Zní to skoro jako diagnóza, ale není. Všechny kožní nepříjemnosti a někdy i jiná systémová onemocnění mají citlivou pleť jako společného jmenovatele. Citlivá pleť je běh na dlouhou trať a je to většinou problém chronický. To znamená, že její stav se bude v průběhu času zhoršovat a zlepšovat, ale nikdy se její symptomy nevyléčí úplně na dobro. Co tedy do pleťové rutiny zařadit a čeho se vyvarovat? Pokud se vás tento problém týká, čtěte pozorně. Dobrou zprávou totiž je, že s citlivou pletí lze pracovat. Lze ji naučit se chovat tak, aby netrpěla všemi typickými symptomy, které ji doprovázejí. Je to trochu cesta svízelná, je potřeba hodně péče a je třeba si dávat pozor na relativně hodně věcí, ale jde to. Jestli mám z něčeho obrovskou radost mimo své profesionální kariéry, tak je to právě řada spokojených klientek, kterým jsem pomohla dát citlivou pleť do rovnováhy a zmírnit její symptomy jako je zarudnutí, podrážděné plošky, šupinkovatění, přehnané reakce na změny teplot, vítr a některé potraviny.
Citlivá pleť jako fenomén dnešní doby?
Citlivou pleť charakterizuje to, že je snadno náchylná k podráždění. A toto podráždění vyvolávají určité látky, které ostatním typům pleti nevadí (neznamená to však, že jim prospívají – o tom se dočtete například zde). Problém s citlivou pletí udává neustále větší počet žen. Musím podotknout, že mi o problému s citlivou pletí říká hodně lidí i včetně mužů a když rozeberu jejich pleťovou rutinu a přípravky, které používají, musím konstatovat, že jejich pleť v žádném případě být citlivá nemůže. Poté co zjistím, co používají a věnuji se ingrediencím v produktech, tak skutečně citlivá pleť by jim s používáním některých přípravků už nejspíše z obličeje “slezla”. Vy, kdo citlivou pleť skutečně máte, jistě víte, o čem mluvím.
Takže, typicky, citlivá pleť se vyznačuje těmito symptomy:
- zarudnutí
- štípání
- napětí v kůži obličeje
- pálení
- svědění
- suché mapky s drobnými šupinkami a zarudnutím
- zánět
- vyrážky
Většinou a nebo hodně často je citlivá pleť symptomem jiného problému či onemocnění. Mohou to být kožní choroby, ale podráždění mohou způsobovat i genetické faktory (chybění určitých lipidů v kůži), imunitní a autoimunitní onemocnění (lupus, Sjogrenův syndrom, chronický únavový syndrom), alergie a citlivosti na určitý druh potravin. Citlivá pleť se objevuje i při užívání určitých léků. Někteří popisují sensitivitu na sluneční záření, horko, vítr (velmi časté) a parfémy. Ty jsou problémem největším a troufám si říci, že obecně největším zlem v kosmetickém světě. Mohou být nanesené jednak na kůži ve formě kosmetických přípravků či jen obsažené ve vzduchu, pokud například někdo ve vašem okolí používá parfém nebo silný chemický (a toxický) prášek na praní či aviváž do prádla. Ano, i to dokáže citlivou a reaktivní pleť vyhodit z rovnováhy. Více o tom se dočtete zde.
Pre – existující kožní choroby, které se pojí s citlivou pletí
- Rosacea neboli růžovka – projevuje se zčervenáním, náhlými záchvěvy horka v obličeji a rozšířenými žilkami
- Ekzém neboli atopická dermatitida – suchá, dehydratovaná kůže provázená vyrážkou, svěděním a přecitlivělostí na mnoho vnějších i vnitřních faktorů včetně potravin
- Psoriáza neboli lupénka (neplést s lupusem, jenž je systémovým autoimunitním onemocněním) – projevuje se vystouplými, šupinatými ložisky kůže
- Seborhoická dermatitida – může se projevovat jako lupy ve vlasech, v obočí nebo šupinkovatými ložisky na obličeji
Většina těchto kožních onemocnění je spojena s poruchou vnější ochranné vrstvy v pokožce a nedostatkem lipidů. Vnější ochranný plášť pokožky zkrátka nestačí pleť chránit před vnějším vlivy (voda, odmašťující mýdla, vítr, mráz, horko…). Pro mnoho vyvolávajících faktorů o kterých vám chci napsat, je to “příležitost” jak se dostat hlouběji do pokožky a podráždit ji.
Pleťová rutina u citlivé kůže
Nemusíte trpět žádnými z výše uvedených onemocnění a přesto pokožku můžete podráždit sami. Je mnoho faktorů, kterými můžete kůži učinit citlivou, podrážděnou, šupinkovatou a nezdravě vypadající.
Mezi tyto faktory patří i nesprávná péče a nesprávné produkty. Nezáleží moc na tom díky čemu citlivou pleť máte (často je velmi obtížné na to přijít), ale záleží na tom, aby péče byla co nejjemnější, šetrná a používali jste správné, často jen základní, nekomplikované produkty s jednoduchým složením. Mezi nejhorší a nejčastější vyvolávající faktory podráždění pleti patří tyto následující a z pleťové rutiny je co nejdříve vyřaďte.
