Pokud již suplementujete ve stravě vitamín D /pevně věřím, že ano/, tak jste určitě zjistili, že někdy je naformulovaný rovnou v kombinaci s vitamínem K2. Pro tělo je totiž vhodnější v mnoha případech přijímat oba dva dohromady. 

Kombinace obou vitamínů je vhodná u žen v perimenopauze a menopauze. Rovněž u starších osob, které mohou mít nedostatek vit. K z důvodu poruchy syntézy ve střevním traktu. A vždy je přínosná při podávání vyšších a vysokých dávek vitamínu D.

Vitamínu D se ale budeme věnovat v některém příštím článku.  

Pojďme rovnou k vitamínu K. Aby to nebylo tak jednoduché, povíme si o K1 i K2, o každém z nich zvlášť. Mají totiž v těle rozdílnou biologickou funkci. 

Vitamín K1

Tento v tuku rozpustný vitamín dostáváme do těla relativně snadno a to pokud ve stravě přijímáme hodně listové zeleniny a kvalitní rostlinné oleje. Deficit vitamínu K1 nebývá častý. Jeho primární úlohou je napomáhání vzniku bílkovin nezbytných pro koagulační faktory. Reguluje srážlivost krve, ale sám o sobě nedokáže tvořit krevní sraženiny. Při optimální hladině v krvi reguluje koagulaci i antikoagulaci. Jeho nedostatek se však zvýšenou krvácivostí může projevovat. 

Vitamín K2 (menachinon)

Rovněž vitamín rozpustný v tucích. Je ovšem syntetizovaný bakteriemi /většinou ve střevě/ a velké množství je obsaženo i ve slinách. Pro optimální hladinu je třeba několika věcí. Správná strava, dobře fungující trávící trakt, absence užívání antibiotik, statinů, léků na epilepsii a další faktory.

Mezi potraviny obsahující vitamín K2 patří natto, fermentované výrobky, kefír, máslo z chovu krav pasoucích se na trávě a vnitřní orgány zvířat. Tedy strava, kterou ne úplně každý přijímáme. Jeho úloha v organismu je jiná než u K1. 

K2 zajišťuje zdravý kostní metabolismus, kontroluje ukládání vápníku v těle a předchází kalcifikaci cév. Rovněž aktivuje bílkoviny kontrolující růst buněk, a tím může ochraňovat před vznikem nádorů. Je nezbytný pro mineralizaci kostí a metabolismu proteinů cévní stěny.

Rozdílný oproti ostatním vitamínům rozpustným v tucích je ještě z jednoho důvodu. Tělo ho rychle metabolizuje a v organismu se neukládá. 

Neznáme denní doporučenou dávku. Pouze adekvátní nutriční dávku, která zajišťuje to, aby člověk netrpěl deficitem. Zjednodušeně řečeno, optimální dávka k zajištění všech potřeb organismu může být /a pravděpodobně je/ mnohem vyšší. U těhotných žen je adekvátní nutriční dávka kolem 90mcg za den. 

Co snižuje hladinu vitamínu K2 v těle?

  • některá farmaka /statiny, antibiotika, antiepileptika, warfarin, Orlistat/
  • střevní onemocnění /Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, IBD/
  • celiakie
  • cystická fibróza

Úloha vitamínu K2 v těhotenství:

  • zabezpečuje kostní remodelaci /v těhotenství zvýšené nároky/
  • předchází nedostatku vápníku zajišťováním jeho vstřebávání do kostí
  • u plodu zajišťuje správný vývoj obličejových kostí a dentálního oblouku /deficit způsobuje poruchy/
  • suplementace matek s vitamínem K2 již v těhotenství zvyšuje jeho množství v mateřském mléce. Tam je ho bez suplementace obsaženo velmi malé množství.

Je suplementace vitamínem K2 vhodná v těhotenství?

Nejvýhodnější prevencí nedostatku K1 a K2 se jeví strava. V tomto případě je to konzumace optimálního /rozumějte – poměrně vysokého/ množství zeleniny. Pro předcházení deficitu vitamínu K2 je to dále konzumace natto, tvrdých sýrů, kvalitního másla, fermentovaných výrobků a vnitřností. I tak nelze zaručit, že hladina bude optimální, protože nároky organismu jsou v těhotenství zvýšené.

Vývoj plodu vyžaduje zvýšený přísun vápníku a žena v těhotenství může trpět jeho deficitem. Protože jsme si řekli, že vit. K2 zabepečuje aktivací osteokalcitoninu vstřebávání kalcia do kostí, tak je dostatečný přísun K2 pro matku nutností. Vývoj skeletu u dítěte během prenatálního období podléhá rovněž potřebám vitamínu K2, takže další důvod k zajištění optimální hladiny.

Vitamín K2 a jeho úloha (nejen) v těhotenství
Suplementace vitamínem K2 v těhotenství

Kdy je v těhotenství suplementace nutná?

