Troufám si říci, že tvrzení nejlepší olej pro každý druh pleti na squalan totálně sedí. Všude se dočtete, že je to olej suchý. Tak úplně s tím nesouhlasím, přesto, že moje pleť vstřebá prakticky hned skoro každý olej. Možná to o něm koluje proto, aby se ho nebály ani ženy s pletí mastnou? Je to možné, protože některé z nás se jakéhokoliv náznaku lesku bojí jako čert kříže. Přitom není proč. Lehký lesk dodává pokožce zdravou texturu a obličej pak vypadá mladě a svěže. Popelavý, matný a zapudrovaný vzhled pleti už dávno není in. Pojďme tedy rovnou ke squalanu, protože alespoň vyzkoušet by ho měl každý.

Squalane je 100% saturovaný olej, který nepodléhá snadno oxidaci. Je dokonce více stabilní, než olej kokosový, který je saturovaný z 80-90%. Nepleťme si však squalane se squalenem. Squalene je přirozeně tvořený buňkami našeho těla, ale produkují jej i rostliny (zejména olivy a cukrová třtina). A právě odtud jej získávají kosmetické firmy. Squalene samotný ale velmi rychle oxidizuje a proto by byl pro naši pleť nevhodný. Kosmetický průmysl ho zpracovává hydrogenizací na squalane, který je pak odolný, stabilní a velmi vhodný na jakýkoliv typ pleti, včetně citlivé (huráá…). 

Squalan jako součást každé pleťové rutiny

Jestli jste ho ještě nevyzkoušeli a vaše kosmetická rutina ho postrádá, máte jeho opatření za domácí úkol. Jak ho jednou vyzkoušíte, bude už možná napořád patřit do vašeho arzenálu přípravků. Zejména ten, který vidíte na obrázku. Je to nejlepší squalan, který jsem kdy zkusila, je získaný z oliv (na rozdíl od jiných firem, které ho většinou získávají z cukrové třtiny). Toto jsou jeho úžasné vlastnosti:

  • Lehká a jemná textura
  • Rychlé vstřebávání 
  • Neutrální (rozumějte: žádná vůně)
  • Úplně průhledný
  • Jemný a bezpečný pro citlivou kůži
  • Výborný pro období těhotenství a kojení
  • Nekomedogenní 
  • Antibakteriální
  • Chrání před oxidativním stresem
  • Pomáhá regulovat produkci mazu
  • Dlouhá životnost 

Toto vše z něj podle mého dělá olej, který budou mít rádi i ti, kteří jinak pleťovým olejům zrovna neholdují. Jelikož je opravdu neutrální, bez vůně a má hojivé účinky, hodí se i na pokožku po chemickém peelingu, na spálení od sluníčka či na jakoukoliv iritaci kůže včetně ekzému a na lehounké promaštění při suchosti. Suchost a dehydratace kůže napáchá hodně škody. A dát někdy pleť zpět dohromady vezme hodně práce, času a stojí to i dost peněz. Squalane se výborně hodí i do pleťové rutiny v rámci vrstvené péče, kdy pod něj nanesete produkty, které vám v pleti krásně uzamkne.

Existuje rozdíl mezi jednotlivými značkami squalanu?

Ano i ne. Squalan je pořád squalan. Ale totéž můžeme říct třeba i o víně nebo o olivovém oleji, že. Červené víno je pořád červené víno ať už je krabicové či z luxusní lahve. Ale sami víte, že je tam rozdíl. Vyzkoušela jsem tři značky sqalanu kdy rozdíl definitivně vidím a ve výsledku na pleti pociťuji. Spočívá hlavně v hustotě, viskozitě a rychlosti vstřebávání.  

Jinak bych ještě dodala, že squalan můžete díky své neutrálnosti míchat s jinými oleji, které mohou být na vaši pleť moc silné. Nebo s tzv. boostery (např. od Odacité nebo Wabi Sabi…). V jakém poměru to uděláte, je na vás. Můžete ho ale kápnout i do krému, který chcete, aby byl výživnější a vláčnější. A pokud máte makeup, který je na vás příliš matný, suchý a zvýrazňuje vám suchá místa, kápněte do něj squalan. Pro mne osobně je to olej, který už nikdy díky svému širokému využití v mém repertoáru nebude chybět. 

Předchozí článekV nemocnici vůním vstup zakázán
Další článekMay Lindstrom – Blue Cocoon