Syntetický parfém. Jistě to neslyšíte poprvé (a zde na mém blogu ani naposledy). Chemická umělá fragrance neboli perfume je snad tou největší a přitom nejvíc postradatelnou toxickou ingrediencí v kosmetice. Pleti ani celému organismu nedělá dobře nikdy, ani tehdy, když si myslíte, že vaše kůže ho toleruje. Kdyby jste se měli ve složení přípravků dívat na jednu jedinou věc, které se budete chtít vyvarovat, je to syntetický parfém. Většinou je uvedený na konci INCI list (přesné složení přípravku), takže ho není složité najít. Dermatologové vám potvrdí, že je to nejčastější látka způsobující vyrážky, ekzémy, zhoršující rosaceu a akné. A lékaři ostatních oborů, jako je reprodukční endokrinologie a imunologie, vám potvrdí jeho negativní vliv na endokrinní systém, fertilitu a možné další nechtěné vlivy v organismu, které dosud nejsou přímo prokázány. Pokud vám ohledně syntetického parfému a jeho toxicitě neotevře oči můj blog, mohl by to učinit skvělý dokument dostupný na Netflixu s názvem “Stink”! a také „Toxic Beauty“. Po jejich shlédnutí se na kosmetický průmysl (a průmysl všech spotřebních věcí vůbec) budete dívat jinýma očima. Vřele doporučuji i tehdy, když si myslíte, že vám parfém “nic nedělá”. Další články na téma syntetických parfémů si můžete přečíst zde.
Esenciální oleje. Ano, bohužel. Ty krásně příjemné a silné rostlinné výtažky čistě přírodního charakteru mohou pleť nepěkně pozlobit. Vyjímkou nejsou přímo i alergické projevy na některé druhy esenciálních olejů. Pokud si chcete být skoro jistí a minimalizovat negativní reakci u například nového produktu, který jste nikdy předtím nezkoušeli, vyvarujte se nejenom syntetickému parfému, ale i esseciálním olejům. Mnohé ženy si reakci na vonné oleje a jiné silné herbální výtažky nepřipouští, neboť mají v ruce přírodní produkt s jinak velmi prospěšnými látkami, ale pravda je taková, že reakci na pleti způsobit mohou a často to dělají. Ponejvíce si dávejte pozor na růži – ta je v mnohých květinových vodách. Dále sem patří citrusy, tea tree, máta, levandule a limonene.
Detergenty neboli tensidy. Jsou to pěnící složky typu sulfátů, které se nacházejí v čistících pěnách a gelech. Největší zlo přitom na pokožce umí napáchat SLS (sodium lauryl sulfate), který z pleti dokonale odstraní přirozený olejový povlak a zbaví ji celého ochranného acidického pláště. To vede k odstranění bariéry, která je potřebná na to, aby pleť chránila a odtud je jen krůček k opravdu nepěkným podrážděním, vyrážkám a ekzémům. Pleť se následně více mastí, protože je nucená brutální silou vyrobit znovu svoje ochranné oleje. Pěnícím složkám se vyhýbejte nejen v přípravcích na obličej, ale i v šamponech a sprchových gelech. Přípravky na tělo nebo do koupele se dají pořídit dnes již ve formě pleť krásně hýčkajících olejů, balzámů či mlék.
Alkohol. Zejména ten denaturovaný, ethanol, isopropyl alkohol a methanol jsou pro pleť vysušující a mají podobný efekt jako tensidy v pěnících přípravcích. Kůži zanechávají totálně zbavenou své ochranné vrstvy a zranitelnou vůči podráždění a vyrážkám. Naproti tomu tzv. mastné alkoholy jako stearyl, cetyl a cetearyl alcohol jsou nevysušující. Vím, že je to trochu náročnější orientace, ale pro život je dobré naučit se číst ingredience. Všude a na všem.
SPF neboli ochranný sluneční faktor. Chemické SPF v přípravcích dokáže skutečně napáchat více škody než užitku a bohužel jej používají i firmy jako je La Roche Posay, Avene a Uriage. Najdete pod názvem oxybenzone, avobenzone, Mexoryl SX, Tinosorb S, etylhexyl triazon a tak bych mohla jmenovat spoustu dalších. Nikdy vám je nedoporučuji používat ani na sebe, na děti či pro rodiče. Zkrátka na nikoho. A to ani tehdy, pokud netrpíte problémem zvaným citlivá pleť. Na trhu je mnoho příjemných produktů s fyzikáními filtry jako je non-nano zinc oxide nebo titanium dioxide. Často jsou i zabarvené, neboli tinted a můžete je používat i jako lehký BB krém. Já jsem si je velmi oblíbila pro výbornou roztíratelnost a slabé krytí. Lze je použít i jako primer pod makeup. Používám je po celý rok.
Non-nano zinc oxide a titanium dioxide jsou jediné dva filtry, minerální, anorganické, fyzikální, které je bezpečné používat na kůži a které jako bezpečné doporučuje i americká FDA. Nutno říci, že v Americe se dostane na pulty kdeco. Bezpečnost vám nezaručuje to, že se produkt prodává a že je v obchodech. Ani Evropa není vyjímkou, i když tam jsou pravidla o něco přísnější. Samotný fakt, že FDA vydala prohlášení o prozatímním používání minerálních filtrů po dobu, než se prokáže neškodnost těch chemických, mluví za vše. Více o přípravcích na opalování a o tom, jaké UV filtry vybrat, si přečtěte zde.
Tím vším se dostáváme k otázce, co vlastně tedy na citlivou kůži používat, jakou pleťovou rutinu zvolit a co by měly přípravky obsahovat. Vše postupně najdete v mých článcích.