Aromatický olej ze semínek Nigella sativa. Jeho další jméno je také černý kmín a nebo černucha setá. Malá černá semínka poskytují cenný olejíček, jež oplývá širokým léčebným potenciálem pro nespočet zdravotních obtíží. 

Olej z černuchy seté je silné, kořeněné chuti. Využívá se v kuchyni při vaření či ochucování jídel a je k dostání jako potravní doplněk. V podobě suplementu ho lze zvolit v tekuté formě a nebo v kapslích.

Které látky stojí za benefitem olejíčku?

Obsah jednotlivých složek v oleji Nigella sativa je bohatý. Patří sem vitamíny, minerály, antioxidanty a aminokyseliny. Fytosložky jako alkaloidy, saponiny, steroly a esenciální oleje. Hlavní a nejvíce ve studiích zkoumanou bioaktivní látkou semínek je fytochemická sloučenina zvaná thymoquinon.  

Thymoquinon je látka bioaktivní povahy vykazující mnoho účinků, pro které si získává zájem farmaceutického průmyslu. V oleji působí v synergii s ostatními fytokomponenty a vykazuje efektivní působení obzvláště při mírnění symptomů chronických, progresivních nemocí. Tedy těch, které se obtížně léčí a časem mají zhoršující se charakter.

Tekutý olej a kapsle z černého kmínu
Tekutý olej a kapsle z černého kmínu

Mírnění skrytého zánětu

Mezi příklady chronických chorob můžeme uvést neurodegenerativní, kardiovaskulární, malignity, diabetes a autoimunitní nemoci. Patří sem ty, u kterých prokazujeme zvýšení systémového zánětu. Černuchový olej má schopnost skrytý, nebakteriální zánět v těle redukovat. Mezi účinky thymoquinonu patří antibakteriální, antifungální, antiparasitické, antivirové, imunomodulační a dokonce neuroprotektivní vlastnosti. Zdá se, že tato malá, nenápadná bylina vykazuje více účinků, než by kdokoliv čekal.

Účinky Nigella sativa byly prokázány in vitro, ve studiích na zvířatech i v klinických studiích na lidech – dobrovolnících. Studie indikují, že thymoquinone reguluje inflammatorní molekuly jsou jsou interferony, interleukiny a tumor necrosis factor alpha (TNF-α), který je významným cytokinem zapojeným do velkého množství procesů probíhajících v organizmu. Mezi nejvýraznější účinky oleje z černého kmínu patří protizánětlivý, analgetický a modulující imunitní systém. Tím se opět dostáváme k léčebnému potenciálu u nemocí spojených se skrytým zánětem a s autoimunitními procesy.

Černuchový olej patří mezi efektivní “lidovou” medicínu se širokými farmakodynamickými vlastnosti. Pro svoje antibakteriální a antivirové terapeutické benefity ho možná znáte v rámci doplňkového použití v době nemoci, virových infekcí, běžných respiračních nákaz ale i alergií.

Thymoquinone vykazuje efekt na bronchiální relaxaci a zkoumají se jeho bronchodilatační účinky s využitím při nemocech jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc.

Chronický zánět v organismu je spojený s řadou někdy obtížně léčitelných onemocnění jako jsou:

  • Autoimunitní choroby (revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida, lupus, Sjogrenův syndrom, roztroušená skleróza… )
  • Diabetes mellitus
  • Alzheimerova a Parkinsonova choroba
  • Maligní onemocnění
  • ALS
  • Kožní choroby (atopický ekzém, lupénka, rosacea)
  • Chronické nemoci dýchacích cest (astma, COPD)
  • Alergická onemocnění 

Protizánětlivé účinky Nigella sativa a látky thymoquinone se stávají předmětem výzkumu právě pro možný vývoj léků nové generace, které by měly anti-inflamatorní působení pro celou řadu výše uvedených, ale i jiných, nemocí. 

Kdy je vhodný jako suplement?

Olej z rostliny Nigella sativa se díky svému působení může stát suplementem a doplňkovou součástí terapie (nejenom) u autoimunitních a neurodegenerativních chorob. Ale u všech těch, kde je přítomná chronická, progredující bolest. Po konzumaci oleje byly zaznamenány pozitivní účinky na záněty kloubů, ranní ztuhlost a bolest, zejména u systémových autoimunitních onemocnění.

Bioaktivní složky a jejich farmakodynamické působení v Nigella sativa oleji mají potenciál v doplňkovém použití u nemocí, kde je možno v některých případech použít jen limitovaných možností klasické léčby. 

