Dnes nechci psát o kůži a pleti. Množí se totiž vaše otázky na to, jaké vitamínové doplňky suplementovat ve stravě. Hlavně nyní, v období, kdy chceme podpořit imunitní systém k obraně vůči virovým infekcím. Předně je třeba říct, že imunitu zásadně a nejvíc podpoříme zdravou, protizánětlivou stravou, pohybem a dostatkem spánku. Pestrá dieta, strava nejlépe připravovaná doma, s dostatkem mikronutrientů, kvalitních olejů a dalších látek s bioaktivními účinky patří mezi nejdůležitější faktory, kterými můžeme imunitu ovlivnit.

Ale teď k dotazovaným suplementům. Imunitní systém v případě nedostatku některých nutrientů nemůže fungovat optimálně. Zvyšuje se riziko infekcí a jejich těžšího průběhu, včetně případné infekce koronavirem. V nynější době, kdy hrozí nákaza Covid-19, jsou pro některé skupiny lidí doporučovány profylaktické protokoly obsahující dávky určitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Týká se to zejména lidí nad 60 let. Nejenom jich, ale i těch, které trpí chronickými nemocemi, kdy nákaza může mít středně těžký, těžký až fatální průběh. Nikdo vám ovšem neříká, že uvedené látky nemůžete užívat i tehdy, pokud patříte do jiné věkové skupiny.

Suplementy pro podporu imunity

Vkládám vám sem profylaktický, k dnešnímu dni nejaktuálnější protokol. Vytvořil ho vedoucí lékař plicního lékařství a intenzivní medicíny dr. Paul Marik, MD z univerzity ve Virginii. Updatovaný protokol, týkající se profylaxe a i léčby mírného, středního i těžkého průběhu je oficiálně publikovaný v rámci managementu Covid-19. Zkušenosti s tím, zda může níže uvedený koktejl látek skutečně a 100% zabránit infekci, jsou limitované. Nejsou dostupná ani data v tom, že by specificky a cíleně zabraňoval nákaze koronavirem. Na druhou stranu tyto látky nejsou vybrané náhodně, že by se jen tak někomu líbily. Podléhaly výběru na základě pečlivého výzkumu někoho, kdo jejich účinkům rozumí a kdo ví o čem mluví. Protože mohou sehrát preventivní roli u lidí s vysokým rizikem infekce a s vysokým rizikem komplikací, je jim doporučeno je preventivně užívat. 

Tento protokol je bezpečný, relativně levný a lehce dostupný. Patří sem:

  • Vitamín C 500 mg 2x denně
  • Quercetin 250-500 mg 2x denně
  • Zinek 75-100 mg za den (nejlepší forma je zinek acetate, gluconate nebo picolinate). Po 2 měsících užívání by se dávka měla snížit na 30-50 mg za den.
  • Melatonin (nejlépe ten s pomalým uvolňováním): Začíná se s dávkou 0.3mg a zvyšuje se na 1-2 mg před spaním.
  • Vitamín D3 1000-4000 IU denně (přesná a optimální dávka pro prevenci není známá). 
  •  Výše uvedené látky se používají i při mírných příznacích onemocnění Covid.
  • Při těžším průběhu nákazy koronavirem se k nim podle protokolu přidávají další, jako je například thiamin, melatonin ve vyšších dávkách než jsou dávky profylaktické a vysoké dávky vitamínu C nitrožilně.

Zdroj: https://www.evms.edu/media/evms_public/departments/internal_medicine/EVMS_Critical_Care_COVID-19_Protocol.pdf

Tento článek nenahrazuje lékařskou péči ani lékařské rady. Při jakýchkoliv zdravotních onemocněních či symptomech nákazy se obratťe na vašeho lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno