O problémech s pletí při nošení ochranných pomůcek obličeje by vám mohli donekonečna vyprávět chirurgové, sálové sestřičky, JIPkové sestřičky, zubaři a všichni, u nichž je jejich používání denním chlebem. Pokud roušku musíme nosit několik hodin denně, klidně i 8-12 za celou službu, tak kůže jednoznačně volá o pomoc. A co teprve tehdy, když trpíme ekzémem, akné či periorální dermatitidou. Peklo.
Mne samotné se nošení roušky týká jen na operačním sále, kde můžu být několik hodin denně. Většinou to ale není celá služba a jinak u normálních porodů nenosíme ani roušku, ani čepici, maximálně ochranný empír a samozřejmě také rukavice. I tak mohu ze zkušenosti potvrdit, že kůže obličeje, v mém případě suchá a ekzematózní, dostává zabrat. Zde je v rychlosti pár tipů, jak kůži usnadnit její nelehké období.
I samotná rouška má svoje pravidla
- Pokud si roušku sami šijete, ideálně by měla mít několik vrstev. Na tu vnitřní, která přiléhá ke kůži, vybírejte měkký materiál, který na kůži nebude dřít a omezí mechanické dráždění. Ideální je flanel, jemná biobavlna. Nevhodný je len či froté látka z ručníků.
- Jedno z nejdůležitějších pravidel: Látkovou roušku neperte v žádném případě v navoněném prášku na prádlo. Taktéž nepoužívejte aviváž s jakýmkoliv parfémem. Syntetická vůně zůstává ve vláknech materiálu roušky a při kontaktu s pletí, kdy se navíc pod rouškou tvoří vlhkost a ráj pro mikroorganismy, je zde ideální příležitost k vytvoření kontaktní alergické dermatitidy, vyrážky či ekzému.
- Roušku perte či vyvařujte v horké vodě, ale parfémované prostředky na prádlo na ní jednoznačně nepatří. Nikdy a za žádných okolností. Totéž platí pro parfémované vody používané do napařovacích žehliček, pokud ji žehlíte. Možná už jenom dodržením tohoto pravidla se vyvarujete problému, který jste doposud měli.
Jak chránit pleť pod rouškou
- Hydratací nikdy nic nezkazíte. Kyselina hyaluronová, lehká séra. Základní, nekonfliktní, nevoňavé krémy a emulze, které pleť nezatěžují. Toto vše pleť uvítá.
- Naopak, použijete-li krémy se syntetickou vůní, tak vlivem vlhkosti a tepla může docházet k intenzivnějšímu působení všech chemických látek v kosmetice obsažených. Pokud máte pleť citlivou, volte nejlépe i produkty bez esenciálních olejů. Jednoznačně ale přípravky bez syntetické vůně.
- Nepoužívejte přípravky s vysokým procentem vysušujícího alkoholu.
- Nánosy makeupu a pudru, které pod rouškou ve vlhkém prostředí nemají dlouhou trvanlivost, zhorší jakýkoliv kožní problém. Líčení stejně nebude vidět, takže není nutné.
- Večer nezapomeňte na důkladné čištění a to i tehdy, pokud se nelíčíte. Na pleť obličeje rozhodně nepatří desinfekce, ale jemné očištění je nutné. I na obličeji mohou být zachycené kapénky viru. Nedejte jim šanci a pleť očistěte zakrátko po příchodu domů.
- V případě ekzému, podrážděných suchých ostrůvků kůže nebo periorální dermatitidy je výborné aplikovat cica krém se zinkem. Hojivý je například Cicafalte od lékárenské značky Avéne.
- Při zhoršené periorální dermatitidě používejte zubní pasty bez fluoru a nejlépe i bez mentolu a dalších dráždivých látek. Nejlepší jsou ty homeopatické, jelikož obsahují minimum látek. Přesně to periorální dermatitida potřebuje.
- Na noc zvolte výživnější a hutnější krém, ale přes den se mu vyhněte a dejte přednost krémům lehčí konzistence bez vůně. Výborné jsou i uklidňující termální mlhy.
- Při dlouhotrvajících a úporných problémech zcela určitě vyhledejte dermatologa, který vám doporučí vhodnou léčbu. Výše uvedené tipy jsou obecné, cílené a prospěšné, ale jedině dermatolog má možnost kůži vidět, posoudit a zhodnotit další postup.