Pro hodně žen přináší těhotenství tolik žádané znaky krásy. Nádhernou pleť, lesklé vlasy, růžová líčka, silné nehty. Část z nich ale může trpět kožními změnami ne tak atraktivními, které je hodně trápí. Akné, tmavé pigmentové skvrny, strie a těhotenské dermatózy. Těm, které trpí predispozicí ke kožním onemocněním, těhotenství přivodí buď zhoršení kožních symptomů a nebo (a to je pravděpodobnější), jejich zlepšení. Týká se to atopické dermatitidy, lupénky, kožních projevů lupusu, dermatomyositidy a jiných. Dopředu nikdy nevíme, jak se tělo ženy bude v těhotenství chovat ať se jedná o kožní, nebo jiná primární onemocnění a na místě je konzultace s lékařem či porodní asistentkou.

Nejčastější kožní změny

Akné

Zvýšená produkce kožního mazu a prokrvení kůže v těhotenství mají za následek zářivou a zdravou kůži. Má to ale i svá úskalí, kdy dochází rapidně ke zhoršení akné. Změny mohou být očividné i u žen, které tento problém mimo těhotenství neznaly. 

Doporučované jsou:

  • čisticí produkty s enzymy a kyselinou mléčnou

Vyhněte se:

  • retinolu 
  • produktům se syntetickou vůní
  • chemickému peelingu
  • s určitými typy kyselin jako salicylová buďte opatrní. Použijte jen koncentraci do 2% a pouze na menší plochy obličeje

Tmavé skvrny

Zvýšení melaninu je zodpovědné za ztmavnutí kůže zejména na obličeji, zvané chloasma. Někdy se mu nedá vyhnout i když se sebevíc snažíte a snažit byste se měli skutečně hodně. Chloasma hodně zesvětlá brzy po šestinedělí, avšak je těžké ji odstranit úplně. Na místě je kůži chránit vysokým UV faktorem minerálního typu. 

Doporučené jsou:

  • nízká koncentrace kyseliny glykolové (např. ve formě toneru)
  • zmíněný SPF krém s fyzikálním/minerálním filtrem. Tento typ UV filtrů je zatím jako jediný prokázaný jako bezpečný. V těhotenství a době kojení bych ho volila vždy.

 Vyhněte se: 

  • retinolu
  • zesvětlující látce hydroquinone, která je v těhotenství kontraindikovaná

Strie

Fialové či červené jizvičky zeslabené kůže se mohou objevit všude tam, kde se kůže rapidně rozpíná. Mnoho žen překvapí rozsáhlé, nápadné strie nejen v oblasti břicha, ale i na stehnech, prsou, zádech a hýždích. I když na trhu je mnoho přípravků, které se chlubí vlastností zabránit jejich vzniku, tak zatím nebyla prokázána žádná látka podávaná lokálně, která by cíleně působila jako zcela účinná prevence. Některé menší studie mluví o opaku a dokládají účinek specifických, čistých, přírodních olejů. S těmi pracuji u svých klientek a pacientek v době těhotenství, během fyziologického porodu i v šestinedělí. Ideální přípravek by měl zvyšovat elasticitu produkcí kolagenu, zlepšovat buněčnou proliferaci a působit protizánětlivě.

Doporučované jsou:

  • masáže kůže čistými balzámy s vysokým podílem kakaového másla a vitamínu E
  • přírodní oleje – arganový, šípkový a ze semen granátového jablka. To jsou ty, jejichž potenciální účinek byl v menších studiích popsán jako prevence strií.
  • neustálá hydratace a promaštění, kůže by nikdy neměla zůstávat suchá

Vyhněte se:

  • přípravkům s minerálním olejem typu Bio oil, který obsahuje syntetickou parfemaci, barvivo a parafín. Volte místo nich čisté, přírodní botanické oleje. Ty výše uvedené měly v menších studiích prokázaný účinek na elasticitu kůže a byl zaznamenaný preventivní účinek na výskyt strií. Na trhu je možné si vybrat a oleje nejsou obrovskou finanční zátěží. Vybírejte s rozmyslem, jaké látky si v době těhotenství na kůži aplikujete.
  • produktům s obsahem syntetické vůně. Ftalátům, obsaženým v syntetických parfémech se chcete v těhotenství a období kojení jednoznačně vyhnout. Více o nich si můžete přečíst zde.

Svědění kůže

Častý projev zejména na břichu, kde se kůže rozpíná a “pracuje”. Pokud je však svědění kůže úporné, přetrvává dlouhou dobu a je spojené se ztrátou chuti k jídlu, pocitem na zvracení a zežloutnutím bělma očí či kůže samotné, mějte se na pozoru. Může jít o jaterní problém zvaný intrahepatální těhotenská cholestáza. To je v tomto období relativně častá, ale vyžaduje adekvátní pozornost a monitoraci lékařem.

Doporučuje se:

  • optimální hydratace a promašťování kůže oleji (viz. uvedené výše) a balzámy
  • suplementace vitamínem C, D, E, a kvalitními Omega 3 kyselinami
  • mytí kůže sprchovými oleji nebo kvalitními, tuhými mýdly s vysokým podílem olejů

Vyhněte se:

  • topickým kortikosteroidům v podobě krémů a mastí
  • koupelovým pěnám a sprchovým převoněným gelům s velmi pěnivou konzistencí
  • tělovým mlékům a olejům se syntetickou vůní. Vždy kontrolujte složení. Nestačí, že výrobce přípravek označí jako parfemovaný „aromaterapií“. Zadní strana krabičky výrobku vám řekne víc.

Většina kožních problémů vymizí do 6 měsíců po porodu nebo i dříve. Ty, které přetrvávají, tak se hodně zmírní. Úplné vymizení například strií nebo tmavých pigmentovým skvrn je někdy obtížné, ale i jejich vzhled jde redukovat. O podrobnější léčbě strií se budete moct dočíst v jednom z příštích článků.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5782435/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5057295/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5019162/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23237514

Předchozí článekPéče o pleť krku a dekoltu – na co nezapomínejme
Další článekRosacea neboli růžovka a její spojitost s autoimunitou