Stalo se vám někdy, že jste drahý šampon odložili do přihrádky na mytí podlah nebo praní svetrů? A přitom to byl šampon slibující jemnou péči? 

S vlasovými produkty, zejména s těmi, se kterými pokožka hlavy přijde do těsného kontaktu, je to někdy nesnadný výběr. Potřebujeme výživu vlasového vlákna, hydrataci vlasu, ale zároveň by šampon neměl pokožku hlavy přesušit, podráždit, alergizovat. Přesto se dost často setkáme po umytí hlavy se svěděním, šupinkami nebo začervenáním podél vlasové linie.

Kdo je více predisponován k negativním reakcím na vlasové produkty? Určitě ti, kdož trpí primárně nějakým kožním problémem. O to více vyskytuje-li se jeho projev v obličeji. Všichni, kdo trpí ekzémy, periorální dermatitidou, psoriázou, rosaceou, vyrážkami v periorbitální oblasti a kožními projevy histaminové intolerance by měli být opatrní při volbě přípravků na mytí vlasů. Týká se to obzvláště šamponů a kondicionérů, protože ty přijdou do styku s vlasovou pokožkou nejvíce. 

Šetrný a k vlasové pokožce dostatečně jemný šampon dělá obrovský rozdíl v tom, jak po umytí vlasová pokožka vypadá a jak reaguje. Neměla by svědět, pnout, zčervenat a už vůbec by v hlavě neměl být ekzém či lupy. Šampon by neměl zanechat stopy ani na pleti čela, takže žádné podráždění, vysušení, štípání. 

Jemné, neutrální a nedráždivé šampony mají někdy jednu jedinou nevýhodu. Nejsou v některých případech dostatečně výživné a pečující pro vlasové vlákno, které potřebuje ultra regeneraci. Může se to týkat vlasů jemných, zacuchávajících se nebo třeba po melíru. Je ale možné volit tyto produkty pro péči v mezidobí, kdy je vlasová pokožka v klidovém stádiu. Rozhodně ale tento stav nechceme zvrátit a pečujícími přípravky rozhodit. Takže opět je třeba volit produkty dostatečně šetrné. 

Jak šampon vybírat, když někdy pokožku hlavy podráždí i ten z lékárny? Nebo když na obalu najdeme slibující tvrzení, že je určený pro šetrnou péči, ale nakonec pokožce hlavy vůbec nevyhovuje?

Neutrální i pečující šampon by neměl ve složení obsahovat: 

  • syntetický parfém
  • umělá barviva (poznáme podle intenzivních, zářivých barev)
  • agresivní odmašťující látky (sodium lauryl sulfát)

Já osobně šampony prostřídávám, mám v oblíbenosti značku Rahua, Innersense, Oneka a i velmi jednoduché, nekomplikované šampony a kondicionéry od značky Desert Essence. Všechny jsou přírodního složení, neobsahují agresivní složky ani nadbytečnou “chemii”, která by pokožku dráždila či vysušovala.

Nyní jsem si oblíbila Jemný bylinný šampon Odylique, který mne doslova nadchnul i pro jeho pečující účinky na samotné vlasy.

Odylique Gentle Herb Shampoo je určený na ultra šetrnou péči o vlasy a vlasovou pokožku. Tedy pro děti (od těch nejmenších), po dospělé až seniory s problémovou pokožkou hlavy. Sem patří lupy, svědění, začervenalá ložiska, ekzém, alergie. Šampon má neutrální pH, je čistě přírodní, s bio složkami, jemnými výtažky z bylin a bez esenciálních olejů. 

Složení je uzpůsobené účelu a těm, pro koho je určen. Najdete v něm tensid v podobě coco glukosidu, jež je dostatečně jemný i pro citlivou kůži. Nevysušuje, odmašťuje velmi citlivě a jemně. Dále zde najdeme aloe vera, přesličku, heřmánek, kopřivu, rozmarýn.

