Double cleansing, neboli dvojí čištění, je přesně to, co vám napovídá název. Vyčištění pleti nadvakrát. Většinou pouze v rámci večerní pleťové rutiny, protože ráno mnohým z nás stačí čištění zjednodušené, ale vyjímka potvrzuje pravidlo. V prvním kroku používáme cleanser olejový/balzámový a v druhém odlišný, na bázi vody. Čištění v prvním kroku odstraní nečistoty, makeup, SPF a kožní maz. V druhém kroku má poté následný cleanser na bázi vody šanci proniknout hlouběji do pokožky a cíleně působit na zbytky nečistot a potu.

Double cleansing je výborný na opravdu důkladné, ale stále k pleti přátelské a jemné čištění, po kterém navíc následně nanášené produkty dostanou lepší šanci proniknout do pokožky a působit tam. Je ale double cleansing skutečně tím, co musíme dělat každý večer?

Pro koho je (skoro) nutností?

Pokud nosíte plný makeup, SPF, vrstvenou péči s hutnými produkty a navíc se pohybujete po městě, kde vzduch určitě není nejčistější, jste 100% adeptem na double cleansing. Určitým typům pleti, jako je mastná, smíšená a s akné, bude double cleansing svědčit natolik, že se alespoň částečně zbaví akné, komedonů a rozšířené póry budou vypadat lépe. Tam totiž double cleansing odstraní bakterie, které vedou k výsevu pupínků. Zároveň ale dostatečně šetrný postup s jemným přípravkem zachová rovnováhu vašeho mikrobiomu pleti, což je nesmírně důležité. (O mikrobiální rovnováze na kůži se dočtete v některém z dalších článků). Lepšího výsledku ohledně vstřebávání následné péče dosáhnete po double cleansing i tehdy, pokud vlastníte pleť suchou a citlivou. Základem je používat přípravky k pleti šetrné, viz. tipy níže.

Jak na to?

Krok první:

  • olejový či balzámový cleanser 

Ať použijete jakoukoliv variantu, postup je stále stejný. Olejového či balzámového cleanseru se nemusíte bát ani tehdy, máte-li mastnou pleť. Přípravek naneste na nenavlhčený obličej a prsty jemně vmasírujte do pleti. Nezapomínejte na oblast vlasové linie na čele, u uší a na oči. Olejové čističe jsou krásně schopné odstranit oční makeup a pokud jsou jemného složení bez vůně, neměly by oči podráždit. Odstranění cleanseru probíhá buď za pomoci opláchnutí vlažnou vodou (většina cleanserů se změní po dotyku s vodou na mléko) a nebo jemným obličejovým, vyždímaným ručníkem namočeným ve vlažné vodě. To tehdy, pokud máte typ cleanseru, který neemulguje. A nebo když navlhčený ručník preferujete.

Krok druhý:

  • cleanser v podobě mléka, gelu či krému

Produkt nanášíme uplně stejně jako u kroku prvního. Přípravku nepotřebujeme velké množství. Stačí opravdu málo, jemně vmasírovat a po zhruba jedné minutě je hotovo. Pleť opláchněte vodou a jemně vysušte obličejovým ručníkem.

Jak často?

Frekvence závisí na tom, jaký typ pleti máte, zda nosíte plný makeup a v neposlední řadě na tom, jak zrovna vaše pleť vypadá a v jakém je stavu. V závislosti na cyklických změnách menstruačního cyklu, kdy se více projevují aknózní změny kůže, možná zvolíte double cleansing v tomto období každý den. Naopak, když bude pleť sensitizovaná například po užití aktivních látek, je lepší na ni “sahat” méně. Tehdy se budete spíše snažit o obnovení hydrolipidové bariéry a necháte pleť od dvojího čištění odpočinout. Rovněž tehdy, když jste celý den doma, nepoužijete makeup ani SPF, tak stačí čištění pleti jedním krokem.

Doporučené tipy:

