Jako by nestačilo, že samotná rosacea v oblasti obličeje přináší těm, kdo jí trpí, problém s nepříjemnými symptomy vizuálními i subjektivními. Když se k diagnóze zvané růžovka přidají symptomy i oční, je to problém dvojnásobný. Chronická oční rosacea znamená spoustu velmi nemilých příznaků, které způsobují v době ataky nepohodlí jak během dne, tak v noci. Vyžaduje ošetřování a zklidňování pokožky očních víček, lubrikování oční sliznice, důsledné chránění zraku brýlemi venku při slunečném či větrném počasí.

Okulární rosacea je nebakteriální zánět, který způsobuje pálení, svědění a začervenání oční sliznice. Může se vyznačovat i chronickým zánětem okrajů očních víček. Vyskytuje se nejčastěji u osob mezi 30-50 lety věku. Je spojená s rosaceou, která postihuje obličejovou pokožku. Někdy symptomy okulární rosacey předcházejí výskytu té, která se později vytvoří na obličeji. Stejně jako ostatní chronická onemocnění kůže, i oční rosacea se nedá úplně vyléčit. V průběhu času se vyskytují její vzplanutí a pak období klidová, po kterých se nejspíš opět objeví. Symtomy okulární rosacey mohou být vážnějšího charakteru, než je rosacea na tváři a naopak. Oční rosacea může být i první známkou nemoci a předznamenávat vývoj růžovky na obličeji. Jako i jiná oční onemocnění patří pravidelné kontroly u očního lékaře mezi to, na co je nutné dbát v prevenci poškození oční rohovky.

Jaké jsou její projevy?

  • pocit sucha v očích, pálení a svědění
  • překrvení a zarudnutí spojivek
  • chronický zánět okrajů víček – rudá či začervenalá víčka (blepharitis)
  • pocit zrníček písku či cizího předmětu v očích
  • citlivost na světlo
  • rozmazané vidění
  • slzení očí

Proč okulární rosacea vzniká

Přesné příčiny vzniku oční rosacey nejsou známé. Mezi faktory podněcující riziko vzniku se řadí dědičnost, imunologické příčiny, environmentální faktory, bakteriální příčiny, blokované oční kanálky a paraziti, kteří žijí na řasách.

Co okulární rosaceu zhoršuje?

Jsou to hodně podobné věci jako u formy obličejové. Patří sem:

  • horká jídla a nápoje
  • alkohol
  • teplotní změny
  • vítr a slunce při pobytu venku
  • horká koupel nebo sauna
  • pleťové produkty s určitými složkami, jako je například alkohol, parabeny, syntetické zvláčnující látky atd. Patří sem i vůně, (syntetické parfémy, esenciální oleje a terpeny…)
  • určité léky, například typu kortikoidů, které by se měly v oblasti očí používat velmi uvážlivě. Dilatují drobné krevní cévky a kromě toho mohou být právě při používání v oblasti očního okolí příčinou syndromu červené pokožky, tzv. Red Skin Syndrom. Ten často začíná v oblasti obličeje. Je málo známým, ale ne vzácným a vážným kožním onemocněním při užívání kortikosteroidních topických léků u dětí i dospělých.

Asi celkem 55% pacientů trpících rosaceou udává, že zároveň mají diagnostikovanou další kožní nemoc. Tou je nejčastěji atopická dermatitida, seborhoická dermatitida, akné, kožní malignity a lupénka. Častější výskyt rosacey je zaznamenán i u systémových autoimunitních onemocnění. Psala jsem článek, který najdete zde.

Oční rosacea a rozlišení od jiných onemocnění

Je nutno zdůraznit, že oční rosacea patří do rukou lékaře. Ten pečlivě zváží, zda se vaše oční symptomy nekryjí i s jiným onemocněním, které může vypadat podobně. Sem patří:

  • Periokulární dermatitida
  • Iritantní kontaktní dermatitida
  • Dermatomyositida
  • Systémový lupus erythematosus
  • Sjogrenův syndrom (SS). Stejně jako předchozí dvě onemocnění patří SS mezi systémové autoimunitní onemocnění. Patří mezi jedno z nejčastějších a postihuje zejména ženy. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, tak jistě znáte lupus (pozor, neplést si s lupénkou) a revmatoidní artritidu. Sjogrenův syndrom paří do stejné skupiny. Jelikož jde o autoimunitní a vcelku vážný problém, který negativně po mnoha stránkách ovlivňuje kvalitu života, je třeba na toto onemocnění v praxi myslet. Jeho výskyt není extra vzácný, ale diagnostika trochu složitá a patří do rukou odborného lékaře revmatologa. Zjišťuje se jednak krevními testy na přítomnost protilátek, které však nemají vypovídající hodnotu, protože až 60% pacientů je v krvi nemá přítomny. Oftalmolog také může provést tzv. Schirmerův slzný test, ale ani ten nemá jednoznačnou vypovídající hodnotu a obě dvě metody se v diagnostice považují pouze za pomocné. Jedinou a absolutní diagnostickou metodou k potvrzení SS je bezbolestný odběr malého vzorku slinných žlázek v ústní dutině. Provádí ho většinou ORL pracoviště v lokálním znecitlivění. Histologické vyšetření v laboratoři s jistotou vyloučí či potvrdí diagnózu Sjogrenova syndromu. Pokud tedy s očními symptomy jako je suchost oční sliznice trpíte ještě dalšími, jako je suchost v ústech, suchost vaginální sliznice, nadměrná únava, zvýšené teploty, bolesti kloubů a svalů, neváhejte navštívit lékaře.

Dobrá zpráva nakonec

Oční rosacea, stejně jako ta obličejová, sice nejde zcela vyléčit, ale jde hodně umírnit do stavu, kdy její projevy jsou snesitelnější a ataky méně frekventované. Vyžaduje pravidelné kontroly u oftalmologa a dermatologa a dodržování léčebných opatření.

Rosacea včetně projevů její okulární formy je jedním z nejčastějších problémů, který řešíme v pleťových konzultacích. Rosacea vyžaduje víc, než jenom skincare. Víc, než jen aplikaci topických, lokálních produktů. K další a velmi podstatné části péče o rosaceu patří:

  • Redukce systémového zánětu
  • Vhodná suplementace cílená na mírnění nebakteriálních zánětlivých projevů
  • Strategie k posílení a ovlivnění tvorby slzného filmu – mírnění projevů suchého oka
  • Podpora a posílení mikrobiomu 

Pokud potřebujete pomoc s pleťovou rutinou, výběrem šetrných produktů, poskládáním péče, jsem tu pro vás. Moje doporučení nekončí u pleti. Směřují i k radám ohledně protizánětlivé stravy, podpoře mikrobiomu, čistících bylin, potlačení produkce protilátek u autoimunity a výběru suplementů, které cíleně míří na redukování zánětlivých projevů, začervenalé kůže a mírní ostatní symptomy rosacey. Pro konzultaci nebo i jen pár rad mne kontaktujte na Instagramu @organicstyle.cz nebo zde.

V příštím článku si řekneme o mírnění očních projevů, o formách očních kapek a čeho se v nich vyvarovat.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ocular-rosacea/symptoms-causes/syc-20375798?p=1

https://www.rosacea.org/rosacea-review/2013/winter/survey-other-skin-conditions-often-present-in-rosacea-patients

https://www.healthcentral.com/article/understanding-the-debate-over-topical-steroid-withdrawal-and-eczema

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207549/

Předchozí článekPupalka dvouletá a její efekt na PMS a ženské zdraví
Další článekProdukty určené pro rosaceu – proč nevyhovují?