Dnes nechci psát o kůži a pleti. Množí se totiž vaše otázky na to, jaké vitamínové doplňky suplementovat ve stravě. Hlavně nyní, v období, kdy chceme podpořit imunitní systém k obraně vůči virovým infekcím. Předně je třeba říct, že imunitu zásadně a nejvíc podpoříme zdravou, protizánětlivou stravou, pohybem a dostatkem spánku. Pestrá dieta, strava nejlépe připravovaná doma, s dostatkem mikronutrientů, kvalitních olejů a dalších látek s bioaktivními účinky patří mezi nejdůležitější faktory, kterými můžeme imunitu ovlivnit.

Ale teď k dotazovaným suplementům. Imunitní systém v případě nedostatku některých nutrientů nemůže fungovat optimálně. Zvyšuje se riziko infekcí a jejich těžšího průběhu, včetně případné infekce koronavirem. V nynější době, kdy hrozí nákaza Covid-19, jsou pro některé skupiny lidí doporučovány profylaktické protokoly obsahující dávky určitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Týká se to zejména lidí nad 60 let. Nejenom jich, ale i těch, které trpí chronickými nemocemi, kdy nákaza může mít středně těžký, těžký až fatální průběh. Nikdo vám ovšem neříká, že uvedené látky nemůžete užívat i tehdy, pokud patříte do jiné věkové skupiny.

Suplementy pro podporu imunity

Vkládám vám sem profylaktický, k dnešnímu dni nejaktuálnější protokol. Vytvořil ho vedoucí lékař plicního lékařství a intenzivní medicíny dr. Paul Marik, MD z univerzity ve Virginii. Updatovaný protokol, týkající se profylaxe a i léčby mírného, středního i těžkého průběhu je oficiálně publikovaný v rámci managementu Covid-19. Zkušenosti s tím, zda může níže uvedený koktejl látek skutečně a 100% zabránit infekci, jsou limitované. Nejsou dostupná ani data v tom, že by specificky a cíleně zabraňoval nákaze koronavirem. Na druhou stranu tyto látky nejsou vybrané náhodně, že by se jen tak někomu líbily. Podléhaly výběru na základě pečlivého výzkumu někoho, kdo jejich účinkům rozumí a kdo ví o čem mluví. Protože mohou sehrát preventivní roli u lidí s vysokým rizikem infekce a s vysokým rizikem komplikací, je jim doporučeno je preventivně užívat. 

Tento protokol je bezpečný, relativně levný a lehce dostupný. Patří sem:

  • Vitamín C 500 mg 2x denně
  • Quercetin 250-500 mg 2x denně
  • Zinek 75-100 mg za den (nejlepší forma je zinek acetate, gluconate nebo picolinate). Po 2 měsících užívání by se dávka měla snížit na 30-50 mg za den.
  • Melatonin (nejlépe ten s pomalým uvolňováním): Začíná se s dávkou 0.3mg a zvyšuje se na 1-2 mg před spaním.
  • Vitamín D3 1000-4000 IU denně (přesná a optimální dávka pro prevenci není známá). 
  •  Výše uvedené látky se používají i při mírných příznacích onemocnění Covid.
  • Při těžším průběhu nákazy koronavirem se k nim podle protokolu přidávají další, jako je například thiamin, melatonin ve vyšších dávkách než jsou dávky profylaktické a vysoké dávky vitamínu C nitrožilně.

Zdroj: https://www.evms.edu/media/evms_public/departments/internal_medicine/EVMS_Critical_Care_COVID-19_Protocol.pdf

Tento článek nenahrazuje lékařskou péči ani lékařské rady. Při jakýchkoliv zdravotních onemocněních či symptomech nákazy se obratťe na vašeho lékaře.

Předchozí článekProblémy pleti pod rouškou
Další článekSPF v produktech – zvolit minerální či chemický UV filtr?