Lékař vám suplementaci velmi pravděpodobně doporučí v těchto případech:

  • po antibiotické léčbě /snižuje se syntéza vit. K2 střevními bakteriemi/
  • při užívání některých druhů antiepileptik
  • při užívání warfarinu /zde to budou jen nízké dávky, protože jinak vit. K2 ovlivňuje terapii/
  • pokud trpíte střevním onemocněním typu ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, IBD ale i cystickou fibrózou a autoimunitním onemocněním celiakií
  • při probíhajícím předčasném porodu, kdy se podává vit. K intravenózně pro snížení rizika krvácivých komplikací jak u matky, tak ale hlavně u dítěte

Význam vitamínu K2 po porodu

U dětí se po narození vyskytují velmi nízké hladiny vitamínu K, které je ohrožují intraventrikulárním mozkovým krvácením. Tomu se snažíme předejít okamžitou aplikací injekčního vitamínu K. Větším rizikem krvácivých komplikací jsou ohroženi nedonošení novorozenci. Proto pokud je čas, se matce podává vitamín K v poměrně vysokých dávkách intravenózně před porodem. Pokud žena neměla doporučenou suplementaci orálním vitamínem K2, tak v mateřském mléce se ho nachází nízká hladina. Ta není adekvátní potřebám novorozence. 

Přenos vitamínu K2 do mateřského mléka přitom není jednoduchý. V kontrolované studii v Japonsku bylo proto zkoumáno, zda 20 mg vit. K2 podáváno týden před porodem, bude mít efekt na hladinu v mateřském mléce. Efekt byl potvrzen. Tyto ženy měly větší hladinu vit. K2 v krvi a vyšší byla i v pupečníkové krvi, což naznačuje vyšší přísun vit. K2 dítěti. Výsledkem bylo zjištění, že žádný z vyšetřovaných novorozenců netrpěl po porodu deficitem vitamínu K ve srovnání s 90% novorozenců, jejichž matky suplementaci nedostávaly. Přidruženým zjištěním bylo, že pátý den po porodu měly suplementované matky vyšší množství vitamínu K2 v mateřském mléce.

V další studii bylo kojícím matkám podáváno 5mg vitamínu K2. Jejich dětem byly posléze zjištěny vyšší hladiny vitamínu K v krvi. Není však známo, zda tyto hladiny jsou pro dítě adekvátní. V některých zemích se novorozencům vedle injekční formy vitamínu K podává i forma orální. 

Jakákoliv suplementace vyžaduje konzultaci s odborníkem

Je dost možné, že některý z obvodních lékařů či gynekologů vám řeknou, že raději neužívat. A to neužívat vlastně cokoliv, co nespadá do rámce jejich znalostí. Je to částečně pochopitelné, protože nedostatek edukace znemožňuje doporučení. A neužívat znamená vlastně nepřivodit komplikace nevhodným dávkováním. Je třeba ale myslet i na nutriční deficity. To se týká jakékoliv látky, jakéhokoliv mikronutrientu a jeho množství.

Při příliš nízkém dávkování či poddávkování není dosaženo saturace. Toto známe například z příkladů poddávkování vitamínu D, které je zcela běžné a zřídkakdy se vůbec dosáhne optimální hladiny vit. D v krvi. Bohužel se to týká i období těhotentsví. Byla by škoda nevyužít benefitů, kterých můžeme pod dohledem pomocí suplementace s některými doplňky dosáhnout. A v některých případech můžeme pomoci s předcházením zdravotních komplikací i v těhotenství. Neužívejte ale nic proti svému přesvědčení, nic proti doporučení lékaře, ať už praktika či lékaře funkční medicíny, či proti doporučení výrobce. Vždy konzultujte s odborníkem a též mu hlaste všechny ostatní suplementy i léky, které užíváte.

Na trhu je mnoho kvalitních doplňků a suplementů, ale i hodně těch, které rozhodně nedoporučuji. Máte-li otázky k prenatálním komplexům, k výživovým opatřením v těhotenství, napište mi buď krátkou zprávu s dotazem, nebo zvažte konzultaci, pokud máte otázek víc. V těhotenských konzultacích se věnujeme kromě zodpovězení všech mýtů ohledně suplementace i následujícím tématům:

  • Vhodná strava v době před otěhotněním i v graviditě
  • Doporučení žádoucí, individuální suplementace včetně aktivních forem vitamínů a minerálů 
  • Doporučení vhodné suplementace u vašeho partnera k podpoře zdraví spermií (pokud početí teprve plánujete)
  • Informace o látkách v prenatálních komplexech nevhodných tj. čeho se v preparátech pro těhotné vyvarovat
  • Informace ohledně dalších látek v těhotenství nežádoucích (toxiny v prostředí, kosmetice, léky, bylinné preparáty…)

Probíráme všechny výše uvedená témata a nejen ty. Pro konzultaci nebo i jen pár rad mne kontaktujte zde nebo na Instagramu @organicstyle.cz. Těším se na Vás:).

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30061633/

https://www.kappabio.com/brochures/pregnancy/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7774512/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16519625/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6065418/

Výše uvedené informace nenahrazují lékařskou péči ani lékařské rady. Při jakýchkoliv zdravotních onemocněních či symptomech se obratťe na vašeho lékaře. Dávkování suplementů konzultujte s odborníkem na funkční medicínu, či jiným lékařem znalým problematiky klinické suplementace či orthomolekulární medicíny. Veškeré užívané suplementy uvádějte lékaři stejně jako léky. 

Předchozí článekRMS multifunkční pleťová báze Master Radiance Base
Další článekMarulový olej – Drunk Elephant