Retinolu se v těhotenství vyhýbáme jako čert kříži. Je to nutné a je vše co se o něm traduje, pravda? Pojďme si vysvětlit fakta a ozřejmit mýty.
Do skupiny retinoidů patří zejména tretinoin. Ten je známý jako retinoid acid. Užívá se lokálně ve formě gelu na obličej a další plochy kůže postiženými akné. Možná ho znáte a užíváte a tedy víte, jaká síla to je a co s pletí dokáže. V pozitivním i negativním smyslu. Ve formě tabletek se pak tretinoin používá na léčbu akutní promyelocytické leukémie. V obojím případě, pokud léčbu podstupuje žena, nesmí otěhotnět. Retinoidy ve formě léčebných přípravků se silnou koncentrací jsou známým faktorem vyvolávajícím vývojové defekty plodu. Platí to tehdy, když jsou užívány orálně a platí to i tehdy, pokud jsou užívány na kožní plochy.
Vstřebá se skutečně látka z kůže do těla?
Transdermální způsob aplikace, tedy podání látek přes kůži, se v moderní medicíně využívá pro léčebné účely. Kůže má vcelku dobrou schopnost penetrace látek přes ní podaných do těla. Tyto látky poté mají v organismu systémový efekt. Systémová distribuce je celkem rychlá a tak podání přes pokožku představuje efektní způsob podání léků proti bolesti, ale i hormonů, antidepresiv, nikotinu a spoustu dalších. Látka je aplikována ve formě gelu, krému nebo náplasti a po vstřebání do krevního oběhu je dosáhnuto kýženého systémového efektu. Bezbolestné, rychlé, elegantní řešení.
Proč chtít “čistou” a bezpečnou kosmetiku?
Výše uvedené nás přivádí na otázku toho, jak moc jsou do organismu vstřebávané i látky potenciálně rizikové či toxické, které nechceme. Je všeobecně známo, že kosmetika takové látky může obsahovat. A kůže si nevybírá, které látky přijme a které ne. U některých byly už negativní dopady na zdraví dokázány, jiné jsou stále předmětem dlouholetých studií a na definitivní závěry si budeme muset počkat.
Některé látky poškozují endokrinní systém a vyvolávají hormonální změny, jež mohou vyústit v maligní bujení, jiné snižují spermatogenezi a mají negativní efekt na ovariální rezervu. Mezi skutečně rizikové, potenciálně ohrožující zdraví naše a našich dětí (včetně ještě nenarozených), patří ftaláty v syntetických parfémech, chemické sluneční filtry v SPF produktech a některé druhy konzervantů. Více o negativním vlivu parfémů si můžete přečíst zde a zde. Mohla bych pokračovat dále. Nutno také říci, že některé z těchto látek vyvolávají změny pouze v určitých koncentracích. A mnoho z nich má negativní efekt v synergii s látkami jinými. A to je příklad běžné praxe, kde vždy na tělo působí látky v součinnosti s ostatními. Skoro nikdy ne pouze izolovaně.
Já sama nemám z produktů obsahujících potenciálně nebezpečné látky dobrý pocit ani tehdy, když obsahují koncentrace nižší než udávané jako prokazatelně nebezpečné. Kosmetiku si chci užívat. Chci si kůži pěstit a mít pocit, že ji hýčkám, pečuji o ni a že je mnou užívaná kosmetika naprosto bezpečná. Když si kupuji luxusní produkt pleťové kosmetiky nebo makeup, šampon, tak chci mít záruku, že je to produkt čistý a bez látek, které by mohly potenciálně škodit zdraví. Ale zpátky k retinolu.
Je retinol skutečně strašák, kterého bychom se měli bát?
Retinol a retinoidy jsou obsažené ve volně prodejných anti-aging produktech kosmetických značek pro jejich schopnost vyhladit jemné vrásky, zesvětlat hyperpigmentace a pleti dodat zdravý jas. Jejich koncentrace v těchto přípravcích jsou o mnoho nižší než v těch léčebných a zvětšiny neobsahují ani tretinoin, ale slabé formy retinoidů.
I když kůže má schopnost transdermální aplikací vstřebat látky do krevního oběhu, nepanikařte, pokud jste otěhotněly při používání volně prodejného kosmetického přípravku s retinoidy o nízké koncentraci. Všechno je s největší pravděpodobností v pořádku. Dále ho již nepoužívejte a vše zkonzultuje se svojí porodní asistentkou či lékařem. Koncentrace je v přípravku ve většině případů nízká a nikdy nebude dosahovat dávky jako obsahují léčebné přípravky na akné. Na obalech budete mít upozornění na nepoužívání v době těhotenství vždy a za každých okolností. Firmy se takto chrání, aby je nikdo nemohl soudit. Přípravek vám nikdo, ani já, doporučovat nebude, ale osobně si o použití gelu na oční okolí s velmi nízkou koncentrací retinolu v těhotenství myslím své.
A co ostatní látky kromě retinolu?
Já sama bych se mnohem více obávala ostatních látek, u kterých byl prokázán negativní efekt na lidské zdraví a v těhotenství bych se jich 100% vyvarovala. Definitivně by vás o nich váš lékař či porodní asistentka měli informovat. Retinol je profláklý a každý se ho bojí. Známé jsou však i jiné látky, které v těhotenství mohou vyvolat abnormální vývoj plodu. Patří sem definitivně ftaláty obsažené v syntetických vůních, chemické SPF filtry, antibakteriální přísady a formaldehyd. Možná se tedy v těhotentství obáváte aplikovat si na oční okolí jemný gel s nízkoprocentuálním retinolem. Pokud se ale zároveň nemůžete dočkat, až začnete právě v tomto období používat nový parfém, SPF krém s chemickým UV filtrem nebo si mažete v dobré snaze na bříško navoněný olej se syntetickou vůní, je vaše snaha jemně řečeno kontraproduktivní. Je načase myslet na zdraví vašeho dítěte. Jako skoro u všeho, i u kosmetiky najdete krásné a bezpečné alternativy, které si můžete užívat a mít z nich radost při používání. Nikdy vás do jejich používání nebudu nutit, ale zamyslete se nad nimi aspoň v době těhotenství.