Řeknu vám, že nic nedokáže rozvířit vody v diskuzních fórech víc než otázky domácích porodů a používání chemických vs. minerálních filtrů. Je to přímo smršť. Následující příspěvek vám snad alespoň trochu pomůže v orientaci ohledně výběru SPF produktů. Domácí porody si necháme na příště:).

Produkty na opalování s UV filtrem jsou jednou z nejúčinnějších strategií proti stárnutí pokožky. A rovněž působí jako prevence vůči vzniku maligního melanomu. To už dávno víme, takže otázku denního používání či nepoužívání v podobě celoročních produktů na obličej netřeba rozebírat.

Opalovací krém s UV filtrem jakožto produkt ochranný, je používaný na velké kožní plochy. Tímto dochází k transdermálnímu vstřebávání do těla. Dost často UV filtry aplikujeme na rty v podobě SPF tyčinek. Zde je možnost, že jich zkrátka část olízneme. Stříkáme na sebe i děti SPF spreje, jejichž aerosol více či méně vdechneme my i děti. Je tedy nabíledni, že složení všech opalovacích produktů by mělo splňovat kritéria nezávadnosti. Neměly by dráždit, způsobovat alergie ani systémové nežádoucí účinky. 

Bezpečné SPF s minerálním UV filtrem

Je tomu tak ale u všech krémů s UV filtry? 

V posledních 10 letech se jedno z nejžhavějších témat týká bezpečnosti UV filtrů. Několik probíhajících studií poukázalo na potenciální neurotoxické efekty, poruchy hormonálních funkcí a vývojové defekty při používání chemických UV filtrů. Z těchto důvodů vydal americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv návrh týkající se změny v tom, jak jsou uvedené látky posuzovány a schvalovány. U všech dosavadních i nových produktů na trhu by měla být znovu posouzena jejich bezpečnost po penetraci do kůže včetně možných efektů na hormonální systém, reprodukční systém a riziko vzniku rakoviny pro jejich toxický efekt.

Minerální UV filtry

Minerální neboli fyzikální UV filtry odráží sluneční paprsky. Mezi ně patří zinc oxide (oxid zinečnatý) a titanium dioxide (oxid titaničitý). Minerální UV filtry jsou zařazené do skupiny těch, které jsou prokazatelně bezpečné a neškodné. Najdete je v oněch bílých krémech, které mají o něco horší roztíratelnost a mohou způsobovat bílý film. Tento efekt lze tlumit tím, že se vyrábějí v podobě nanočástic. To je ale na další článek a jen vám povím, že nanočástice nechcete. Filtry minerálního charakteru, které jsou ok a které je fajn používat, obsahují již v názvu non-nano.

Mimo jejich nezávadnost je skvělé i to, že minerální SPF krémy mají vyšší spektrum ochrany. Zinc oxide absorbuje hlavně UVA záření a titanium dioxide je velmi efektivní v absorpci UVB paprsků. Jejich kombinace je proto v přípravcích ideální. Nezpůsobují alergické reakce ani podráždění. Takže ať už na tělo či obličej, SPF s UV filtrem minerálním jednoznačně vede.

Bezpečné SPF s minerálním UV filtrem

Chemické UV filtry  

Řadíme sem Octocrylene, Homosalate, Meradimate, Octocrylene, Octinoxate, Octisalate, Oxybenzone, Aminobenzoic acid, Avobenzone, Cinoxate, Dioxybenzone, Ensulizole, Sulisobenzone, Octyl methoxycinnamate, Benzophenone-3. Jejich používání je v několika dosavadních studiích spojováno s nežádoucí akumulací v životním prostředí i lidském organismu.

Mají ale běžné koncentrace chemických UV filtrů potenciál vyústit v reálné nebezpečí? Možnost neurotoxicity, vzniku rakoviny, hormonálních změn v organismu a vývojových defektů není stále ještě přímo dokázána. Některé z dosavadně provedených studií však na toto možné riziko poukazují a jejich výsledky nejsou zavrhovány. Navíc, je tu ještě jedna věc, na kterou vědci poukazují. Nikdo nikdy nezkoumal opakovaný, dlouhodobý, kumulativní efekt u dlouhodobého používání chemických UV filtrů. Žádná studie se nezabývala tím, co mohou způsobovat při každodenní aplikaci v malých dávkách a ve vícero kombinacích. Málokdy totiž máte krém pouze s jedním typem chemického UV filtru. Žádná studie se nezabývala účinkem na dětský organismus a na osoby, které jsou k toxickým účinkům více náchylné. Ne každý organismus reaguje na všechno stejně. 

SPF ochranné krémy či tónovací makeupy volte nejlépe s minerálním filtrem v podobě non nano-oxidu zinečnatého (non-nano zinc oxide) nebo oxidu titaničitého (titanium dioxide). Obzvláště při používání na děti a v těhotenství. Tyto minerální filtry jsou jediné uznané i jako bezpečné a nezávadné americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Bohužel chemické filtry, kterých se chcete vyvarovat, obsahují i jinak celkem ucházející značky jako je Bioderma, La Roche Posay a Avene. To, že něco koupíte v lékárně, vůbec nezaručuje kvalitu ani potenciální neškodnost. 

Souhlasím, že není lehké najít krém s minerálním filtrem, který bude vyhovovat, nebude příliš mastný ale ani matný a nebude tvořit na pleti bílý nános. Ale rozhodně to lze. Na trhu je tolik krásných, přírodních značek, které SPF krémy, mléka či tónovací makeupy nabízejí. Mezi moje nejoblíbenější, které používám na obličej patří Suntegrity, Raw Elements, Ilia Beauty, Babo Botanicals, Ava Isa, Cyberderm. Ty na tělo najdete mezi značkami jako je Badger, Butterbean, Thinksport. Některé z nich a ještě i další pořídíte v krásném, českém www.lotosbeauty.cz

Zdroj:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214750017300288

https://www.fda.gov/drugs/understanding-over-counter-medicines/sunscreen-how-help-protect-your-skin-sun#ingredients

https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/

Předchozí článekVitamíny, minerály a antioxidanty podporující imunitu v době koronaviru
Další článekPéče o suché ruce s ekzémem – Dr. Hauschka Med – Kosmatcový krém – Ice Plant Hand Cream