Mám velké štěstí, že pracuji v prostředí, kde je užívání navoněných přípravků jako jsou parfémy, spreje na vlasy, krémy na ruce, aviváže, výslovně zakazováno. A že to velká většina lidí, kolegů, zdravotníků ale i pacientů respektuje. V nemocnici jsou intenzivní, syntetické, chemické a zdraví škodlivé vůně nežádoucí. Nikomu včetně novorozenců, seniorů, těhotných žen, lidí na chemoterapii ani pediatrickým pacientům dobře neudělají.

Přípravky se syntetickou vůní se nesmí používat v laboratořích, na sálech, v porodnicích, na dětských odděleních, na hematologii a onkologii. Upozornění a prosby o jejich nepoužívání uvidíte všude v nemocnicích, ve zdravotnických zařízeních, u soukromých odborných lékařů, ale někdy i třeba v bance a na podobných veřejných místech, kde je větší koncentrace lidí. Asistentky objednávající po telefonu pacienty jim předem slušně, ale důrazně připomínají, že jejich ordinace jsou “scent free office”.

Poškozují ftaláty v syntetickém parfému reprodukční schopnost?

Dr. Natalie Crawford je přední lékařka v oboru reprodukční endokrinologie, pracující v texaském centru pro léčbu neplodnosti. Mimojiné říká: „Parfémované produkty jsou zakázané používat nejen v naší laboratoři, kde provádíme oplodňování vajíček, ale i v celém IVF centru a výslovně je nedoporučuji používat zároveň soubežně i s jinými látkami, které mohou poškozovat fertilitu a ovariální rezervu u všech mých pacientek. Všechny vlivy, které mají nebo by mohly mít vliv na neúspěch těhotenství, těhotenské ztráty či nízkou ovariální rezervu, musíme vyloučit. Není pro ně místo ani čas“.

Tato vzdělaná, nesmírně příjemná a komunikativní lékařka, vlastnící i titul v oboru vědy a výzkumu, sama nikdy nepoužívá parfémované produkty, plastové obaly s BPA, pánve s nepřilnavým povrchem a snaží se o zdravý životní styl. Denně se setkává v praxi se ženami, které absolvovaly časné těhotenské ztráty, mají nízkou ovariální rezervu nebo nekvalitní oocyty a podle jejího výzkumu vše nasvědčuje tomu, že zde je spojitost s toxiny z prostředí včetně ftalátů obsažených v umělých parfémech. Tyto látky působí jako endokrinní disruptory a jsou toxické pro vajíčka i vyvíjející se embrya.

Syntetický parfém přitom není jedinou izolovanou látkou, která je zdraví, velmi šetrně řečeno, neprospěšná. Tato nadšená lékařka, která svoji kariéru zasvětila výzkumu neplodnosti a příčinám těhotenských ztrát říká, že ona může ženám pomoci po lékařské stránce a dát jim informace o tom, co je škodlivé a co ne. Změnu životního stylu už musí ale klientky udělat samy a stopka parfémovaným produktům a vyřazení ostatních látek z životního stylu je jednou z nutných změn.

V severní Americe najdete upozornění na škodlivost syntetických vůní už u vstupních dveří do nemocnice. Nelze se ho nevšimnout, viz. fotka cedule u hlavního vchodu a pak i plakátky visící uvnitř na chodbách. Tak jako všude visí cedulky, že se uvnitř budovy nemocnice a kolem ní nesmí kouřit, zde máme i důrazná upozornění o zákazu používání parfémovaných produktů. Když jakýkoliv pacient dostane písemnou pozvánku na vyšetření do nemocnice či laboratoře, na tomtéž papíru je tučně a podtrženě napsáno upozornění, že se má zdržet používání parfému, kolínských vod, laků na vlasy a navoněné kosmetiky. S sebou nemáte do nemocnice nosit nic, co vydává vůni.

Scents & Sensibilty
Plakátek na zdi v nemocnici, vybízející k nepoužívání navoněných produktů

Dětský organismus nejnáchylnější k toxickým vlivům

To, že malé děti jsou nejvíce náchylné během svého rychlého vývoje k nejrůznějším jedům a environmentálním toxinům, ví snad úplně každý. Řekla bych, že snad musí být i každému jasné, že na návštěvu do porodnice či domů k novorozenému miminku se nikdo nebude vonět parfémem. Miminko má vyvinutý čich na mateřské mléko a matčinu kůži. Tuto vůni potřebuje následovat pro zdárné kojení a bonding. Všechny ostatní chemické vůně k němu nepatří a mohou zásadně narušovat proces kojení, kdy dítě potřebuje cítit mateřské mléko jako nejzásadnější olfaktorní vjem. Proto vůně ne nejenom do nemocnice, ale prosím, ani do porodnice! Naše pracoviště na toto upozorňuje. Snad se to stane brzy normálem i v Čechách.