  • Vybírejte produkty bez sulfátů, které odstraňují přirozené oleje na kůži.
  • Vyhněte se i přípravkům s alkoholem a syntetickou vůní. Umělý parfém není nic, co byste v produktech na čištění měli chtít. Pleť může sensitizovat, dráždit, vyvolávat alergie, štípat do očí. Více o umělých vůních se dozvíte zde.
  • Pokud vlastníte pleť citlivou, ekzematózní, s periorální dermatitidou či rosaceou, vybírejte i produkty bez esenciálních olejů.
  • Dívejte se po produktech, které mají na obalu uvedené pH a hledejte hodnotu kolem 5,5. Tato hodnota je nejvíce přátelská k pleti a nenarušuje její přirozený ochranný plášť. Je více pravděpodobné, že takový cleanser zachová přirozený mikrobiom vaší pokožky.
  • Cleansery s obsahem enzymů či jemných kyselin (např. kyselina mléčná) můžete volit i u citlivé kůže. Pleť krásně vyhladí a rozpustí mastnotu. Zabrání usazování oxidované vrstvičky kožního mazu v komedonech. 
  • Oba dva čističe (olejový i vodový) jsou lepší použít velmi jemné a k pleti šetrné, než zvolit jen jeden, který bude agresivnější a pleť zanechá příliš suchou a napjatou. Nešetrné a agresivní čištění, kdy kůži zbavíte skoro všeho, co na ní existuje, není pro pleť nikdy prospěšné. Suchá a napjatá kůže po čištění je špatně i pokud máte pleť jinak mastnou.
  • Nezapomínejte na krk. Double cleansing v oblasti krku pro vás platí zejména tehdy, trpíte-li i na něm akneickými změnami a nosíte-li makeup i na krku.
  • Obličejové ručníky zásadně používejte jenom jednou. Potom patří do pračky. Na jejich praní používejte výhradně nenavoňené, hypoalergenní gely či prášky na praní. Místo aviváže, která pleti rozhodně neprospívá, můžete zvolit na poslední máchání pár lžic octa. Ten vlákna ručníku změkčí a má částečně i desinfekční účinky. Je vhodné si ručníků nakoupit celou sadu, aspoň 7 na celý týden. Pokud zvolíte jemné ručníky z biobavlny, bude to pro pleť bonusem. Mně ty čisté, měkké, srolované ruličky dělají v koupelně radost. Máte to taky tak?

Co nedoporučuji:

  • Oplachování cleanseru horkou vodou. Proto není úplně nejlepší provádět čištění pleti ve sprše, protože tam nemáte plnou kontrolu nad teplotou vody, respektive nezdá se vám tak horká, jako ve skutečnosti je. Příliš teplá voda může rozšiřovat cévní kapiláry, zhoršovat rosaceu i dermatitidy. Vlažná voda z kohoutku u umyvadla je optimální.
  • PEGy. Olejové a balzámové čističe se většinou po kontaktu s vodou přeměňují na jemné mléko. K tomu jsou v produktu potřebné emulgátory. V těch přírodních (a nebudeme si nalhávat, většinou i drahých) najdete emulgátory šetrné a bezpečné. PEGy jsou často v těch levnějších. PEG je zkratka pro polyethylen glycol. V něm se často vyskytují nečistoty typu ethylen oxid, dioxanu, polycyklických aromatických sloučenin, olova, kobaltu, arsenu a kadmia. Nic z toho nejde dohromady s pečující, zklidňující a zdravou kosmetikou. Definitivně nedoporučuji přípravky s obsahem PEGů v těhotenství, v období kojení ani tehdy, máte-li citlivou, senzitizovanou pleť a narušenou hydrolipidovou bariéru.
  • Micelární vody. Na každodenní čištění ne. Vyjímkou je cestování, nutnost opravdu rychlého ostranění makeupu a nebo občasného odstranění očního makeupu. I tak vždy s micelární vodou zacházejte tak, jako by to byla naředěná mýdlová voda a opravdu hodně oplachujte.

Čištění pleti je rituál, který vám po celém dni má přinášet nejenom povinnou nutnost, ale hlavně pocit radosti. Proto tady hodně záleží na tom, z jakého produktu se budete nejlépe cítit. Musí vám prostě sednout. Záleží tady na vůni (volte jemné a přírodní esenciální oleje nebo herbální výtažky), textuře, kluzkosti a rozpustnosti. Neodbývejte se levnými, syntetickými náhražkami, přípravkům se syntetickým parfémem a na bázi ropy. Čistící produkt a proces samotného čištění je významnou součástí pleťové rutiny a na kvalitu pleti má nesporný vliv. Vyberte si takový, který vám bude přinášet z čistícího rituálu radost a budete se na něj těšit.

Zdroj:

Black, R.E., et al. “Occurrence of 1,4-dioxane in cosmetic raw materials and finished cosmetic products.” J AOAC Int2001;84(3):666–670.

Johnson, W., Jr. & Cosmetic Ingredient Review Expert Panel. “Final report on the safety assessment of PEG-25 propylene glycol stearate, PEG-75 propylene glycol stearate, PEG-120 propylene glycol stearate, PEG-10 propylene glycol, PEG-8 propylene glycol cocoate, and PEG-55 propylene glycol oleate.” Int J Toxicol, 2001;20 (Suppl 4):13–26.

Scalia, S. & Menegatti, E. “Assay of 1,4-dioxane in commercial cosmetic products by HPLC.” Farmaco, 1991;46(11):1365–1370.

https://www.truthinaging.com/review/what-is-it-pegs
Předchozí článekIlia Super Serum Skin Tint Broad Spectrum SPF 40 Sunscreen
Další článekFoláty – jejich důležitost pro pleť, zdraví kůže a v těhotenství