Jedna z nejvíce diskutovaných otázek v rámci tolerance citlivé pleti. Musíme se vzdávat všech krásných vůní a příjemně aromatických kompozic, které lahodí našim smyslům? Při skincare rutině mohou mít terapeutický účinek na duši – uklidňují, ráno naopak povzbuzují, harmonizují naši mysl, zmírňují bolest na duši i na těle a nebo nás večer připravují ke spánku…

Harmonizují mysl, ale vadí pleti?

Esenciální oleje a jejich aromaterapeutické účinky mohou být tím důvodem, proč nás skincare rutina baví a užíváme si ji. Často jsou i tím důvodem, proč si i při vší únavě a vyčerpání večer ještě dokážeme otevřít všechny lahvičky s cleansery, séry a krémy a pustíme se do akce. Do procedury, která trvá někdy i jenom 5 nebo 10 minut. Která nám ale očistí i mysl, zharmonizuje psychiku, smyje všechny neférovosti světa a zlepší třeba konec šíleného dne, který dopadl jinak, než jsme si ráno představovali.

Jsme v případě citlivé pleti “odsouzení” k tomu je z pleťové rutiny úplně vyloučit? Budeme bez nich muset zůstat už napořád?

Vyřadit – ano i ne

Všeobecná (a příliš jednoduchá) odpověď je ano. Citlivá pleť, obzvláště ta skutečně hypersensitivní, se s esenciálními oleji většinou nesnese. Nemluvíme nyní o pleti s rosaceou, která je co se opatrnosti týká ještě na vyšším stupni. Nemluvíme ani o umělých vůních/syntetických parfémech (ty vynechme definitivně a nadobro), ale pouze o přírodních éterických olejích a o citlivé pleti. Hypersensitivní pleť na esenciální oleje (zejména na některé druhy) většinou dříve nebo později začne s velkou pravděpodobností reagovat. Tomu se určitě chceme vyhnout. Náš cíl je udržet citlivou pleť v klidovém stadiu. Na co nejdelší dobu.

Pojďme užití esenciálních olejů v případě citlivé pleti rozebrat více zblízka.

Esenciální oleje
Esenciální oleje

Klidový stav versus zvýšená citlivost

Tolerance pleti k esenciálním olejům a jejich složkám je velmi individuální i u pletí citlivých. Velmi záleží na “subtypu” citlivé pleti, aneb jinak reaguje pleť méně citlivá, hodně citlivá, ultra citlivá. Tento subtyp a jeho projevy se mohou časem měnit. Citlivá pleť citlivou stále zůstane. V různých obdobích může být ale i relativně dlouho v klidovém stadiu, kdy je převážně nereaktivní, barevně sjednocená (bez začervenání), vypadá spokojeně a zdravě.

Výše uvedený klidový stav se buď drží a nebo se může přehoupnout do lehkého či těžšího zhoršení. Tehdy se reaktivita citlivé pleti zvýší. Kůže reaguje i na složky, které jí dříve nevadily, protestuje neadekvátně na změny teplot, ingredience v jídle, alkohol. To se stává v obdobích stresu, nemoci, hormonálních změn, ale i v případě používání nevhodných produktů.

Pleť zkrátka v některých případech dokáže pro ni nevhodnou složku akceptovat delší dobu, zpočátku bez symptomů i když už je jasné, že dlouhodobě jí daná látka neprospěje. Negativní reakce se tak ukáže až při překonání určité hranice tolerance. Každá iritace kůže znamená sebemenší zánět, následuje potřebná doba ke zklidnění i hojení a všechny tyto inflamatorní procesy podporují stárnutí pleti.

Příliš často, příliš mnoho…

Aktivní látky v produktech, herbální extrakty, esenciální oleje. Všechny z nich mohou způsobovat kumulativní iritaci, kdy je toho všeho na pleť moc. Ta poté reaguje na opakovaná používání přílišného množství aktivních látek, příliš komplikovaného složení v produktu a nebo moc častou frekvenci používání. 

V praxi to znamená, že kosmetiku právě třeba s esenciálními oleji používáme:

  • moc často (zde snížíme frekvenci používání)
  • v nevhodnou dobu (pleť je např. již primárně zcitlivělá dietní chybou, změnou ročního období, obdobím před menstruací nebo v době stresu)
  • s dalšími produkty, které jsou moc aktivní, silné nebo také obsahují esenciální oleje (ostatní produkty v rutině by měly být neutrální)

Jakou strategii zaujmout?

