Rána bez jizvy neexistuje. Všichni víme, že pokud na kůži vznikne poranění, tržná ranka nebo absolvujeme chirurgický výkon se suturou, tak nás čeká jizvička. Platí to však vždy?

Hojení bez jizvy – je reálné?

Během nitroděložního vývoje a velmi krátce po narození pokožka reaguje jinak. Jizva se po poranění nebo chirurgickém výkonu nevytvoří vůbec. Tento stav trvá 10 dní po porodu. Kůže zůstane hladká a zhojí se způsobem, kdy není předchozí poškození viditelné.

Kožní fibroblasty v tomto období tvoří v epidermis jiný typ kolagenu. Je to kolagen typu 3, který se vyznačuje odlišnou strukturou a organizuje se v pokožce jiným způsobem vyúsťujícím v hojení, bez tvorby jizvy. Po 10 dnech života už toto není možné a kolagen se v pokožce organizuje klasickým způsobem a jizva následuje vždy.

Jakékoliv výkony, u kterých záleží na dobrém kosmetickém efektu, je optimální provést během prvních dnů života, kdy se jizva po výkonu nevytvoří. 

Rychlost hojení 

Věděli jste, že rány na různých místech těla se hojí jinou rychlostí? Nejrychlejší hojení se vyskytuje v oblasti hlavy a obličeje. Tržné rány na hlavě, excize útvarů ve skalpu (např. benigní tukové bouličky zvané lipomy atd…) díky bohatému prokrvení v této části těla i více krvácí. 

Malé poranění ve skalpu vypadá díky intenzivnějšímu krvácení hrozivěji než jinde. Tyto ranky a rány se ale také rychleji hojí. Stehy se zde většinou odstraňují dříve než jinde na těle a rány se méně často infikují. Zřídka dochází k prodlouženému hojení či rozpadu rány.

Na jiných místech těla může být hojení složitější. Malé a “čisté” rány se u zdravého člověka hojí poměrně rychle a bezkomplikovaně. Jiné to může být po velkých a komplikovaných operacích, například břišních, kdy se rána po břišní operaci hojí tzv. per secundam a hojení je dlouhé a komplikované.

Hraje roli věk?

Dalším specifickým faktorem, který hraje v hojení roli, je stáří organismu. U starších lidí se rány hojí pomaleji díky nižším reparačním procesům. Rána je u starého člověka vždy ohrožená komplikovanějším hojením. O to více, pokud vzniká na místech horšího prokrvení jako jsou nohy, zejména bérce a chodidla, prsty, paty. Pokud je navíc hojení zatíženo chorobou jako je diabetes, tak očekáváme komplikace. 

Rána u seniora vyžaduje vždy patřičnou pozornost. U diabetiků se jí snažíme předcházet, protože u nich i malá ranka na nohou může znamenat komplikace končící nehojící se ránou, infekcí, hnisáním a nakonec i amputací. Stačí k tomu kamínek v botě, malé poranění doma při chůzi na boso…

Hojení jako proces složitých reparačních procesů je ovlivněno několika faktory. Které to jsou?

  • Nutriční stav 
  • Věk
  • Přidružená onemocnění

Ke zdárnému hojení větší rány potřebujeme adekvátní výživu, dostatek mikro a makronutrientů. Také optimální péči o ránu, frekventované šetrné převazy s moderními materiály usnadňujícími hojení.

Kožní jizva
Kožní jizva

Základní principy pro optimální hojení 

Určitě nás zajímá, jak proces hojení rány a tvorbu jizvy urychlit. Jak ji učinit co nejméně viditelnou. Prvním předpokladem je správné ošetření. Šetrná, ale důkladná revize, ošetření, sutura. K tomu je třeba chirurg/dermatolog nebo jiný lékař, který zná zásady ošetření ran, výběru šicího materiálu a v neposlední řadě oplývá i manuální zručností.

Bohužel ne vždy toto lékař splňuje. Stále se vyskytuje příliš mnoho ran neodborně ošetřených. Jsou to například rány se špatně provedenou suturou (příliš utažené stehy, nadbytečné množství stehů) a také nehojící se rány ošetřené ve spěchu, nedostatečně a s nešetrně odstraněným obvazovým materiálem.

Které faktory přispívají k lepšímu kosmetickému výsledku?

  • šetrná revize ran a použití adekvátního materiálu (v oblasti obličeje použití jemných šicích jehel a slabého šicího materiálu)
  • nutriční status (optimální výživa a případně zařazení doplňků pro optimální hojení)
  • snaha o tzv. vlhké hojení ran (speciální podušky na ránu, gely, obvazy a náplasti)
  • při převazech trpělivost beze spěchu a extra šetrné odstranění obvazu za vlhka (namočení a působení sterilního roztoku a až poté šetrné odstranění)
  • nestrhávání stroupků předčasně
  • péče o hojící se jizvu (lokální přípravky v podobě mastí a gelů)
  • péče o zhojenou jizvu (masáže jizvy, fyzioterapie)

Potřebujeme drahé produkty na jizvy?

Jizva vyžaduje správnou péči v průběhu hojení ale i po něm. Někdy je třeba vynaložit i docela velké úsilí o její opečovávání. Podle toho, o jaký rozsah jizvy se jedná a zda se rána hojila dobře či komplikovaně. Po zhojení vyžaduje speciální masáže a práci s jizvou u fyzioterapeuta. Péče neznamená, že si v lékárně zakoupíme drahou mastičku, na jizvu ji aplikujeme a tím veškerá péče končí. 

Přípravky na jizvy jsou někdy extrémně náročná finanční záležitost. Dokážou ale skutečně zlepšit vzhled již vzniklé jizvy? Vyplatí se jejich nákup?

Zatímco produktů na již hotové jizvy se dotýká velká marketingová strategie a názory na účinky drahých preparátů jsou rozporuplné, tak výběr produktů na léčbu ran a nehojících ran je extrémně důležitý.

Převazové materiály, obvazy a také lokální přípravky aplikující se přímo do rány. To mohou být produkty s obsahem stříbra, mořské vody, čištěného medu, mořských řas. Věděli jste, že rána potřebuje ke zdárnému hojení vždy vlhko? Celý proces nazýváme přímo a jednoduše vlhké hojení ran. 

Hojení rány ani čerstvě se hojící jizvy nepodceňujte, protože správné ošetření a zacházení ovlivňuje nejen dobu hojení, ale i celkový výsledek estetický a zdravotní.

Předchozí článekIonizující záření při vyšetření – můžeme zmírnit jeho dopady?
Další článekCodex Labs Čistící olej Bia Gentle Cleansing Oil