Může jít pouze o nachlazení, kdy nemáte energie nazbyt a poslední co chcete, je dělat double cleansing, pleťové masky a složitou skincare rutinu. Může se však jednat i o závažnější stavy. Zejména ženy, více než muži, trpí autoimunitními poruchami spojenými s bolestmi a zvýšenými teplotami, vážnou formou chronického únavového syndromu, migrénami a depresivními epizodami. Žen se týká více i roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, Sjogrenův syndrom, střevní autoimunitní onemocnění. Můžete procházet i obdobím chemoterapie. Obtížným týdnem nebo měsícem v rámci menopauzy. A nebo obdobím truchlení, kdy vám někdo blízký zemřel. Mohla jste prodělat těhotenskou ztrátu nebo mít reálnou poporodní depresi. Proč o všem píši, když to nesouvisí s pletí? Protože je to součást našich ženských životů. Málo se o tom mluví a přitom se vším se některá z nás již potýkala či potýká. Ve všech těchto obdobích nemáme energii, ani náladu. Dojde často k přemýšlení, co je důležitější udělat a na co už nezbyde naše síla. Pleťová rutina se odsouvá do pozadí.
Nebuďte na sebe v těchto obdobích nároční. Neklaďte na sebe nároky jako za jiných běžných dnů. Nijak se neobviňujte za to, že pár dnů či týdnů z vaší pleťové rutiny zmizí dvoufázové čištění, vrstvení aktivních pleťových přípravků, retinoly, peelingy, pleťové kyseliny. Pleť často v těchto obdobích potřebuje pouze něžnou, základní péči bez aktivních ingrediencí a hlavně bez syntetických vůní, které mohou dráždit a zhoršovat ostatní fyzické symptomy. Péči o pleť věnujte nezbytné minimum. I toto minimum, byť by se mělo sestávat ze 3 jednoduchých kroků s přípravkami, které budete mít přímo u postele, vám udělá lépe nejen na těle (rozumějte na pleti), ale i na duši. Budete se cítit aspoň o trošku více svěží. S tím, že se nebudete zanedbávat, přijde i lepší pocit.
Všechny přípravky (nebojte, opravdu je lze spočítat na prstech jedné ruky), si připravte k posteli, na noční stolek nebo někam blízko, kam dosáhnete. Tímto budou po ruce kdykoliv a vy nebudete přemýšlet, máte-li se vydat na svůj rituál do koupelny, když na to nemáte sílu.
Thermální mlha ve spreji – představuje osvěžení během dne. V létě a v horku. Nebo jednoduše tehdy, kdy musíte ležet v posteli. V době, kdy vám může být fyzicky nanic vám přinese v podobě spršky malou vzpruhu. Můžete ji použít i jako základ na jednoduché čištění s obyčejným vatovým tampónkem z biobavlny. Použijte jen tyto lékárenské, bez příměsí a vůní – Bioderma, Vichy, Avene či La Roche Posay. Ostatní sprejové mlhy budou povětšinou s aktivními látkami a vůněmi, kterých se v této době spíše vyvarujte (pokud samozřejmě máte vyzkoušeno, že vám jiná “aktivní” obličejová mlha nic nezpůsobí a toužíte po essenciálních olejích, tak potom ano).
Vlhčené ubrousky Natracare či Organyc – nejlépe ty intimní, kdy nejlepší volbou jsou od těchto dvou vyzkoušených značek. Natracare je číslo jedna a Organyc vede v těsném závěsu (tam trochu cítím heřmánkový extrakt, který mně není úplně příjemný, ačkoliv ubrousky jako takové jsou bez přidané vůně). Jednoznačně preferuji Natracare, které se vyrábí ve verzi intimních ubrousků a odličujících/čistících. Obojí jsou jako jedny z mála na trhu absolutně jemné, nedráždivé, bez alkoholu, parfému a iritujících konzervačních látek. Používejte je na očištění obličeje, umytí rukou v nouzi, osvěžující přetření v době, kdy je vám opravdu bleee a vlastně na “provizorní” umytí všech částí těla, všude tam, kde potřebujete.
Musíte mít pouze ty od Natracare nebo Organyc? Ne, lze použít i dětské, ale rozhodně ne ty klasické dětské! Nenechejte se zmást miminkem na obalu, protože klasické dětské vlhčené ubrousky jsou přímo chemickým výtvorem, vhodným tak leda na přetření zaprášené plochy v autě. Mějte na paměti, že musíte koupit extra sensitive, jemné, což je v tomto případě vlastně jen voda a možná výtažek z heřmánku. Nepatří do nich žádný parfém, alkohol, ani parabeny a ostatní dráždivé látky. Proto zkontrolujte seznam ingrediencí. Chcete pouze a jenom extra něžnou péči.