V první řadě bychom tedy měli na pleti zkoušet produkt s esenciálními oleji v klidovém období. Ne tehdy, když má pleť okolními vlivy nakročeno k tomu, že začne reagovat negativně. Základ je to, aby esenciální olej nealergizoval (poznáte velmi brzy) a nebo aby to nebyl ten, na který pleť bude reagovat sensitizací (ale ne ve smyslu alergie) a prostě ho nesnese vůbec. Takový olej do rutiny zařadit nepůjde.

Dalším předpokladem je použít produkt nejdříve velmi sporadicky a použít pouze jeden. Může to být čistící přípravek, nebo sérum, či maska. Nikdy ne dohromady, po sobě, nebo v jeden den. Zpočátku stačí zkusit 1x týdně. Opět v době, kdy nebudete předpokládat nežádoucí reakci (ne před menstruací, ne před či po nevyspalé noci, ne po příjmu alkoholu nebo v době probíhajícího akutního onemocnění).

Ostatní produkty v rutině by měly být v době zkoušení či používání produktu s esenciálními oleji neutrální. Tedy bez vůně, s co nejzákladnějším složením, produkty vyzkoušené, bez aktivních látek jako je retinol, vitamín C a byliné výtažky. Nechceme látky na pleti kumulovat ani jich míchat několik dohromady. Naopak chceme pleti dát šanci, aby poznala, zda snese onen jediný produkt.

Znamená to, že budete mít pouze jeden voňavý skvost v rutině? Velmi pravděpodobně ano. Ale možná také ne. To se pozná až poté, co postupně vyzkoušíte, co pleť snese. Jak moc ji můžete zatížit a důvěřovat. Vezme to hodně času a hodně testování. Pokusy a omyly.

Které esenciální oleje mají vyšší potenciál iritace pro citlivou pleť?

Existují ty, u kterých je vyšší až vysoká pravděpodobnost toho, že budou způsobovat reakce. Nebo pleť zhorší při dlouhodobějším používání, ve smyslu vyšší reaktivity na to, na co by jinak snesla. Které esenciální oleje představují riziko pro citlivou pleť?

  • všechny citrusy (mandarinka, grep, pomeranč, limetka, citron, bergamot…)
  • citronová tráva (lemongrass)
  • máta peprná
  • libavka (wintergreen)
  • tea tree
  • často i levandule a růže
Příklady složení s esenciálními oleji, které nemusí svědčit citlivé pleti
Příklady složení s esenciálními oleji, které nemusí svědčit citlivé pleti

Vybírejme pečlivě

Chceme-li snížit reaktivitu citlivé pleti na minimum a udržet ji v klidovém stadiu, nezbývá nám než být s esenciálními opatrní. Hodně opatrní. Vybírat produkt jako celek, brát v úvahu celé složení, koncentraci v přípravku, značku a kvalitu produktu. Načasovat používání na vhodnou dobu a vědět, kdy nám esenciální olej dobře neudělá. Dávat pozor i na jednotlivé komponenty esenciálních olejů jako je limonene, citronellol, eugenol and linalool. Esenciální oleje se liší ve své kvalitě, “síle” a další ingredience v přípravku mohou toleranci na pleti buď podpořit a nebo naopak citlivost a reaktivitu pleti zvyšovat. 

Ani “diagnóza” citlivé pleti však neznamená, že se musíme esenciálních olejů vzdát úplně a navždy. 

Chcete používat produkty s esenciálními oleji, ale máte pochyby při výběru? 

I když citlivá pleť zůstane citlivou napořád a neexistuje žádná kauzální terapie, která by ji “vyléčila” či změnila, tak reaktivitu lze mírnit a podporovat klidové fáze. Správnou péčí o pleť ale i o tělo zevnitř lze předcházet i zvyšování citlivosti a reaktivity. Péče o citlivou pleť zahrnuje nejen kosmetiku, ale podporu těla a jeho procesů uvnitř. K podstatné části patří:

  • Poskládání vhodných produktů v rutině
  • Vhodná suplementace cílená na mírnění reaktivity pleti
  • Podpora a posílení mikrobiomu (stravou, probiotiky, suplementy…).

Pokud potřebujete pomoc s pleťovou rutinou, výběrem šetrných produktů, poskládáním péče, jsem tu pro vás. Moje doporučení u pleti začínají, ale nekončí. Směřují i k radám ohledně protizánětlivé stravy, podpoře mikrobiomu, čistících bylin a výběru suplementů, které cíleně míří na redukování zánětlivých projevů, začervenalé kůže a mírní ostatní symptomy citlivé pleti. Pro konzultaci nebo i jen pár rad mne kontaktujte na Instagramu @organicstyle.cz nebo zde.

Předchozí článekCodex Beauty – Bia Skin Superfood krém
Další článekPokožka hlavy a šetrná péče