Může začínat drobnými pupínky, podobnými akné. Ty se postupně shlukují a vytváří červenou, kruhovou vyrážku kolem úst. Periorální dermatitida postihuje ale i okolí nosu a očí. Je velmi náročná na léčbu a někdy ve vyjimečných případech má chronický ráz. Většinou není přímo bolestivá, ale pálí, kůže je nepříjemně suchá, napjatá a svědí. Rozhodně nic, co byste chtěli mít.

Co ji způsobuje?

Přesná patofyziologie vzniku není známa. Prokazuje se ovšem více než často, že podporovat její vznik mohou tyto faktory:

  • Užívání kortikoidních krémů a mastí v oblasti obličeje
  • Inhalační i systémové steroidní léky užívané například k léčbě astmatu
  • Zubní pasty s obsahem fluoru a esenciálních olejů
  • SLS neboli sodium lauryl sulfát – pěnivá součást zubních past, šamponů a čistících gelů na obličej
  • Kvasinkové infekce
  • Agresivní, nešetrná kosmetika se syntetickými vůněmi, ropným základem a látkou isopropyl myristate
  • Některé složky v makeupech a SPF přípravcích s UV faktorem

Stejně jako u jiných kožních onemocnění, je velmi vhodné, aby i vyrážku kolem úst viděl dermatolog. Ten by ji měl rozeznat od akné, rosacey či kontaktní nebo seborhoické dermatitidy a doporučit vhodnou léčbu. Většinou jsou první volbou lokální antibiotické přípravky. Je třeba velmi zdůraznit, že léčba periorální dermatitidy lokálními kortikosteroidy je naprosto nevhodná a nedoporučovaná. Kortikoidy zlepší momentální stav při užívání, ale jakmile s nimi přestanete, vyrážka se vrátí a často mnohem horšího rázu.

Antibiotika užívaná celkově jsou někdy předepisována v těžkých případech periorální dermatitidy a mohou být skutečně nezbytná. I tady je třeba varovat, že takto zase utrpí vaše střevní mikroflóra, která má celkově vliv na vaše zdraví včetně kůže. A její znovuobnovení potrvá hodně dlouho. I tehdy, pokud budete zároveň s léčbou užívat probiotika.

Co můžete udělat sami?

Někdy se vám podaří zvládnout či zmírnit projevy následujícími opatřeními:

  • Vynechejte na nějakou dobu aplikaci makeupu
  • Minimalizujte pleťovou péči
  • Vyřaďte z pleťové rutiny přípravky pěnivé, s parabeny, silikony, esenciálními oleji a syntetickou vůní
  • Používejte pouze zubní pastu bez fluoru, SLS a esenciálních olejů
  • Volte čistou, nekonfliktní kosmetiku se šetrnými, zdravými složkami

Holistický pohled na periorální dermatitidu

Léčba této kožní nepříjemnosti je dlouhodobá. A svízelná. Já sama jsem jí trpěla několik let, hlavně na střední škole, kdy jsem nevěděla, jak ji léčit i celkově, protože pouze lokální péče nestačí. U dermatologa v ordinaci jsem strávila necelých 5 minut, odcházela s receptem na připravovanou mast z lékárny a ta mi vždy pomohla jen dočasně. Až po zařazení minimalistické pleťové péče s produkty pro citlivou pleť, vitamínové suplementaci a úpravě mikrobiomu protizánětlivou stravou jsem zaznamenala výsledky.

Periorální dermatitida vyžaduje vaši pečlivou spolupráci. Možná i konzultaci s někým, kdo je schopen se podívat na váš celkový stav, zdraví mikrobiomu, užívané vitamíny a potravinové doplňky na podporu funkcí zdravé kůže a pomůže vám upravit stravu směrem k protizánětlivým potravinám. Vhodná pleťová péče včetně doporučení určitých produktů je toho nezbytnou součástí. Periorální dermatitida je totiž barometrem vašeho vnitřního stavu a zdraví celkově. Nečekejte, že jednoho dne sama zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Nebude to hned. Ale i když to tak v některých případech nevypadá, tak je to skutečně tak, že ji lze hodně minimalizovat i vyléčit. V následujících příspěvcích se můžete těšit na další témata spojená s touto diagnózou.

Do komentářů mi můžete napsat, co pomohlo na periorální dermatitidu vám. Podařilo se vám ji vyléčit? Máte – li k ní jakékoliv otázky, ptejte se.

Zdroj:

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/perioral-dermatitis

https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/perioral-dermatitis

Předchozí článekNakupovat kosmetiku v lékárně… Ano, či ne?
Další článekPéče o pleť krku a dekoltu – na co nezapomínejme