Raw bambucké máslo – čisté a bez přísad. Využijete jej jako jemnou a přitom výživnou péči na rty, suchá místa na obličeji, možná kolem očí a na suché ruce. Je jedno, od jaké bude firmy, ale zásada opět zní, že by mělo být čisté, bez vůně a bez dalších příměsí.
Weleda mandlový krém – považuji ho za univerzální péči, kterou lze využít kdykoliv, kdekoliv a na jakékoliv části těla. Je dokonce lepší, než krém ze stejné řady s názvem Skin Food. Ten obsahuje hodně esenciálních olejů, citrusy a další látky, které jednak nemusí snést váš olfaktorní čichový systém, tak vaše kůže. Mandlový krém je jemný, bez vůně a bez jakýchkoliv potenciáních rizik podráždění.
Tady si vám dovolím nabídnout alternativy. A to dokonce i z řady lékárenské kosmetiky. Alternativní přípravky se vám mohou hodit i tehdy, vyšlete – li na nákup někoho jiného. Dotyčný může totiž všechno z výše uvedených koupit v lékárně.
Místo mandlového krému od Weledy je možné použít:
- Cicalfate krém od Avéne – je extra jemný, hojivý, nedráždivý a lze ho použít na celý obličej. Lze ho rovněž použít na opruzeniny, první stupeň proleženin a kůži po vpichách či malých chirurgických zákrocích, kdy jsou již vyndané stehy. Extra suchou kůži může během několika dní celoobličejové aplikace vysušovat, proto je na celoobličejové používání jen na omezenou dobu. Já aplikuji na tváře a čelo při podráždění a atakách ekzému.
- Cicadermine od La Roche Posay – má stejné indikace a vlastnosti jako předchozí Cicalfate.
- Marulový olej – lehký jako pírko, hojivý a vyživující. Ten nejlepší je od firmy Drunk Elephant a Acure. Můžete však použít i šípkový, arganový, mandlový či avokádový. Jakýkoliv jemný jednodruhový olej v malém (či větším množství, podle potřeby pleti), vám prospěje.
Všechny výše uvedené přípravky včetně jemných, nenavoněných ubrousků a termální mlhy, uvítá i kdokoliv, kdo je hospitalizovaný v nemocnici. Zejména ti, kteří nemohou vstávat z postele. Pokud chodíte za někým takovým na návštěvy, můžete mu s touto jemnou péčí o pokožku obličeje i těla pomoci. Ocení to úplně každý.
A pokud vy sami jste v době jakékoliv nemoci či ataky onemocnění doma, mějte tyto přípravky připravené v záložní kosmetické taštičce pro všechny případy. Až vám bude lépe a budete mít sílu a energii, do pleťové rutiny zase zařaďte všechny aktivní ingredience. V případě, že se ve špatných dnech nevzdáte výše uvedené popisované základní péče, vaše pleť ani nepocítí přestávku, kterou jste ve své rutině udělali. Je to tím, že i v této době základní péče ji věnujete jemné očištění, hydrataci a částečnou výživu. A věřte, že ty lepší dny zase přijdou, i když to tak zrovna ve vašem světe v určitou chvíli vůbec nevypadá.
Pokud si nevíte rady s minimalistickou pleťovou rutinou a vhodnými produkty při chronickém onemocnění, ráda Vám pomůžu při konzultaci. Pleť nemusíme zahlcovat množstvím přípravků, nemusíte mít složité pleťové rituály. Zároveň ji nemusíte ani šidit, protože i za takových okolností lze pleti poskytnout vše co potřebuje k tomu, aby zářila a byla zdravá. Pokud trpíte na onemocnění jako je například lupus, chronický únavový syndrom, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, syndrom z odvykání topických steroidů (TSW, Red Skin Syndrom), nebo jste po chemoterapii, radiaci či jiné náročné léčbě, tak energie nemáte nazbyt a i v koupelně je žádoucí vše zjednodušit. Týká se to množství produktů, jejich používání ale i složek, které obsahují. Jednou z cest může být i to vybírat produkty takové, které budou tělu a pleti prospívat. Platí to i pro těhotenství, šestinedělí, delší dobu po porodu a při kojení. Pro pleťovou konzultaci mne kontaktujte zde. Bude mojí radostí s vámi vybrat produkty a probrat vaši rutinu starání se o pleť i tělo.