Mám velké štěstí, že pracuji v prostředí, kde jsou parfémy a užívání jakýchkoliv navoněných přípravků (spreje na vlasy, krémy na ruce, aviváže) výslovně zakazovány. V nemocnici nemají skutečně co dělat, nikomu včetně novorozenců, křehkých seniorů, lidí na chemoterapii ani pediatrickým pacientům dobře neudělají. Přípravky se syntetickou vůní se nesmí používat v laboratořích, na sálech, v porodnicích, na dětských odděleních, na hematologii a onkologii.

Dr. Natalie Crawford je přední lékařka v oboru reprodukční endokrinologie, pracující v texaském centru pro léčbu neplodnosti. Mimojiné říká: „Parfémované produkty jsou zakázané používat nejen v naší laboratoři, kde provádíme oplodňování vajíček, ale i v celém IVF centru a výslovně je nedoporučuji používat zároveň soubežně i s jinými látkami, které mohou poškozovat fertilitu a ovariální rezervu u všech mých pacientek. Všechny vlivy, které mají nebo by mohly mít vliv na neúspěch těhotenství, těhotenské ztráty či nízkou ovariální rezervu, musíme vyloučit. Není pro ně místo ani čas“. Tato vzdělaná, nesmírně příjemná a komunikativní lékařka, vlastnící i titul v oboru vědy a výzkumu, sama nepoužívá parfémované produkty, plastové obaly s BPA, pánve s nepřilnavým povrchem a snaží se o zdravý životní styl. Denně se setkává v praxi se ženami, které absolvovaly časné těhotenské ztráty, mají nízkou ovariální rezervu nebo nekvalitní oocyty a podle jejího výzkumu vše nasvědčuje tomu, že zde je spojitost s toxiny z prostředí včetně ftalátů obsažených v umělých parfémech. Jak sama říká, ona může ženám pomoci po lékařské stránce a dát jim informace o tom, co je škodlivé a co ne. Změnu životního stylu už musí klientky udělat samy a stopka parfémovaným produktům je jednou ze zmíněných změn.

Tam, kde pracuji já, upozornění na škodlivost syntetických vůní už najdete u vstupních dveří do nemocnice. Aby jste mi věřili, předkládám sem fotky cedulí u hlavního vchodu a pak i plakátky visící uvnitř na chodbách. Tak jako všude visí cedule, že se uvnitř budovy nemocnice a kolem ní nesmí kouřit, zde visí i upozornění o zákazu používání parfémovaných produktů. Když jako pacient dostanete písemnou pozvánku na vyšetření do nemocnice či laboratoře, na tomtéž papíru je tučně a podtrženě napsáno upozornění, že se máte zdržet používání parfému, kolínských vod, laků na vlasy a navoněné kosmetiky. S sebou nemáte do nemocnice nosit nic, co vydává vůni. Ani kolegové, lékaři a sestry do práce skutečně navonění nechodí. Jako pacient jsem nedávno čekala v čekárně u lékaře a asistentka objednávající po telefonu pacienta mu slušně, ale důrazně připomínala, že jsou “scent free office”.

Scents & Sensibilty
Plakátek na zdi v nemocnici, vybízející k nepoužívání navoněných produktů

Dětský organismus nejnáchylnější k toxickým vlivům

To, že malé děti jsou nejvíce náchylné během svého rychlého vývoje k nejrůznějším jedům a environmentálním toxinům, ví snad úplně každý. Řekla bych, že snad musí být i každému jasné, že na návštěvu do porodnice či domů k novorozenému miminku se nikdo nebude vonět parfémem. Miminko má vyvinutý čich na mateřské mléko a matčinu kůži. Tuto vůni potřebuje následovat pro zdárné kojení a bonding. Všechny ostatní chemické vůně k němu nepatří. Proto vůně ne nejenom do nemocnice, ale prosím, ani do porodnice! Naše pracoviště na toto upozorňuje. Jestli v Čechách, to nevím, jelikož jsem tam pracovala pouze krátce po ukončení studia.

