Nejspíš vás na to nikdo neupozornil. A možná byste ani tuto informaci nepovažovali za zásadní. Při IVF cestě za dítětem myšlenky směřují ponejvíce na samotné těhotenství, ovulační cykly, injekce, odběry vajíček, ultrazvuky a léky. Pravdou však je, že hormonální stimulace a celý emocionálně, psychicky i fyzicky náročný proces dokáže s pletí pořádně zacloumat.

Hormonální změny jsou na pleti nejvýraznější v době puberty, kdy se mění hladina hormonů a kožní mikrobiom. Další problémy nastávají někdy v samotném těhotenství, po porodu ale i v perimenopauze a menopauze.  Období fertilního věku a snažení se o početí s pomocí hormonální terapie patří k jedním z nich. Jakákoliv hormonální dysbalance a změna poměru hormonů v těle se většinou odrazí v kvalitě pleti. Při IVF léčbě se se změny kůže většinou týkají akné, ale výjimkou není ani kožní suchost v obličeji a na celém těle, svědění a velmi suché rty. 

Změny, které můžou na pleti nastat, jsou zásadní a takové, se kterými pleť nikdy problém neměla. Nejenom, že je pleť mastnější, má jinou texturu a sklon k nedokonalostem, ale někdy dochází k těžkým akneickým projevům. Poslední, co každá žena podstupující IVF je, trápit se navíc kožním diskomfortem a změnami, které mnohdy přináší další psychickou i fyzickou nepohodu.

Co změny způsobuje?

Před samotným odběrem vajíček dochází k cílené hormonální stimulaci vaječníků a po implantaci následuje další hormonální podpora, tentokrát potřebná pro optimalizaci děložní sliznice pro podporu uhnízděného vajíčka a časného těhotenství. V jakékoliv fázi se proces může zastavit a celý běh začíná nanovo. Podávání gonadoptropinů, progesteronu, dalších hormonů a s tím následující nechtěné změny na kůži tedy mohou trvat i několik dlouhých měsíců až let. Kromě tohoto se na zdraví kůže a kvalitě pleti podílí i biochemické změny a neustálý stres, které vedou mnohdy k výrazným a těžkým kožním změnám. Při úspěšném otěhotnění se i nadále podává někdy až do 2.trimestru progesteron a přitom i samotné hCG způsobují vyšší produkci mazu, pupínky a akné.

Můžeme akné v této době léčit?

Existuje jen velmi málo klinických studií, které by ukazovaly negativní dopad léčby akné na úspěšnost IVF procesu. Nemůžeme tedy říct, že by léčba akné snižovala úspěšnost umělého oplodnění. Můžeme ale s jistotou potvrdit, že nepříjemné kožní symptomy u neléčených problémů pokožky včetně těžkého akné zanechávají negativní psychický dopad.

Prevence akné při probíhajícím IVF procesu:

Domácí péče a pečlivá skincare rutina je nejzásadnější prevencí aknózních změn. Obecně platí, že používány by měly být takové produkty, které jsou určené na citlivou pleť. Ty budou mít totiž minimum ingrediencí, menší pravděpodobnost pleť iritovat a jejich složení bude bez potenciálně rizikových látek.

Doporučuje se:

  • Důsledné odličování makeupu 
  • Čištění pleti dvakrát denně
  • Používání takových pečujících přípravků a SPF, které jsou nekomedogenní (pozor na silikony a kokosový olej)
  • Exfoliace pleti 2x týdně
  • Ochrana před sluncem. Noste velký klobouk a používejte opalovací krémy s minerálními filtry na bázi oxidu zinečnatého a oxidu titaničitého. Ty se totiž na rozdíl od těch chemických nevstřebávají do pokožky a jsou nerizikové.
  • Pleťovou rutinu minimalizujte
  • Invazivní pleťové procedury odložte na dobu po těhotenství

Používaná léčba těžkého akné 

V případě mírných až středních symptomů jsou první volbou topická (lokální) antibiotika. Používá se clindamycin a erythromycin v krému, které jsou bezpečné v době před i po početí. 

Benzylperoxid je klasifikovaný jako patřící do kategorie C, kdy představuje malý, teoretický risk poškození plodu. Většina odborníků vám však poví, že topické občasné použití na kůži je ok. Vždy se však o použití poraďtě s dermatologem. Benzylperoxid je v léčbě akné velmi efektivní a je používán i v kombinaci s antibiotickými krémy.

Chemický peeling s kyselinou salicylovou a azealovou vykazuje na akné velmi dobré výsledky. Má keratolytický efekt (odstraňuje odumřelé buňky pokožky). Kyselina salicylová má vzácně systemické toxické účinky pokud je aplikována na poškozenou kůži. Je prokázána jako bezpečná pokud je užívaná v těhotenství v nejvíce 2% koncentraci. Kyselina glykolová je v těhotenství bezpečná v koncentraci do 10%.

