K nejčastějším dotazům, které dostávám ohledně pleťové rutiny a péče o pleť, patří to, co jí škodí. Předně je třeba říct, že každého pleť je velmi individuální, takže dobře jí budou dělat jiné věci než třeba vaší kolegyni od stolu naproti v práci. A to se týká i toho, co pleti nebude vyhovovat. Některé věci však obecně prospěšné nejsou a určitě bychom se jim měli vyhnout při dlouhodobém používání a péči o pleť. Zde jsou černé na bílém ty, které nedoporučuji já. Ženám, mužům, dětem. V pubertě, dospělosti, těhotenství, po porodu i v perimenopauze a menopauze.

Parfémované kosmetické produkty. Ano, čtete správně. Složka „parfume“ nebo „fragrance“ v jakémkoliv produktu neznamená jednu jedinou ingredienci. Jsou to desítky až stovky jednotlivých syntetických toxických složek, které se pod ni schovávají. A výrobce nemusíme podle legislativy žádnou z nich konkrétně uvádět. Rozumějte – žádnou. Není to podezřelé? Nechceme snad všichni vědět a znát obsah toho, co konzumujeme a co dáváme na kůži sobě a svým dětem? Syntetická vůně už jen z výše uvedeného důvodu není zdravá pro vaše tělo, neudělá žádnou dobrou službu vaší pleti, ale svůj největší potenciál skrývá v toxicitě. Je naprosto nadbytečná. Vždy když vidím dobrý produkt, obsahující pleti jinak prospěšné aktivní látky, vitamíny, kyseliny, niacinamid, oleje a na konci se skýtá to zrádné slůvko, nevěřím svým očím. Proboha proč? Proč kazit výborný produkt něčím tak zbytečným a škodlivým. Možná jeho negativní účinky necítíte hned a myslíte si, že vám „nic nedělá“, ale je to jedna z nejmylnějších představ ohledně ingrediencí v kosmetických přípravcích. Syntetický parfém v kosmetice zkrátka nikdy není dobrý. Vyvarujte se ho. S tím následně přijde i vhodnější volba kosmetických produktů. Protože, pokud produkt obsahuje syntetický parfém, je velká šance, že samotný produkt nebude jen snůškou všeho dobrého pro pleť a parfém tam nebude jako jediný zrádce. Bohužel, bude obsahovat i další, nežádoucí, nechtěné a potenciálně toxické látky. Z produktu, který se předvádí jako velmi dobrý, je nakonec šunt, ať je drahý jakkoliv, který je nacpaný hned několika pochybnými ingrediencemi. Netýká se to produktů všech, ale vidím to často. Chceme pleť hýčkat, léčit a co nejněžněji se o ni starat. A toho nedocílíme se syntetickým parfémem. Více o syntetických parfémech se dočtete zde.

Pokud se chcete dozvědět více o průmyslu, který stále používá potenciálně toxické látky, doporučuji vám na Netflixu documentary „Stink“! Možná ho najdete i jinde a je nesmírně poučný, emotivní a rozhodně po jeho shlédnutí již budete přemýšlet o produktech, které si kupujete, úplně jinak. Začnete tak přemýšlet hlavně z následujícího důvodu. To, co před vámi stojí na policích v obchodě, vůbec nemusí být neškodné a zdravé. Za to, zda produkt vpustíte do své pleťové rutiny, zodpovídáte jen vy sami. Trh vám ho předloží, ale vše ostatní je jen na vás. V Evropě je seznam zakázaných látek striktnější než v Americe, ale to neznamená, že si nemusíte dávat pozor na to, co kupujete.

Peelingy a scruby s mechanickými částečkami. Uff… často se potkávám s názorem, že pleť přece potřebuje odrhnout a to se nejlépe provede s jakousi pastou či krémem z tuby obsahující drsné částečky. V té chvíli si přestavím tu paseku, kterou provádíte pleti místo něžného odstranění svrchní vrstvy odumřelých buněk. Pleť je doslova oškrábaná a i když pouhým okem nevidíte krev ani kočičí drápance, vězte, že škrábancová mikroporanění z ostrých částeček mechanického peelingu není to, co pleti dělá dobře. A to ani tehdy, máte – li kůži v obličeji mastnou, se sklonem k zanášení pórů či s akné. Vždy je lepší všechny terapeutické kroky provádět jemně, postupně a dlouhodobě. To se týká peelingů, kyselin, retinolu a všech invazivnějších zásahů. Postupně a pomalu, ale dlouhou dobu. Peeling volte nejlépe jemný, například v namletém prášku, který se smíchá s vodou. Ten můžete provádět klidně denně nebo obden. Je tak jemný, že odumřelé buňky odstraní, ale zároveň kůži nepodráždí, nepoškrábe a nezničí brutální silou. Exfoliaci je také velmi vhodné provádět s pomocí kyselin ve formě toneru. To je ještě citlivější způsob (tedy pokud se držíte zásady správnosti typu kyseliny, její koncentrace a častosti užívání). Oba způsoby – práškový peeling a kyselinový toner můžete kombinovat. Ne v jeden den a během jedné rutiny, ale střídat během týdne. Kyselinám v pleťové rutině budu věnovat jeden z dalších článků.

