malé množství výtažku z máty, panthenol, kyselinu hyaluronovou. (Fytofontana ViroStop nosní sprej).
  • Spreje v podobě izotonického roztoku. Obsahují i hojivý dexpanthenol a jsou bez konzervantů. (MAR Plus Nasenspray, mořská voda s dexpanthenolem).
  • Spreje a gely s vyšší viskozitou. Mají schopnost na povrchu sliznice vytvořit ochranný film po delší dobu.

Co si z toho vzít?

S přípravky nosní hygieny je to podobné jako s kosmetikou. Co vyhovuje jiným, nemusí vyhovovat vám. Je třeba vyzkoušet, která varianta bude příjemná a finanančně dostupná pro vás. Sprej? Gel? Mastička? Určitě vybírejte podobně jako v kosmetice – ptejte se na obsah hojivých látek, kyseliny hyaluronové, panthenolu, aloe vera a preferujte ty bez konzervačních látek. 

Vyvarujte se určitě těm, které obsahují farmakologickou složku v podobě efedrinu či dekongestantu, což jsou klasické kapky či spreje na předpis. Používejte jen po časově omezené období. 

Nosní spreje nepoužívejte po operací nosních či krčních mandlí. U nosních olejů dávejte pozor na množství (stačí velmi, velmi málo) a neaplikujte je dětem. U tzv. Neti pots (konvičky), dbejte na to, abyste používali POUZE převařenou vodu.

Doufám, že se vám článek líbil a téma nosní sliznice vás neznechutilo. Dejte mi vědět, jestli něco z výše vypsaného pravidelně používáte a zda vám to vyhovuje či pomáhá v prevenci přesušené nosní sliznice.

Předchozí článekResveratrol a jeho účinky na pleť a zdraví
Další článekPupalka dvouletá a její efekt na PMS a ženské zdraví