Řasenka Lovinah se mi dostala do rukou minulý rok. Napsat jsem o ní chtěla už dlouho. Nejdřív jsem testovala, nosila a pak mi dlouho po vypotřebování ležela v košíku s ostatní spotřebovanou kosmetikou, připravená na recenzi…

S řasenkami experimentuji úplně nejméně ze všech makeupových produktů, které používám. Zřídka kupuji značky, které jsem nevyzkoušela, protože i u přírodních je to z důvodu citlivosti očí moc riskantní krok. Ty, které vyhovují, bych mohla spočítat na prstech jedné ruky. Když potřebuji novou, tak jenom obměňuji ty, co se ověřily.

Při prvním shlédnutí ingrediencí vás napadne, že Lovinah řasenka není taková, která by měla složení úplně jednoduché. Takže přemýšlíte, zda bude problematickým očím vyhovovat. V INCI list ale nenajdete nic, co by vám napovídalo, že řasenka bude dráždit, budou po ní slzet oči a používat ji nebudete rádi. Naopak v seznamu složek vypadají dobře peptidy, biotin a panthenol, které jsou posilující a regenerující.

Obsahuje kromě biotinu a D-panthenolu i výtažek z kopřivy pro podporu růstu řas a kmenové buňky z chřestu. Oba dva druhy obsažených peptidů podporují nárůst délky řas a tvorbu keratinu. Hydrolyzovaný protein z vlčího bobu (lupina) řasy vyživuje. 

Řasenka obalí řasy temně černou barvou, její pigmentace rozhodně není nijak ošizená, naopak. Stačila mne i jedna vrstva a pro dramatičtější efekt jsem řasy pročesala znovu. Kartáček je syntetický a spíše hustěji osazený, s kratšími, ale ne úplně kraťounkými štětinkami. Nanášení bylo snadné a nijak mne nevadil, což se rozhodně nedá říct o všech syntetických kartáčcích. Textura řasenky je středně mokrá a nerozmazávala se ani při celodenním nošení. Na odlíčení používám většinou olejové nebo balzámové produkty a s nimi šla dolů výborně. 

Řasenka Lovinah
Řasenka Lovinah

Co se vůně týká, tak je zcela neutrální, necítím nic a to mi i vyhovuje. Vůně mne už v minulosti od hodně řasenek odradila, nebo spíše – po zakoupení jsem po nich vůbec nesahala, protože většinou oči dráždily.

Po Lovinah řasence jsem nezaznamenala nikdy v očích pálení ani iritaci včetně při procesu jejího odstraňování. To, že moje oči tolerovaly novou řasenku, která vykazovala dobrý efekt a navíc od značky, kterou jsem nikdy předtím nezkusila, je pro mne samo o sobě velké plus. 

Bez čeho bychom se měli v řasence obejít, pokud chceme očím a řasám dopřát šetrnější líčení s minimalizací podráždění? 

Existuje několik složek, o kterých víme, že je v řasenkách nechceme. A nebo které mít ani nemůžeme. Citlivé oči, ať už jsou citlivější primárně “jenom tak”, nebo z důvodu oční rosacey, alergií, periorbitálního ekzému, opakovaného výskytu ječného zrna, Sjogrenova syndromu, opakujících se konjunktivitid nebo zánětů slzotvorných kanálků či jiných příčin, jenom tak nějakou řasenku nesnesou. Které složky jsou ty, na které bychom si při čtení složení u řasenek měli dát pozor?

 • propylene glykol
 • thimerosal
 • parabeny
 • syntetická barviva
 • uhelný dehet
 • aluminiový prášek
 • imidazolidinyl urea
 • syntetická parfemace

Při používání jsem si nevšimla nijak výraznějšího efektu narostlých vlastních řas, ale popravdě jsem s ním ani nepočítala. Myslím, že pro tento efekt bych ji musela používat denně. Líčení řasenkou, ale vlastně líčení vůbec, u mne podléhá dost nepravidelnému režimu. Posouzení efektu nárůstu řas přenechám tedy jiným;). Je dost možné, že pokud Lovinah řasenku používáte každý den, kontinuálně po dobu několika měsíců, tak vás prodloužení vlastních řas nemine. Rozhodně by to byl příjemný bonus. Řasenka ale obsahuje pečující a regenerační látky a to mi se vším dohromady stačilo.

Pro její efekt, výdrž a šetrnost si ji píšu na ne moc dlouhý seznam řasenek, které jsou moje oči schopné tolerovat a neváhala bych při výběru.

Řasenka Lovinah
Řasenka Lovinah

Produkt jsem dostala jako gift od Jany z Gratinanatura, kde najdete kromě ostatních Lovinah produktů i další přírodní kosmetické značky, které stojí za to omrknout.

Výhody:

 • výborná pigmentace
 • tolerance k ultra citlivým očím
 • nekomplikovaná aplikace
 • celodenní výdrž
 • snadné odlíčení

Nevýhody: 

Žádné nenacházím…

Předchozí článekSeaflora – kosmetika z moře
Další článekCeliakie není alergie