Rosacea je chronické, zánětlivé onemocnění, které postihuje zejména kůži obličeje. Projevuje se nejprve lokálním začervenáním v určitých místech na tváři, rozšířenými žilkami a později pupínky a zánětlivými papulkami. V pozdějších stádiích může pokožka zůstávat červená permanentně a objevuje se i zhrubnutí a rozšířené póry. Mezi rizikové faktory vzniku patří genetické a environmentální vlivy. Ty stojí za predispozicí k lokálnímu zánětu a abnormálním neurocévním procesům. 

Rosacea a autoimunitní nemoci – je tam spojitost?

Objevuje se stále více důkazů, že rosacea souvisí se systémovým zánětem v těle a s autoimunitními chorobami. Zejména ženy, pokud trpí rosaceou, mají vyšší incidenci autoimunitních chorob jako je diabetes I.typu, celiakie, roztroušená skleróza a revmatoidní artritida. U mužů se prokazuje souvislost růžovky a revmatoidní artritidy a další nedávná studie potvrdila i spojitost s celiakií. Údaje z dánské studie, která o této spojitosti pojednává, byly publikovány v American Academy of Dermatology a podle dr. Alexandra Egeberga, PhD., který je vedoucím této studie, se rosacea tímto stává znakem autoimunitních chorob. Nasvědčují tomu i výsledky probíhajícího genetického výzkumu. Hovoří se i o dalších chorobách, které s růžovkou mohou být spojené. Těmi jsou pravděpodobně vysoký krevní tlak, migréna a vysoký cholesterol. Pár rozšířených žilek v obličeji ale ani již diagnostikovaná rosacea neznamená, že máte či musíte mít přidružené autoimunitní onemocnění. 

Léčba zmírňující růžovku i autoimunitu

Dobrá zpráva je, že rosacea a některé z autoimunitních chorob mají společnou účinnou terapii. Obojí však nikdy nelze vyléčit úplně. Metaanalýzy prokázaly, že léčba tetracykliny způsobuje signifikantní zlepšení symptomů rosacey a revmatoidní artritidy. Jiná, další antibiotika spolu s beta-interferonem se používají v léčbě roztroušené sklerózy. Léčba je však nad rámec tohoto blogu a při podezření na růžovku je nutná spolupráce s dobrým dermatologem a zároveň i dobrou kosmetičkou. Pokud máte i další systémové zdravotní problémy, které by mohly nasvědčovat tomu, že trpíte autoimunitním onemocněním, není od věci ani konzultace a vyšetření u lékaře revmatologa.

Čeho se vyvarovat

Rosacea je obecně zhoršována horkem, saunou, častými změnami teplot. Výrazné symptomy ale přicházejí i po konzumaci alkoholu, kořeněných jídel, citrusů, rajčat a potravin s vysokým obsahem histaminu jako jsou jogurty, kyselé zelí, slanina, zralé sýry, čokoláda a všechny zakysané výrobky. 

V kosmetickém arzenálu na růžovku nepatří:

 • žádné agresivní, drastické složky 
 • vysušující alkohol 
 • syntetický parfém 
 • propylen glykol
 • urea 
 • většinou ani esenciální oleje (zejména ty, které obsahují mentol, mátu peprnou, eukalyptus a citrusy)

Jaké složky v přípravcích hledat

Rosacea vyžaduje zvýšenou péči se soustředěním se na složky, které nebudou provokovat začervenání a rozšiřování žilek. Ideálně jsou tedy vhodné přípravky nedráždivé, jemné, pečující, které obsahují:

 • vitamín C
 • niacinamide
 • výtažek ze zeleného čaje
 • resveratrol
 • ceramidy
 • alantoin
 • kyselinu hyaluronovou

Jak se starat o pleť s rosaceou, tipy a triky pro zklidnění pleti a vše co souvisí s pleťovou rutinou pro kůži postiženou růžovkou se dozvíte v dalších příspěvcích. 

Zdroj:

https://www.jaad.org/article/S0190-9622(15)02465-2/fulltext

https://www.jaad.org/article/S0190-9622(15)01880-0/fulltext

https://www.jaad.org/article/S0190-9622(17)32203-X/fulltext

Předchozí článekZměny kůže v těhotenství
Další článekTerapeutické a detoxikační koupele. Skutečně fungují?