Pupalka dvouletá roste v různých končinách světa, včetně Evropy. Určitě jste se s ní již setkali aspoň na obrázku a žluté, pouze večer se rozvíjející kvítky, si pamatujete. Olejíček, o jehož účincích si řekneme, se extrahuje ze semínek pupalky. Je zkoumaný hlavně pro svůj obsah dvou typů Omega 6 kyselin. Patří sem kyselina linolenová a gama linolenová. Jsou to esenciální mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit a které pozitivně ovlivňují spoustu pochodů v těle.

Na co vše se účinky oleje zkoumaly?

Za poslední dvě desetiletí probíhalo mnoho studií, které se snažily prokázat, zda má pupalkový olej účinky na některá onemocnění. Patří sem diabetická neuropatie, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, Sjogrenův syndrom, ledvinové onemocnění, endometrióza, post virové infekce a další. Jenom u některých chorob se přitom přímo prokázalo, že pupalkový olej má pozitivní účinky. Některé studie účinek nepotvrdily a u některých výzkum stále probíhá. 

Snad nejpočetnější studie se uskutečnily ohledně účinků pupalkového oleje na premenstruální syndrom včetně cyklické bolesti prsou, perimenopauzální a menopauzální symptomy, atopický ekzém a také na zrání a otevírání cervixu před porodem. Studie na lidech jsou však i zde poměrně limitované a někdy přicházely s rozporuplnými závěry. Některá data naznačují potenciální benefit u revmatoidní artritidy a roztroušené sklerózy, kdy olej z pupalky mírní skrytý, nebakteriální zánět v těle, ale je zapotřebí více studií, které by účinky potvrdily. Kdy nám tedy může prokazatelně pomoci?

Pupalkový olej
Pupalkový olej

Premenstruační syndrom

U některých žen nastává před menstruací větší citlivost na hladiny prolaktinu. Omega 6 mastné kyseliny jako je kyselina gama linolenová (GLA) pomáhají účinky prolaktinu blokovat a tím redukují symptomy PMS. Některé klinické studie potvrzují, že pupalkový olej je efektivní v mírnění premenstruačních symptomů kam patří bolest hlavy, prsou, podrážděnost, depresivní nálada. Už jen 1.5 gramu pupalkového oleje užívaného po 3 měsíce prokázalo signifikantní změny v mírnění závažnosti PMS vůči placebu. Zkoumaly se i synergistické účinky pupalkového oleje spolu s užívaným vitamínem E a B6. Přesto, že mechanismus účinku zkoumané látky se zdá jasný, logický a víme, jak asi terapeuticky funguje, tak ne všechny studie byly konzistentní a ukázaly stejný závěr. Mnoho žen však na účinky pupalky přísahá a to nejenom u mírnění symptomů PMS psychických, ale i fyzických.

Cyklická bolest prsou

Až 70% žen trpí při PMS určitým stupněm bolesti prsů neboli mastalgií. Ta vzniká jako výsledek měnících se hormonálních hladin během menstruačního cyklu. Naproti tomu necyklická bolest se k menstruaci, či lépe řečeno době před ní, nevztahuje. A právě u předmenstruační mastalgie se uplatňuje deficit GLA v těle. Nedostatek této esenciální kyseliny vytváří větší citlivost prsní tkáně k hormonům, které mastalgii způsobují. Po dodání GLA se v těle reguluje hladina zánětu a potlačuje se působení těch prostaglandinů, které tuto cyklickou bolest prsní tkáně způsobují. 

Pokud na tento typ bolesti trpíte, je výrazná a limituje vaše předmenstruační období na “přežívání”, může vám pupalkový olej pomoci. Některé studie kombinovaly 1-3 gramy pupalkového oleje s vitamínem E a během 6 měsíců došlo k redukci symptomů. Samostatně se většinou pupalkový olej užíval v množství 3-4 gramy denně.

Návaly horka v perimenopauze a menopauze

I u těchto symptomů některé studie pozitivní účinky pupalky potvrdily a jiné neprokázaly. Ty, které ukázaly benefitní účinek, říkají, že ženy, které užívaly 500 mg pupalkového oleje 2x denně po dobu 6 týdnů, pociťovaly návaly horka méně často, s menší intenzitou a byly také kratší. Ženy zde také uváděly zlepšení svých sociálních aktivit a pozitivní vztah na sexuální zdraví. 

Fibroadenomy v prsu

Benigní tumory prsní tkáně, vyskytující se ve věku 15-40 let. Jsou nebolestivé, s pravidelnými okraji, pohyblivé. Většinou nevyžadují žádnou léčbu, pouze sledování ultrazvukem. Pokud si však ženy chtějí být jisté, že bulka v prsu je skutečně benigní, tak jedinou metodou oveření je biopsie a nebo histologie po odstranění. Při užívání pupalkového oleje nebylo zjištěno, že by měl vliv na zmenšení fibroadenomů.

Vysoký krevní tlak

Nestejné důkazy ohledně snížení vysokého krevního tlaku podává několik studií. Je zapotřebí více výzkumu a to i ohledně snížení rizika vzniku vysokého krevního tlaku a preeklampsie při užívání pupalky v době těhotenství a po porodu. Zde si ale pupalkový olej zasluhuje zvláštní pozornost. Studie týkající se užívání v tomto období pojednávají o účinku na gestační diabetes, zrání a otevírání cervixu. Budu se jim věnovat v jenom z příštích článků. 