Úzkopásmová UVB fototerapie. Méně používaná metoda s velmi dobrými protizánětlivými účinky. Je efektivní v léčbě akné, lupénky i ekzému a těhotenství není kontraindikací pro její použití. Léčebnou fototerapii si nepleťte se soláriem, které nepůsobí cíleně na kožní onemocnění. Metoda fototerapie je náročná na čas, protože pro efektivní léčbu je zapotřebí několik sezení týdně a rovněž její dlouhodobé používání podle některých studií snižuje hladinu folátů v krvi. A to v těhotenství rozhodně není žádoucí. Při fototerapii se definitivně lékař ujistí o správné dávce vámi užívaných folátů a vyjímkou není ani to, že vám zkontroluje jejich hladinu v krvi. O správném typu folátu, který by měla být v těhotenství i mimo něj užíván, se dozvíte zde.

Orální antibiotika. U velmi závažných stavů se mohou i v těhotentví podávat beta-laktamová antibiotika, která jsou v tomto období bezpečná a nepředstavují nebezpečí pro plod.

Co se nedoporučuje

  • Retinol. Systémové užívání isotretinoinu je v těhotenství kontraindikováno z důvodů následně prokázaných defektů plodu. Tretinoin a retinol aplikovaný topicky na kůži má ale v daleko menší míře pravděpodobnost vyvolat defekty a ve zvířecích studiích bylo prokázáno, že takto aplikovaný tretinoin v dávkách vyšších než je užíváno u lidí, neprokazoval ve výsledku žádné plodové malformace. Následná studie z roku 2003 neprokázala retinoidní embryopatii ani u lidí. Přesto, jak se říká „better be safe than sorry“ a nikdo vám retinol, ač používaný pouze topicky, doporučovat nebude, včetně výrobců volně prodejné kosmetiky, která je k dostání na pultech v sekcích anti-aging a anti-acne. 
  • Syntetické vůně s ftaláty. Měly by být ve vašem hledáčku i za běžných okolností, ale v době snahy o otěhotnění, v době IVF léčby, v těhotenství a v době kojení to platí dvojnásob. Na potenciální nebezpečnost ftalátů v syntetických parfémech a v kosmetice poukazuje velké množství odborníků z oborů reprodukční endokrinologie, toxikologie a materno-fetální medicíny. Dopad těchto látek na plodnost, ovariální rezervu a zdravý vývoj plodu je v objektu jejich zájmu a probíhajících studií již dlouhou dobu a rozhodně prospěšně nevypadá. Přesto jsou tyto látky přehlížené a nevěnuje se jim taková pozornost, jakou si zaslouží. Na to upozorňuje i jedna z nejznámějších lékařek z oboru gynekologie/porodnictví a reprodukční endokrinologie, dr. Natalie Crafword z Texasu, která všem svým klientkám doporučuje při snaze otěhotnět a při IVF léčbě úplné odstranění syntetických parfémů ze všech produktů, které používají a se kterými přijdou do styku. Ftaláty bývají spojovány s vysokým krevním tlakem, ADHD i diabetem. Některé ze současných studií navíc poukazují na možnou souvislost mezi prenatální expozicí ftalátu a abnormálním vývojem plodu. Na definitivní závěry studií si budeme muset ještě počkat, ale tyto látky je moudré z ingrediencí vyřadit již nyní. Ve složení si vždy překontrolujte, zda přípravek obsahuje syntetický parfém, nebo je vůně přírodního charakteru, tedy z esenciálních olejů. V tom je velký rozdíl.
  • Esenciální oleje. Jak vidíte, ani u nich to není úplně jednoznačné. Pokud milujete přírodní kosmetiku, můžete ji i nadále používat. Vzhledem ke stimulačním vlastnostem některých éterických olejů a neznámým vedlejším účinkům je dobré se raději vyhnout rozmarýnu, šalvěji, bergamotu, koriandru či citronu. Přímý negativní vliv na vývoj plodu se však nikdy neprokázal.

To, že je IVF v dnešní době součást moderní endokrinologie, gynekologie a porodnictví a to, že o něm slyšíte z doslechu snad na každém kroku, mu neubírá na náročnosti fyzické, psychické, emocionální i finanční. Můžeme říci, že kožní symtomy v tomto období jen zapadají do celé mozaiky problémů, které IVF proces provází. Některé z nich jako akné i jiné kožní změny, jsou ale jedněmi z těch, které naštěstí můžeme ovlivnit a zmírnit.

Zdroj:

https://sozoclinic.sg/acne-in-vitro-fertilisation-ivf-treatment-singapore/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21344249/

https://europepmc.org/article/med/29029903

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1177/0091270011429566/abstract

Předchozí článekČistič pleti – The After Show Treatment Cleanser for sensitive skin
Další článekKrém na citlivou pleť – Graydon Face Stuff