Pěnové přípravky na odlíčení (a sprchu a koupel a očistu vlasů). Tak tady je to podobné jako s mechanickým peelingem. Kdoví proč v některých z nás (a je vás stále ještě hodně), přetrvává názor, že pokud přípravek nepění, tak přece neumyje. Oooooo….. zakrývám si oči a při představě vany plné barevné pěny, kterou si odlíčíte a „vyčistíte“ obličej, mě začíná svědit kůže. Přesně tak mi své odličování totiž popsala jedna slečna, která chtěla vypracovat denní a večerní rutinu. Budiž jí odpuštěno, protože to chtěla změnit a podvědomě veděla, že to není to, co by měla dělat. Takže, nejen že pěnové přípravky často obsahují i parfém (ty koupelové dokonce i syntetickou barvu, auuu….), ale jejich hlavní složka bývá povětšinou SLS – sodium lauryl sulfate. Je to drastický a nešetrný tenzid, který se mimojiné používá na čištění mastných skvrn a povrchů v garážích. Složka snad s největším potenciálem pěnit a podráždit kůži na obličeji i na těle. Vysušit. Odmastit. Narušit ochranný acidický film kůže. Způsobit ekzémy a vyrážky. Ještě vám to rezonuje s šetrnou péčí, kterou chcete pleti poskytovat? Pokud máte přípravky se SLS doma, dejte je do krabice s čistícími přípravkami. Přijdou vhod na umývání oken, podlahy či auta. Týká se to i šamponů a sprchových pěn. (Já bych je rovnou vyhodila, ale to zase nerezonuje s udržitelností a vůbec – kam je vlastně vylít? Do WC? Do kanálu? Vše se dostane zpět do vody, kterou potřebujeme a nic z těchto levných a drastických, voňavých a barevných produktů není šetrné k životnímu prostředí).

Nutno říci, že některé pěnové přípravky na obličej obsahují ne přímo SLS, ale látky této složce podobné a o trochu méně pěnivé. V 95procentech případů budete mít ale lepší výsledky a příjemnější pocit při čištění s produkty, které jsou na olejové či balmové bázi. Čistící a odličovací olej je přitom složením takový, že buď nádherně emulguje s vodou a přemění se na mléčnou emulzi, nebo je poté pleť nutno stáhnout a dočistit flanelovým obličejovým ručníkem s teplou vodou. Obě metody jsou nesmírně příjemné, šetrné a vhodné pro všechny typy pleti včetně mastné a aknózní.

Pleťové vody s alkoholem (a parfémem). Je to už dávno známo. Alkohol vysušuje. Odstraňuje z pleti ochranný film. Doslova působí na pleti dysbalanci, která se musí napravovat a to dost dlouho. Vyřaďte jej prosím. Nahraďte pleťovými vodami či tonery ve spreji bez alkoholu, bez parfému, zato však s obsahem kyseliny hyaluronové a niacinamidem, panthenolem…. klidně to mohou být i jednoduché květové vody. Pokud však máte velmi citlivou a reaktivní pleť, vyvarujte se i těch, protože květové výtažky a esenciální oleje v hydrolátech mohou dráždit. Než najdete pleťovou vodu s obsahem kyseliny hyaluronové, obstarejte si Caudalie vodu ve spreji. A nebo thermální mlhu z lékárny od Avene, La Roche Posay, Uriage… Ano, jak vidíte, i já občas zavítám do lékárny pro produkty, které už v mé pleťové rutině chybět vlastně nesmí.

Moc základní péče – myšleno pouze čištění a krém. Nemusíte následovat korejské vrstvení 8 přípravků v denní pleťové rutině. Není na to čas. Není to ani proveditelné každý den. Mějte však na paměti, že staré dobré čištění (a to ještě v nejlepším případě, kdy mluvím o skutečně kvalitním čištění pleti) a nanesení krému – to pleti nemůže stačit. Ani ráno, ani večer. Odpuštěno je vám pouze tehdy, když jste měli extrémně náročný den. Když vaše dítě celou noc nespalo. Když máte ataku svého chronického onemocnění nebo vám někdo blízký umřel. Jindy se prosím o pleť starejte. Stačí k tomu následujících několik (relativně stále základních) kroků:

 čištění pomocí oleje k tomu určenému, balzámu, mléka či jiného jemného čistícího přípravku

 pleťová voda, esence nebo exfoliační toner s kyselinami

 kyselina hyaluronová nebo jiné hydratační či výživné sérum 

 kvalitní krém (ve dne vždy s SPF – tedy s ochranným, nechemickým filtrem proti UV záření)

 olej (ten je volitelnou položkou. Pro ty, kdo oleje nemají rádi, mám tu zprávu, že je to s největší pravděpodobností proto, že se ho ještě nenaučili používat. Až k tomu dojde, tak bude i vaše „must have“ v pleťové rutině. Pleťový olej doporučuji zařadit aspoň 3x týdně a to i tehdy, když máte mastnou pleť. Stačí opravdu kapička).

– pleťová maska (také patří mezi volitelné produkty, ale určitě ji doporučuji v kosmetickém arzenálu mít a aplikovat alespoň 1x týdně.

Předchozí článekOdacité Jojoba + Lavender Facial Serum Concentrate
Další článekAgent Nateur Holi(stick) Nr. 3 Deodorant