Dětem syntetické parfémy a umělé barvy neprospívají

Škodlivým látkám ze vzduchu, vody a jídla se nelze vyvarovat úplně. Žijeme prostě ve světě, který je znečištěný a je nemožné se snažit ubránit všemu. Tady chci ale psát o maminkách. Matky se vždy (až na výjimky, že), snaží dávat dětem to nejlepší. Vařit jim domácí stravu, kupovat bio zeleninu, zvlhčovat a čistit doma vzduch, prostě cokoliv, často i na úkor sebe. Proto mě vždy dokonale odzbrojí například obrázek vany s červenou či modrou pěnou, ve které se dítě koupe a kterou mu dobrovolně maminka připravila. Nebo oblečení násáknuté aviváží se syntetickou vůní, které se miminku dává přímo na tělo. Navoněné dětské ubrousky a navoněné dětské jednorázové pleny. Lidi, nezapomínejte, že kůže vstřebává opravdu hodně. Vždyť i léky včetně analgetik a opiátů se podávají přes kůži, tzv. transdermální cestou. Pokožka je vstřebá do těla a krevního oběhu, kde potom dosáhnou svého systémového účinku. Škodlivý vliv ftalátů, které jsou součástí většiny syntetických vůní používaných v kosmetice, je dokázaný. Věnují se jim reprodukční endokrinologové, imunologové, toxikologové a řady odborníků z ostatních oborů.

Opakovaná expozice potenciálně toxickým látkám

Opakovaná expozice všem nežádoucím vlivům z našeho prostředí je navíc ta, která je nejvíce škodlivá. Týká se to cigaretového kouře, výparů z laků a rozpouštědel, syntetických vůní z difuzérů, těžkých kovů, které lze z organismu velmi špatně vyloučit. Ale i potenciálních alergenů, které u predisponovaných jedinců vytváří nežádoucí reakce až směrem k anafylaktickému šoku. Parfémy a jejich desítky často jedovatých složek nejsou vyjímkou. Opakovaná a dlouhodobá expozice je ta, kterou chceme eliminovat.

Pamatuji si, jak nás v praxi například v poradně odzbrojila jedna maminka, která měla půlroční dítě s vážnou poruchou imunity a ekzémem. Vyjadřovala se k alergenům, parfémům, syntetickým vůním v prášcích na praní, avivážích a navoněných přípravcích na úklid. S naprostým klidem nám sdělila, že dítě tomuto všemu vystavuje a nemíní to omezovat. A ten důvod nás skoro položil. Bylo to proto, aby na všechny tyto látky dítě bylo zvyklé a neuškodila mu potom jednorázová náhodná expozice např. při návštěvě, či v hotelu, kde budou třeba v aviváži vyprané cíchy či jiné chemické nežádoucí látky v prostředí. Ano, toto řekla maminka, jejíž malinké dítě má vážnou poruchu imunity a atopický ekzém. Predispozici k astmatu a dalším alergiím. Vážení, takto to skutečně nefunguje. Opakovaná expozice je to, co je to nejhorší, čemu můžete vystavit organismus svůj i svých dětí. To, když jakákoliv škodlivá látka působí na organismus dlouho. Ta doba je přitom u každého individálního lidského organismu dlouhá různě. Ona maminka, která nás překvapila svým názorem, neměla jen dostatek informací. Po rozhovoru a objasnění rizika opakované expozice vše pochopila, poděkovala nám a byla vlastně překvapená, že jí toto nikdo předtím nevysvětlil.

Do nemocnice bez parfému

Takže vůně jsou čistě individuální záležitost. Zamyslete se nad tím, zda stojí za to používat produkty s vůněmi jednoznačně syntetickými. A to nejen v kosmetice na pleť, ale i v prostředcích na úklid a na praní. Obzvláště tehdy, trpíte – li jakýmikoliv zdravotními problémy. Volte alespoň vůně přírodní, v podobě esenciálních olejů. Mějte soucit s těmi, kdož nejspíš vůně tolerovat nebudou, protože například v nemocnici bude takových pacientů hodně. Pokud jdete do nemocnice, počítejte s tím, že tam chodí těhotné ženy. Že tam chodí pacienti na chemoterapii. Lidé, kterým není dobře. Lidé s alergiemi a astmatem. Mějte s nimi soucit. Je necitlivé ignorovat ostatní jen pro svoje vlastní potěšení z parfému a vůni používat i tehdy, když je velká pravděpodobnost, že někomu způsobí problém.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno