To, že pleťovou péči máme věnovat i krku a dekoltu, víme všichni. Jenže, často se na to zapomíná a na krk i dekolt se “mázne” zbytek toho, co přebývá na obličeji. A to je špatně. Slyšeli už jste někdy to, že obličej končí tam, kde začíná podprsenka? Zdárné připomenutí toho, že i pokožka krku a dekoltu potřebuje zaslouženou péči a ochranu.

Krk toho pro nás dělá hodně. Drží naši hlavu vzhůru, je domovem pro nervy, které spojují mozek se zbytkem těla a odvádí lymfu z obličeje. A jak se mu odměňujeme? Zapomínáme na exfoliaci, neaplikujeme dostatečně SPF s UV filtrem, nehydratujeme a celý den ho namáháme natahováním na obrazovku počítače nebo Iphonu. Pokožka na krku je až o 2/3 tenčí než na obličeji a více zranitelná. Je sice více elastická, ale to ji také vystavuje většímu namáhání díky pohybu. Krk je kromě zimního období neustále vystaven UV záření, tudíž je pokožka na něm snadněji náchylná k vráskám a pigmentacím. Snadnější proces vzniku vrásek podporuje i to, že na na krku je menší množství mazových žlázek než na obličeji. Dobrá zpráva je, že krk i dekolt nepotřebují o mnoho víc, než investujeme do péče o obličej. 

Pokud je čas váš nepřítel, jste ve věku do 30 let a ještě k tomu vyznáváte minimalistickou pleťovou rutinu, tak skutečně stačí rozšířit pleťovou péči o kousek níž z obličeje na krk a dekolt. To platí pro čištění, ochranu kůže této oblasti proti slunečním paprskům a řádnou hydrataci. Tři věci, které když budete dodržovat se železnou pravidelností, tak vám to na přechodné období vystačí. Rozumějte správně – za nějaký čas bude i zde kůže vyžadovat víc. Po 40 letech věku se péče rapidně změní směrem k více výživným, vypínajícím přípravkům.

Při pleťové rutině ráno si vybavte fotografie žen, které trpí v oblasti krku i dekoltu výraznou hyperpigmentací a vráskami. Možná už je vám jasné, co za ně může. Ano, je to povětšinou sluneční záření. Při představě silně zbarvených a velkých pigmentových skvrn s vráskami v dekoltu už nebude tak snadné na péči zapomenout. Do rutiny zahrňte i čištění, velmi jemný peeling, produkty obsahujícími slabé kyseliny. A hlavně nezapomínat na opakovanou aplikaci SPF přípravku s minerálním UV filtrem. Na krk i dekolt ale můžete aplikovat i tonika, esence a séra. Nezapomeňte po nich hydrataci uzamknout s olejíčkem, či hutným balzámem. 

V produktech na péči o pokožku krku a dekoltu hledejte:

  • peptidy, vitamín C, kolagen, antioxidanty
  • kyselinou hyaluronovou
  • vitamíny rozpustné v tucích (vit. A, D a E)
  • bambucké máslo, popř. kakaové máslo (pouze pokud netrpíte na akné)
  • oleje (jejich aplikaci zde spojte s masáží)
  • na den určitě vhodný minerální UV filtr

Vyvarujte se:

  • vysokoprocentního retinolu. Slabší pokožka krku je více náchylná k podráždění a používat můžete buď přípravky s retinolem přímo určené pro oblast krku a dekoltu, a nebo produkty s nízkoprocentuálním retinolem. Já s oblibou aplikuji Pestle & Mortar Retinoid Night Oil. Pleť výborně vyživí a zároveň nepodráždí. 
  • spánkové pozice na boku, protože ta vytváří viditelné vrásky v dekoltu. 
  • spálení od sluníčka, jelikož zde se následky jako hyperpigmentace řeší ještě obtížněji než na obličeji.
  • v těhotenství a době kojení všech produktů se syntetickými vůněmi. Nejenom, že ftaláty v nich obsažené jsou potenciálně zdraví nebezpečné, ale pokud kojíte, tak miminko potřebuje cítit pouze vůni vaší kůže a mateřského mléka. Žádný umělý parfém sem nepatří. A to v přípravcích pečujících, ale i ve sprchových gelech a mýdlech.
Předchozí článekPeriorální dermatitida – co o ní víme?
Další článekZměny kůže v těhotenství