Roztroušená skleróza

Užívání pupalkového oleje vykazovalo význačný efekt na zvýšení vitality, kognitivních funkcí a životní spokojenosti. Pozorováno bylo zmírnění bolestí a únavy v porovnání při užívání s placebem, což zlepšilo kvalitu života pacientů. Užívání pupalkového oleje nemělo vliv na progresi nemoci.

Co brát v úvahu

Jisté je, že většina potvrzených účinků byla zaregistrována až po delší době užívání. Od pupalky nečekejte okamžitý efekt. Nejlépe ji kombinujte s vitamínem E (širokospektrální vitamín E obsahující tokoferoly typu alfa, beta, gamma i delta). Jako je tomu u jiných suplementů, pupalka nefunguje jako běžná farmakologika, například analgetikum, po kterém bolest hlavy přejde ihned. Pupalkový olej bylo zapotřebí užívat několik týdnů až měsíců, aby prokázala svoje účinky.

Na co si dát pozor

Protože gamma linolenová kyselina, obsažená v pupalce, může zpomalovat srážení krve, neměla by být pupalka užívána v případech, kdy se současně užívají i léky ovlivňující krevní srážlivost (heparin, warfarin…). Opatrnosti je třeba i při některých druhů léků na epilepsii. Pupalkový olej je pro svoje složení a účinky považovaný za velmi bezpečný. Opatrnosti je ale třeba také při užívání phenothiazinu u schizofrenie a při užívání protivirových léků, kdy pupalka může zvýšit jejich účinek. 

V některých dalších článcích se budu věnovat účinku pupalkového oleje na ovlivnění atopického ekzému a rosacey, protože i tam má tato látka svoje místo a prokazatelné účinky;).

Pupalka dvouletá, respektive olejíček z ní, se stal doporučovanou látkou u mnoha mých klientek. Zejména u těch, které bojují s atopickým ekzémem, rosaceou, suchou kůží a odvykání lokálním steroidovým mastím/krémům. Mezi další indikace, kdy ho do doporučení v konzultacích zařazuji, je právě premenstruační syndrom s mnoha svými nepříjemnými a život limitujícími příznaky. Olej z pupalky dvouleté má velmi bezpečný profil a nasazujeme i při snaze o otěhotnění. Má význam pro správnou kvalitu a tvorbu cervikálního hlenu.

Situace ohledně potravinových doplňků a suplementů na trhu mnohdy není přehledná. Marketingové strategie mají velký vliv i na propagaci výrobků horší kvality. To jsou všechny ty, které obsahují zbytečná plnidla, barviva, aromata, konzervanty a další látky, které jsou pro tělo zatěžující a v suplementech je nechceme. Lékárna bohužel není zárukou prodeje přípravků superiorní kvality. Ať produkt kupujeme kdekoliv, vždy je třeba znát složení, názvy látek v aktivních (tedy žádoucích) formách, dávkování, které by nemělo být příliš nízké ale ani příliš vysoké. Není s podivem, že běžný zákazník, který sice ví, kterou látku si chce zakoupit, je často v záplavě nabídky ztracen a neví, co před ním vlastně na pultu či v regále stojí. Potřebujete – li poradit s výběrem, jsem tu pro vás při:

  • identifikování vhodné strategie k vyrovnání hormonálních hladin a ženského zdraví při snaze o otěhotnění, při léčbě IVF, po těhotenské ztrátě, v období těhotenství, kojení, při zvládání premenstruálního syndromu nebo v perimenopauze a menopauze
  • informace ohledně vyvarování se látek v těhotenství nežádoucích (toxiny v prostředí, kosmetice, léky, bylinné preparáty…)
  • doporučení vhodné, individuální suplementace včetně aktivních forem vitamínů a minerálů pro vás i vašeho partnera (plus čeho se v preparátech pro těhotné vyvarovat)
  • doporučení a individuální suplementační plán (ve formě aktivních forem vitamínů a minerálů) při kožních problémech je atopický ekzém, rosacea, akné, citlivá pleť, periorální dermatitida

Nepracuji se žádnou značkou potravinových doplňků či vitamínů. Doporučuji vícero značek, které užívám sama já i moje rodina. Jsou to značky prověřené, čisté a účinné, které mají certifikáty bezpečnosti a testují své zdrojové ingredience na obsah těžkých kovů atd. K zakoupení jsou buď v lékárně nebo na online e-shopech.

Pokud máte další otázky směřující k pupalkovému oleji nebo k suplementaci, kontaktujte mne pro pár rad zde nebo na Instagramu @organicstyle.cz. Těším se na vás:)

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6718646/

https://www.rogelcancercenter.org/files/breast-pain.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20359269/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19052401/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24665356/

Výše uvedené informace nenahrazují lékařskou péči ani lékařské rady. Při jakýchkoliv zdravotních onemocněních či symptomech se obratťe na vašeho lékaře. Dávkování suplementů konzultujte s lékařem funkční medicíny, či jiným odborníkem znalým problematiky klinické suplementace či orthomolekulární medicíny. Veškeré užívané suplementy uvádějte lékaři stejně jako léky. 

Předchozí článekHydratace a péče o nosní sliznici
Další článekOkulární neboli oční forma rosacey