V době pandemie koronaviru, kdy píši tento článek, máme snad všichni pokožku rukou suchou a poškozenou od neustálého mytí. Své o tom ví i za normálních okolností lékaři, sestry, porodní asistentky, zubaři. Stav kůže na rukou se při častém mytí horší zejména u lidí s predispozicí k atopii. Dochází k popraskání a tvorbě červených, olupujících se ložisek. Nic, co byste chtěli.

K dalším problémům s kůží na rukou patří i stavy, které nám vadí pouze vizuálně. Patří k nim špatně se odstraňující stařecké a sluneční skvrny, vrásky a ubývající elasticita. To jsou problémy dorsálních stran rukou. Určitě to znáte od svých prarodičů a možná i u sebe, protože změny způsobené stárnutím jsou na hřbetech ruky často viditelné už po 40 roce věku. Kůže na těchto místech postrádá dostatečnou lipidovou vrstvu. Přitom je vystavená slunečním paprskům, výkyvům počasí, častému mytí a tudíž odmaštění. Takže pokožka rukou trpí a skutečně podle ní často můžeme odhadnout věk daného člověka. 

Co na obličej, to na ruce

Ano, čtete správně. Při večerní rutině myslete i na své ruce. To, co nanášíte na pleť, aplikujte rovněž na hřbety rukou, kde je kůže slabá a postrádá elasticitu. Zatímco obličej ošetřujeme hýčkajícími produkty, na ruce mnohdy zapomínáme. Pravda, ruce nepotřebují double cleansing, ale není jediný důvod, proč byste jim nemohli dopřát ostatní kroky pleťové rutiny. 

Po umytí, pokud nanášíte na obličej kyselinky ve formě toneru, přejeďte tampónkem s tonerem i hřbety rukou. Aplikujete kyselinu hyaluronovou či sérum jako vrstvu před krémem? Naneste slabou vrstvičku i na dorsální stranu obou rukou. Retinol? Nakrmte jím kůži rukou též. To samé se týká následného krému a olejíčku, který vše v kůži uzamkne. Ano, i rukám prospěje vrstvená péče. Výživa a zvýšená hydratace bude viditelná už následující ráno. Pokud na noc natáhnete slabé rukavice z tenké bavlny, kůže si bude doslova chrochtat. Já těsně před spaním aplikuji ještě hodně mastný krém. Žádný rychle se vstřebávající, povlak nezanechávající. Ale pěkně tuhý, hůře se roztírající, vyživující a mastný. Potřebuji extra heavy vrstvu. Jedině tak to na rukou poznám ve smyslu zvýšené elasticity a vyživenosti kůže. 

Krémy na ruce – Antipodes a Dr. Hauschka

Pamatujte na ochranu před sluncem

Kromě častého promazávání a dodávání hydratace nezapomínejte na jednu věc. A tou je ochrana hřbetů rukou před UV zářením. Už víte kam směřuji? Ano, k prevenci všech hyperpigmentací a slunečních skvrn. Ne vždy se jim dá úplně zabránit. Větší sklon k nim máme v těhotenství a v menopauze, ale rozhodují zde i genetické dispozice. Ruce a hlavně jejich dorsální strana, jsou stejně jako obličej vystavené slunečním paprskům prakticky neustále, pokaždé, když jsme venku. Proto i zde je zvýšené riziko vzniku melanomu, bazaliomu, keratóz a dalších novotvarů včetně ostaních malignit. 

SPF krém na ruce mějte v kabelce i v autě, abyste ho mohli kdykoliv aplikovat. Jeho používání je jednou z nejlevnějších cest, jak předcházet stárnutí pokožky rukou. To, že by volba primárně měla padnout vždy na SPF produkt s fyzikálním, minerálním filtrem, je vám určitě jasné, pokud jste již pár článků na mém blogu četli. Na ruce se bezvadně hodí i produkty tónované, kdy kůže není po nanesení opatřena bílou vrstvou. 

Krémy na ruce

Pár tipů navíc

  • Ruce umývejte šetrným, bezvonným mýdlem. Je celkem jedno, zda to je mýdlo v kostce nebo tekuté v lahvičce s pumpičkou. Mělo by však být extra jemné, s vysokým podílem tuků či olejů a definitivně bez syntetické vůně, která kůži nijak neprospívá. Umělý parfém má tendenci kůži dráždit a způsobovat kontaktní dermatitidy. 
  • Při suchosti rukou a atopickém ekzému je výborné používat hydrofilní mycí oleje. Pokožku nepřesušují, pomáhají udržet ochranný film a kůže je více ošetřená. Koupit je dostanete v lékárnách, pozor dávejte ve složení na to, abyste vybrali ty, jež nemají syntetickou parfemaci.
  • Večer u televize nebo těsně před spaním dopřejte pokožce rukou olejovou masáž. Zvláště tehdy, pokud je kůže přesušená a podrážděná. Výborně se k tomu hodí olej mandlový, arganový, ale i čistý olivový. Olej pak nemusíte smývat, ale nechte působit přes noc pod tenkými bavlněnými rukavicemi.

Všechno výše uvedené pro vás možná není novinka a vrstvenou péči včetně aplikace kyselin a retinolu praktikujete i na ruce. Možná začnete až teď, po přečtení článku. A nebo také ne, protože vám to přijde moc komplikované a náročné. Nebo si nechcete drahé přípravky nanášet a vypoužívat na ruce. Věřím však, že alespoň něco jste si odnesli. Určitě mi dejte vědět, pokud si někdy dáváte masku na ruce, nějaký speciální zábal nebo máte jiné doporučení v péči o pokožku rukou. 

Předchozí článekProč se v těhotenství bojíme retinolu?
Další článekRahua Founder`s Blend Scalp & Hair Treatment