Kožní použití 

Čistý olej z černého kmínu má poměrně lehkou až nepatrně středně hustou konzistenci. Svými protizánětlivými účinky napomáhá procesu hojení akné, abscesů, drobných ranek, puchýřů, zánětů ale i ekzému. Redukuje zarudnutí a zmírňuje podráždění. Jeho léčebné využití je všude tam, kde je žádoucí tlumit zánět, bolest a začervenání. Pro svoje antioxidační vlastnosti pokožku udržuje mladistvou, elastickou a redukuje poškození volnými radikály.  

Míchaný versus čistý/koncentrovaný?

Ve formě kapslí lze olej z černého kmínu užívat u bolestí žaludku a podráždění zažívacího traktu, infekcí horních cest dýchacích, u astmatu nebo COPD. Topicky je jeho vyžití rovněž velmi široké. Lze ho smíchat s kosmetickou péčí (krémy, oleje i séra) na obtíže jako je akné, ekzémy a lupénka. Neředěný olej v plné síle bude mít využití při drobných puchýřích, abscesech, rankách a zánětech. Protože jeho účinky jsou protizánětlivé a analgetické, můžete ho naředit v silnější koncentraci i do masážních olejů na oteklé, bolestivé klouby, svaly a bolesti zad.

Efekt na cyklickou bolest prsů

Předpokládá se, že příčina mastalgie, tedy bolesti prsů, je hormonální. Vyskytuje se ponejvíce v luteální fázi cyklu, může začít ihned po ovulaci a stupňuje se s blížící menstruací. Na ovlivnění cyklické bolesti prsou je doporučováno mnoho terapeutických metod, s limitovaným efektem. Zahrnují užívání vitamínů (B2, B6, širokospektrální vit. E), oleje z pupalky dvouleté, herbální extrakty jako je vitex – agnus castus (drmek obecný), extrakt z heřmánku ale i progesteron, diuretika a další.

Olej z černého kmínu se v jedné studii porovnával s účinkem topického gelu s diklofenakem oproti placebu. Výsledný efekt této terapie za jeden a dva měsíce opakované lokální aplikace na oblast prsou ukázal, že mastalgie se výrazně snížila. Oproti placebu byl zaznamenaný účinek u obou látek – jak u gelu s diclofenakem, tak u lokální aplikace oleje z černuchy seté. Obě látky měly přibližně stejný analgetický efekt. Nebyl zaznamenán žádný vedlejší účinek.

Závěrem se tedy potvrdilo, že klinická efektivita byla srovnatelná s diklofenakem obsaženým v topickém gelu. V rámci ženského zdraví je tedy možné černuchový olej použít na bolest prsou v podobě teplých obkladů. V tomto případě je možné ho i smíchat s ricinovým olejem.

Olej z černuchy seté
Olej z černuchy seté

Kontraindikace

Černuchový olej patří mezi prostředky tradiční herbální medicíny. Pozornost je mu věnována i proto, že zatím vykazuje minimum nežádoucích účinků při užívání.

V těhotenství je bezpečný při běžném dávkování v jídle. Neznáme jeho účinky ve velkých množstvích a proto se tímto způsobem užívat nedoporučuje.

Užití pro děti je bezpečné při krátkodobém podávání a v množstvích přiměřených a doporučovaných na váhu dítěte. 

Black seed olej může snižovat hladinu krevního cukru, zpomalovat srážení krve a lehce zvyšovat riziko krvácení. 

Nepoužívejte ho v období plánovaných chirurgických zákroků (dva týdny před výkonem).

Interakce s léčivy

S níže uvedenými léky, je třeba opatrnosti a doporučovaná je konzultace s lékařem.

  • Léky užívané při diabetu (na místě je porada s lékařem a pečlivé monitorování glykémie)
  • Léky snižující aktivitu imunitního systému (imunosupresiva)
  • Léky na ředění krve 
  • Léky užívané při vysokém krevním tlaku (na místě je porada s lékařem a pečlivé monitorování TK)
  • Sedativa
  • Cyklosporin
  • Antidepresiva 

Olej z černuchy seté je nejčastěji užívaný dospělými v dávkách 1-2.5 g denně po dobu 4-12 týdnů. O dlouhodobém používání oleje z Nigella sativa a také v případě užívání při chronických/vážných onemocnění se poraďte se svým lékařem, který zná váš zdravotní stav a léky, které užíváte.

Terapeutický olej z černého kmínu vyrábí několik firem. Zaměřte se na ty, které vyrábějí extra panenský olej, lisovaný za studena a jsou ověřené kvality. Jeden z takovýchto můžete v ČR zakoupit například v e-shopu https://www.pravebio.cz

Zdroje: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26584456/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC6535880/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332220313500

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC4525838/

https://d197for5662m48.cloudfront.net/documents/publicationstatus/35212/preprint_pdf/21cdbe970daa454516286b68981695c6.pdf

Předchozí článekMožnosti preventivního vyšetření prsou
Další článekStres – co v těle vlastně probíhá?