I tehdy, pokud nemáte citlivou pleť, se vám už nejspíš přihodilo, že vaše pleť zareagovala na některý produkt, který jste použili. Nejspíše to byl přípravek nový a vaše kůže se s ním dosud nesetkala. Nezřídka se ale stává, že pleť zareaguje i na přípravek, který jste dosud používali bez problémů. Vyvolávajícím faktorem těchto reakcí bývají nejčastěji tři ingredience. Syntetický parfém, esenciální olej nebo herbální extrakt. Nic však není černobílé a nic neplatí ve 100% případů. Reakce může teoreticky vzniknout na jakoukoliv látku/ingredienci v produktu. Následkem toho pleť trpí následujícími symptomy:

 • začervenání
 • suchá, zánětlivá ložiska
 • loupající se a svědící pokožka (může být kdekoliv na těle)
 • ostrůvky podrážděné kůže podobající se ekzému
 • červené pupínky spojené s pocitem horkosti na pleti

Zde jsou rady, co dělat a jak můžete reakci zmírnit.

Krok číslo jedna

Přestaňte používat produkt, který vám reakci vyvolal. To je snadné udělat, pokud víte, který to byl. V případě, že to byl produkt nový, tak máte jasno. Ale tehdy, pokud používáte v pleťové rutině několik produktů již určitou dobu a s reakcí jste se setkali poprvé, budete mít trochu detektivní práci. Nezapomínejte přitom na to, že reakce může být i opožděná, ne pouze časná. Při hledání viníka se zaměřujte na produkty voňavé, silné, s aktivními látkami, alkoholem, přemírou konzervantů a esenciálních olejů.

Krok číslo dva

Zjednodušte pleťovou rutinu, uberte přípravky. Pleti stačí v době podráždění jen skutečně málo produktů a základní péče. Dá se říci, že čím méně, tím lépe. Všechno, opravdu všechno, co vám v době hojení přijde na obličej, by mělo být bez parfému, esenciálních olejů, aktivních ingrediencí, alkoholu, parabenů, chemických UV faktorů a fluoru (týká se zubní pasty). Zde je pár tipů na zjednodušenou pleťovou rutinu a na to, čeho se vyvarovat.

 • V lékárně zakupte pleťovou vodu a aplikujte kdykoliv během dne (La Roche Posay, Uriage, Vichy). Používat však můžete i hroznovou vodu Caudalie. Pro lepší a chladivý efekt uchovávejte v lednici.
 • Pokud používáte na omývání obličeje Jarischův roztok, vyžádejte si v lékárně ten bez konzervantů. Je dost možné, že ho budou muset připravit, jelikož většinou mají hotový v lahvích jen ten s parabeny. A ty mohou být vyvolávajícím faktorem kontaktní dermatitidy.
 • Složením jednoduchý krém se zinkem často pomůže překlenout fázi rudých fleků a svědění. Mně se osvědčil Cicalfate z lékárny od značky Avéne. Může to však být jiný, základní, nenavoněný cica krém.
 • Pokud používáte pleťový olej, tak pouze jednodruhový, základový. Na podráždění je nejlepší sqalanový. Nanášejte na kůži zvlhčenou termální vodou ve spreji. Vyhněte se olejům z plodů ořechů.
 • Vynechte všechny aktivní ingredience. Pleti dejte přestávku od retinolu, vitamínu C, kyselinek, výživných masek, přípravků s kakaem, turmerikem a herbálními výtažky. 
 • Nepoužívejte voňavé papírové kapesníčky na smrkání 
 • Vyvarujte se používání pracího prášku s vůní a zejména navoněné aviváže. Používejte pouze nedráždivý, bezvonný, tekutý prací prostředek. Navoněné prací prášky, aviváže a ubrousky do sušičky jsou velmi častým vyvolávajícím faktorem vyrážek a kontaktní alergické dermatitidy.

Krok číslo tři

Kůži nijak mechanicky nenamáhejte. Znamená to STOP všem exfoliačním, zrníčkovým, abrazivním produktům (samozřejmostí je vynechat i AHA a BHA peeling). Vynechejte dření pleti obličejovým ručníkem namočeným v horké vodě. 

Pokud musíte nosit makeup, odličte se olejovým či balzámovým, základním, nenavoněným přípravkem (Jordan Samuel The After Show Treatment Cleanser, Drunk Elephant Melting Butter, či základní jojobový olej). Následovat by mělo pouze jemné vysušení pomocí měkkého froté ručníku z biobavlny. Pokud reakce pleti byla krátkodobá, jednorázová a znáte vyvolávající faktor, je vše v pořádku. Příčinu jste pravděpodobně odstranili a pleť se rychle dostala do normálu.

V případě opakovaných, vážných reakcí, zejména spojených s otokem obličeje, krku a kolem očí, neváhejte vyhledat lékaře. Zde je na místě udělat správnou diagnostiku, často ve spolupráci s alergologem nasadit léčebná opatření a zvážit extenzivní skin patch testing. Alergolog je schopný i udělat krevní testy na určité druhy alergenů a takzvaný “scratching test” na kůži předloktí, který potvrdí či vyvrátí alergie na látky z prostředí. 

Vyrážky, fleky, začervenání a další symptomy v obličeji ale i jinde na těle mohou mít vážnější charakter. Jenom lékař – dermatolog má znalosti, diagnostické možnosti včetně biopsie a cvičené oko na to, jak rozeznat běžnou vyrážku od rosacey, ekzému, lupénky, pásového oparu, kožního lymfomu či vyrážky u systémového lupusu či jiných dalších autoimunitních onemocnění. 

Předchozí článekDomácí porody jsou měřítkem demokracie
Další článekJosh Rosebrook Vital Balm Cream