Znáte je určitě v souvislosti s užíváním právě v době, kdy čekáte miminko. Jenže důležitost folátů, což jsou sloučeniny kyseliny listové, dalece přesahují dobu těhotenství. Mají signifikantní, pozitivní vliv na řadu biochemických procesů v těle a jsou neméně důležité i pro muže, ženy, děti a seniory. Mají nepostradatelný význam pro zdraví fyzické i psychické.

Kyselina listová a folát – je to jedno a to samé?

Kyselina listová se také nazývá vitamín B9. Folát a kyselina listová se často považuje za stejnou látku. Ale není tomu tak, nejsou to zaměnitelné formy. 

Folát je aktivní, přirozená forma vitamínu B9. Je to ta, kterou chcete přijímat, ta kterou tělo umí zpracovat a využije ho. Vyskytuje se v potravinách a dnes již díkybohu právě aktivní forma i v suplementech /pozor, ne ve všech, viz. níže/. Lidské tělo si nedokáže vytvořit zásoby, foláty bychom tak měli přijímat každý den.

Kyselina listová je syntetickou formou vitamínu B9. Jenže tělo mnohých z nás s ní má obrovský problém. Musí ji nejdříve přetransformovat do té podoby, kterou je schopno využít. A tou je právě výše zmíněný folát. K této přeměně kyseliny listové na aktivní folát je zapotřebí enzym zvaný methyltetrahydrofolátreduktáza, zkratka MTHFR.

Kde je háček?

Problém začíná tehdy, když tento enzym organismus postrádá. A jeho chybění není žádná vzácnost. Téměř 60% Evropanů má genetickou odchylku, která zhoršuje jeho aktivitu. O této genetické mutaci nemusíte mít vůbec ponětí, protože se běžně netestuje a problémy v denním životě, o kterých byste věděli, vám subjektivně dělat nebude. Způsobuje však celou škálu zdravotních obtíží a nemocí, které se ani nemusí dávat do spojitosti s tím, že tuto mutaci vlastníte. Existuje řada studií, které dokazují problém u lidí, u kterých je její výskyt, ať jsou to muži či ženy. To, že tělo nedokáže přeměnit kyselinu listovou na důležitý folát je problém. Ale, dá se s ním pracovat!

Suplementace foláty

Pouze bioaktivní folát neboli L-methylfolát, prosím

Genetickou mutaci v genu MTHFR, kdy tělo neumí přeměnovat kyselinu listovou na folát, nijak neopravíte, budete jejími vlastníky navždy. Vaše tělo však foláty potřebuje a to každý den. Jaké to má řešení? Dodávání aktivní formy, tedy folátu ve formě suplementace je kromě stravy jednou z důležitých cest. A tady můžete narazit. Suplementace nesmí být ve formě syntetické kyseliny listové jako ji často vidíme v doplňcích stravy a bohužel dokonce i ve vitamínech pro těhotné. Na to je třeba si dát pozor. Tělo si žádá již bioaktivní formu. Folát, který umí rovnou zpracovat a tou je právě forma zvaná 5-MTHF nebo také LMethylfolát.

Je to jediná forma, která dokáže proniknout do buněk těla bez nutnosti aktivovat kyselinu listovou na plně redukovanou aktivní formu.

Foláty pro zdraví kůže a prevenci melanomu

Foláty se mimo plazmy vyskytují i v kůži. Jejich dostatečná hladina působí antioxidačně, snižuje oxidativní stres v pokožce a neutralizuje volné kyslíkové radikály, které se vyskytují v prostředí. 

Foláty také pomáhají regeneraci buněk, čímž zlepšují zdraví a vzhled kůže a vlasů tím, že zpomalují proces stárnutí. Ve studiích je prokázána souvislost nejen s nedostatkem folátů a suchostí kůže, úbytkem vlasů, ale i rakovinou kůže. Věda již pracuje i na topických formulacích s obsahem folátů, které by byly aplikovány na kůži a pomáhaly tak možná předcházet vzniku malignímu melanomu. Není úžasné, kam až výzkum v oblasti vědy pokračuje?

K čemu potřebujeme foláty:

 • pro fyziologicky fungující imunitní procesy
 • optimální hladina folátů předchází rakovinnému bujení (kůže, střevo, cervix, žaludek, krevní nádory)
 • regulují kardiovaskulární, neurologický, reprodukční a detoxikační systém
 • specificky řídí reakce v produkci DNA, histaminového a estrogenního metabolismu
 • velký význam pro zdraví očí
 • jsou klíčem pro vyrovnanou náladu a psychické zdraví, neboť se spolupodílejí na produkci serotoninu, melatoninu, dopaminu
 • v těhotenství předchází defektům neurální trubice u plodu
 • zmenšuje riziko spontánního potratu 
Suplementace foláty

A když jich máme nedostatek?

Vědecký výzkum nám dnes ukazuje již velmi dobře, co nedostatek folátů může způsobit. Jejich chybění či nedostatečné hladině se nemusíme vyhnout ani tehdy, pokud konzumujeme listovou zeleninu. 

 • Defekty neurální trubice. Velmi dobře zdokumentovaný efekt nedostatku folátů. Jako prevence se v těhotenství a době před početím (včetně začínající a probíhající IVF léčby) podávají suplementy zajišťující optimální hladinu. Měly by být vždy ve formě aktivního folátu /ne kyselina listová/.
 • Kardiovaskulární nemoci, nemoci cév a mozkové mrtvice. Foláty se spolu s vitamíny skupiny B spolupodílejí na tvorbě homocysteinu v krvi. Jeho zvýšená hladina se v současné době považuje za rizikový faktor onemocnění cév, ischemické choroby srdeční, mozkových příhod, potratů a vývojových vad plodu, zejména nervové soustavy. Uvažuje se i o možném vlivu na problémy s otěhotněním. Se zvýšenou hladinou homocysteinu se též setkáváme u některých neuropsychických poruch a u osob se sníženým příjmem vitaminů B řady. Může hrozit u vegetariánů a seniorů.
 • Maligní bujení. Nedostatek folátů je spojován s řadou nádorů, včetně melanomu, nádorů prsu, žaludku a slinivky.
 • Deprese. Foláty jsou důležité pro funkci všech neurotransmiterů v těle.
 • Vážné psychiatrické diagnózy u seniorů, včetně Alzheimerovy demence. Nemáme stále dostatek důkazů o tom, že by suplementace foláty přímo zabraňovala vzniku těchto těžkých stavů, avšak objevují se studie o tom, že i foláty a jejich nedostatek může hrát v etiologii určitou roli.

Důležitost folátů ve stravě pro naše zdraví je podceňována. Většina lékařů nemá čas, aby v ordinaci vysvětlovali důsledky jeho nedostatku a genetické mutace, které mají mnohosáhlý dopad na organismus nejen v těhotenství. Hladina folátů se bežně nenabírá, genetická mutace se také až na vyjimečné případy /těhotenství/ nezjišťuje. Někteří z gynekologů o důležitosti aktivní formy folátů nemá bohužel dostatečné informace a tak stále doporučují suplementy se syntetickou kyselinou listovou. 

Díky výše uvedenému se stává, že stejně jako s vitamínem D, mnoho lidí v populaci je ohroženo nedostatkem folátů. Pokud navíc někdo trpí zmíněnou MTHFR mutací, nedostatečnou činností jater či má díky zánětlivé nemoci střeva poruchu vstřebávání folátů /a s tím samozřejmě i dalších, důležitých látek/, je skoro jisté, že jeho hladina nebude optimální. A to i při zdravé stravě, která obsahuje velké množství zeleniny. U těchto osob je nezbytné podávat aktivní folát 5-methyl-tetrahydrofolát (5-MTHF) neboli L-methylfolát v dávce 600-800 µg denně. Ženy plánující těhotenství by měly začít užívat denně to samé množství aktivního folátu /v dávce 600-800 µg denně/a žádoucí je pokračovat i v době po porodu a v období kojení.

Tady jasně vidíte, že důležitost alespoň občasného užívání vitamínů, suplementů ve správné, bioaktivní formě, je důležité nejen pro zdraví kůže, ale celkově. A to nezmiňuji jejich užívání tehdy, trpíte-li vy, vaši rodiče či prarodiče již specifickým problémem fyzického ale i psychického charakteru. To bychom se dostávali už do jiného, náročného tématu, kde suplementace hraje již významnou roli ve spolupodílení se v terapii.

Prenatální vitamíny, jejich vhodnost, dávky a kvalita jsou jedněmi z nejčastějších témat těhotenstkých konzultací. Vyznat se v záplavě preparátů, ať už prodávaných v lékárně nebo v e-shopech, není jednoduché. I v ČR je již k dispozici řada kvalitních prenatálních multivitamínů. Zároveň stále velké množství těch, které nedoporučuji, ať již kvůli neaktivní formě kyseliny listové, nebo z jiných důvodů (barviva, umělé příchutě a aromata, syntetická pojidla, konzervanty, protispékavé látky, pojiva a další aditiva, nedostatečná množství účinných látek nebo jejich chybění v preparátech). Máte-li otázky k prenatálním komplexům, k dietním opatřením v těhotenství, jsem tu pro Vás. V těhotenských konzultacích se věnujeme kromě zodpovězení všech mýtů ohledně suplementace i následujícím tématům:

 • Vhodná strava v době před otěhotněním i v graviditě
 • Doporučení žádoucí, individuální suplementace včetně aktivních forem vitamínů a minerálů 
 • Doporučení vhodné suplementace u vašeho partnera k podpoře zdraví spermií (pokud početí teprve plánujete)
 • Informace o látkách v prenatálních komplexech nevhodných tj. čeho se v preparátech pro těhotné vyvarovat
 • Informace ohledně dalších látek v těhotenství nežádoucích (toxiny v prostředí, kosmetice, léky, bylinné preparáty…)

Probíráme všechny výše uvedená témata a nejen ty. Pro konzultaci nebo i jen pár rad mne kontaktujte zde nebo na Instagramu @organicstyle.cz.

Zdroj:

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-folate/art-20364625

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3795437/

Předchozí článekJak správně čistit pleť aneb Je double cleansing nutností?
Další článekČistič pleti – The After Show Treatment Cleanser for sensitive skin

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, máte konkrétní zkušenost nebo recenzi přímo na zobrazený výrobek od Thorne? Děkuji

 2. Dobrý den, Danielo, ano, oba vyobrazené jsou velmi kvalitní produkty v aktivní formě. Značka AOR i Thorne jsou výborné, jedny z nejlepších na trhu.
  Pěkný den,
  Soňa.

Comments are closed.