Dětem syntetické parfémy a umělé barvy neprospívají

Škodlivým látkám ze vzduchu, vody a jídla se pochopitelně nelze vyvarovat zcela. Žijeme zkrátka ve světě, který je znečištěný a je nemožné se snažit ubránit všemu. Proč si ale do našeho prostředí a přímo k nám či k našim dětem dodávat látky poškozující zdraví záměrně a úmyslně? Více často nyní vidím například maminky, které se snaží vařit dětem domácí stravu, kupovat bio zeleninu, zvlhčovat a čistit doma vzduch, prostě cokoliv, často i na úkor sebe. Pak mne ale dokonale odzbrojí například obrázek vany s červenou či modrou pěnou, ve které se dítě koupe a kterou mu dobrovolně maminka připravila. Nebo oblečení násáknuté intenzivní aviváží se syntetickou vůní, které se novorozenému miminku dává přímo na tělo a kdy ve svém bezprostředním okolí dýchá její výpary. Dalším příkladem jsou navoněné dětské ubrousky, navoněné dětské jednorázové pleny a mohli bychom pokračovat.

Pamatuji si, jak nás v praxi v poradně překvapila jedna maminka, která měla půlroční dítě s vážnou poruchou imunity a ekzémem. Vyjadřovala se k alergenům, parfémům, syntetickým vůním v prášcích na praní, avivážích a navoněných přípravcích na úklid. S naprostým klidem nám sdělila, že dítě tomuto všemu vystavuje. A nemíní to omezovat. Důvod nás skoro položil. Bylo to proto, aby na všechny tyto látky dítě bylo zvyklé a neuškodila mu potom jednorázová náhodná expozice. Třeba např. někde při návštěvě, nebo v hotelu, kde budou možná v aviváži vyprané cíchy či jiné chemické nežádoucí látky v prostředí. Znovu opakuji, že dítě mělo vážnou poruchu imunity a atopický ekzém. Predispozici k astmatu a dalším alergiím.

Bohužel, takto to nefunguje. Opakovaná expozice je to nejméně žádoucí, čemu můžete vystavit organismus svůj i svých dětí. To, když jakákoliv škodlivá látka působí na organismus dlouho a opakovaně. Ta doba je přitom u každého individálního lidského organismu dlouhá různě. Ona maminka, která nás překvapila svým názorem, neměla jen dostatek informací. Po rozhovoru a objasnění rizika opakované expozice rizika pochopila a byla vlastně překvapená, že jí toto nikdo předtím nevysvětlil.

Opakovaná expozice potenciálně toxickým látkám

Opakovaná expozice všem nežádoucím vlivům z našeho prostředí je tedy ta, která je nejvíce škodlivá. Týká se to cigaretového kouře, výparů z laků a rozpouštědel, syntetických vůní z difuzérů a zásuvek, těžkých kovů, které lze z organismu velmi špatně vyloučit. Ale i potenciálních alergenů, které u predisponovaných jedinců vytváří nežádoucí reakce až směrem k anafylaktickému šoku. Parfémy a jejich desítky často jedovatých složek nejsou vyjímkou. Opakovaná a dlouhodobá expozice je tou, kterou chceme eliminovat.

Co s pokožky týká, tak neměli bychom zapomínat, že kůže toho přijímá opravdu hodně a transdermální cestu vstřebávání používá i medicína. Pokožka látky z povrchu do krevního oběhu vstřebává a v těle mají schopnost dosáhnout svého systémového účinku. Škodlivý vliv ftalátů, které jsou součástí většiny syntetických vůní používaných v kosmetice, je dokázaný. Věnují se jim reprodukční endokrinologové, imunologové, toxikologové a řady odborníků z ostatních oborů.

Do nemocnice bez parfému

Takže když se vrátíme zpět k vůním… Jsou čistě individuální záležitost. Zamyslete se nad tím, zda stojí za to používat produkty s vůněmi jednoznačně syntetickými. A to nejen v kosmetice na pleť, ale i v prostředcích na mytí, úklid a na praní. Obzvláště tehdy, trpíte – li jakýmikoliv zdravotními problémy. Volte alespoň vůně přírodní, v podobě esenciálních olejů. Mějte přitom ve svém okolí soucit s těmi, kdož nejspíš vůně tolerovat nebudou. Například v nemocnici bude takových pacientů hodně.

Pokud jdete do zdravotnického zařízení, počítejte s tím, že tam chodí těhotné ženy. Že tam chodí pacienti na chemoterapii, lidé s astmatem a alergiemi, s chemickými sensitivitami. Lidé, kterým není dobře. Vyvarujte se parfému, nikomu v nemocnici neprospěje a nepatří tam. Je necitlivé ignorovat ostatní jen pro svoje vlastní potěšení z vůně a používat ji i tehdy, když je velká pravděpodobnost, že někomu způsobí problém. Vše je o respektu a o tom, položit si otázku, zda svým potěšením nemohu někoho obtěžovat, způsobovat mu problém nebo nepříjemnou situaci.

Předchozí článekVěděli jste, že parfém je jeden název pro stovky ingrediencí?
Další článekSqualan olej – pomoc při citlivé pleti a podráždění kůže

Comments are closed.