Odylique jemný bylinný šampon
Odylique jemný bylinný šampon

Konzistence šamponu je gelovitě-tekutá, slaboučce voní po všech přirozených bio složkách a mne osobně voní lehoučce nakysle, podobně jako fermentovaná kombucha. Neucítíte žádné EO či vůně, protože v něm obsaženy nejsou. Pění hodně jemně a na to si je třeba trochu zvyknout. Není to ale o tom, že by vlasy neumyl a pokožku nevyčistil, takový pocit jsem po něm nikdy neměla. Používala jsem ho v ČR, kde je jiná tvrdost vody než na kterou jsem zvyklá a tam mi pěnil méně plus se vlasy zdály maličko vysušené. Tenhle problém tam mám ale s vícero přípravky přičemž jsem pořádně ještě nepřišla na důvod a tak zatím viním právě kvalitu/tvrdost vody. Po návratu zpět domů, kde má voda jiné složení (velký vliv má i filtr na sprše), pěnil víc a vlasy vysušené nebyly vůbec. 

Pro jeho ultra jemnost, neutrálnost a šetrné účinky nemám problém Odylique Gentle Herb Shampoo doporučit nikomu kdo ho chce pro malé děti, pro někoho, kdo trpí na dermatitidy, ekzémy, alergie, ostrůvky stroupků či podráždění ve vlasové pokožce. Rovněž pro seniory, kteří potřebují ultra jemnou péči. 

Sahám po něm vždy, když cítím, že vlasová pokožka potřebuje oddych od všech vůní, komplikovanějšího složení v jiných šamponech a chci ji dopřát jenom ultra citlivé umytí. Vlasy jsou po něm měkké, lesklé a pokožka hlavy spokojená.

Odylique šampon s bylinkami a Tea Tree
Odylique šampon s bylinkami a Tea Tree

Jeho bratříček je šampon Odylique s tea tree olejem (viz. obrázek malého balení v tubě), který se vyznačuje stejnou šetrností, ale složením je více určen pro problémovou vlasovou pokožku se sklonem k maštění, mastným lupům a redukci mazu díky tea tree s antimykotickými a antibakteriálním vlastnostmi. Benefitovat z něho bude i pokožka se seboreou. 

Šampon jsem koupila v jednom z evropských e-shops s kosmetikou. Balení šamponu s tea tree v tubě jsem dostala od Jany z www.gratinatura.cz, kde zakoupíte šampon i ostatní Odylique vlasovou péči.

E-shop https://www.gratianatura.cz nabízí i další kosmetické a vlasové přípravky značky Odylique, která má v sortimentu produkty pro děti i dospělé. Včetně přípravků vhodných v době těhotenství a po porodu, takže určitě mrkněte na celou nabídku. O dalších produktech Odylique budu psát, protože značka jako taková se mne velmi zamlouvá a produkty mne nadchnuly. Hlavně pro svoji šetrnost, bio složení, jemné vůně a vhodnost pro citlivé druhy kůže.

Výhody šamponu Odylique:

  • ultra jemné složení pro alergiky, ekzematiky a osoby s citlivou pokožkou popř. s kožními projevy HIT
  • bezpečné složení pro děti od nejútlejšího věku
  • vhodný v těhotenství a po porodu, kdy se chcete vyvarovat vůní 
  • šetrné složení pro muže i ženy po transplantaci vlasů nebo mezoterapii
  • ideální pro časté mytí vlasů
  • absence esenciálních olejů, přidané vůně, umělých konzervačních látek
  • veganské složení
  • pH 5,5

Nevýhody: 

  • žádné nenacházím, šampon si určitě koupím opakovaně, protože ho chci mít doma na přechodná období zcitlivělé pokožky či na přestávku od jiné a více intenzivní vlasové péče.

Tip: Pokud trpíte na jakékoliv kožní projevy v obličeji a na krku (ekzém, rosacea, periorální dermatitida), nemyjte vlasy ve stoje ve sprše. Jakýkoliv, i sebejemnější šampon obsahuje odmašťující tensidy spolu s dalšími látkami, a jeho zbytky spolu s pěnou přijdou do kontaktu zbytečně tam, kde to nechceme. Šampon, i když zředěný s vodou, na obličej nepatří. Jiná technika mytí, např. v předklonu opření o vanu, umožní mýt a sprchovat pouze vlasovou pokožku. Bez nežádoucího stékání šamponu na obličej, krk a tělo.

Předchozí článekCitlivá pleť – musí se 100% vyvarovat esenciálních olejů?
Další článekZamlklé těhotenství – rozhovor s Vypni hlavu