Když se nadhodí téma citlivé oči, většina z nás ví o čem je řeč, protože se s nimi již někdy potýkala. Nemusíme mít totiž přímo oční rosaceu nebo alergie na to, aby nám někdy po něčem oči zaslzely nebo pálily. Pojem citlivé oči může být přitom různě široký. Od subjektivních symptomů velmi mírných po střední až po ty těžké a viditelné, kdy s nimi někdo bojuje každý den. Co si tedy laicky pod pojmem představit?
- Oči citlivé na kosmetické produkty, pálivá jídla, větrné počasí a sluníčko
- Citlivost očí na environmentální alergeny – prach, pyl, parfémy… (slzení, pálení, zarudnutí sliznice..)
- Citlivé oční okolí a oční víčka – velmi suchá a choulostivá kůže, šupinky, prasklinky očních koutků
- Svědění a celkový diskomfort oční sliznice a okolí očí
- Periorbitální dermatitida – ekzém kolem očí
- Okulární rosacea
- Syndrom suchého oka (defekty slzného filmu, nedostečná tvorba jakékoliv vrstvy slzného filmu… Týká se zejména některých autoimunit ale existuje i jako samostatná diagnóza)
Nezáleží ani tak moc do jaké kategorie spadáme (samozřejmě uvedené nemoci vyžadují správnou diagnostiku a léčbu), protože péče o oči a oční okolí je ve všech uvedených případech hodně podobná. Ale to je jednoduše řečeno, protože podobná sice ano, ale přesto podle malých rozdílů v symptomech odlišná. A tady už narážíme na to, jaké používat přípravky. Která řasenka bude ta správná, jaký druh očních kapek zvolit a co všechno udělat proto, aby oči byly více odolné a hlavně zdravé.
Motto přípravků – jemnost a šetrnost
Pokožka kolem očí je nejen citlivější než na ostatních místech obličeje, ale také více náchylná ke stárnutí. Je proto třeba jí věnovat speciální péči. Asi není třeba zdůrazňovat, že pleťové přípravky na problematické okolí očí musí být šetrné a s vyloučením určitých složek. Týká se to krémů, očních gelů, masek, gelových hydratačních polštářků. Oči s alergiemi, rosaceou, nedostatečnou tvorbou slzného filmu nebo oči majitelek s autoimunitním onemocněním toho tolerují málo. Mezi minimum látek, které chceme vyloučit z pečujících přípravků a dekorativní kosmetiky patří:
- Jakákoliv vůně (složka parfum, ale i geraniol, limonene, linalool, citrol, citronellol)
- Parabeny
- Phenoxyethanol
Je více těch, které nemusí vyhovovat a které milovník přírodní kosmetiky tolerovat nebude či nechce. Určitě si o nich dále povíme.
Citlivé téma – řasenky
Nejenom, že řasenka by měla mít správný kartáček, neopadávat a nerozmazávat se, ale aby to nebylo tak jednoduché, citlivé oči to mají s řasenkami ještě komplexnější. Řasenka pro citlivé oči musí splňovat mnoho parametrů snášenlivosti a nedráždivosti. A jako je tomu i u jiných produktů, tak některé oči snesou více, jiné méně. Chceme se mít na pozoru před složkami jako jsou:
- Syntetické vůně, ale opět i geraniol, limonene, linalool, citrol, citronellol. Vyvarovala bych se i lavender flower/leaf/stem extract
- Syntetické barvy (barvivo z uhelného dehtu)
- Phenoxyethanol
- Konzervační látky, které uvolňují formaldehyd – bronopol a quaternium-15
- Thimerosal
- BHT a BHA
- Imidazolidinyl Urea
- Aluminium powder
Oční kapky – mohou pomoci?
Používají se při nepříjemných pocitech jako je pálení, řezání, svědění a pocit cizího tělesa v oku. Ale i při zhoršených symtomech, suchosti, alergiích a nedostatečné tvorbě slzného filmu. Dají se použít ke vkapávání do očí nebo k obkladům víček. Pro citlivé oči, které se snadno podráždí, bych určitě doporučila oční kapky, které na oku vytvoří ochrannou vrstvu a podpoří hydrolipidový film. Takových očních kapek je samozřejmě velké množství. Dokáží nesmírně ulevit a pomoci. Jaký typ si ale zvolit? Budou to ty tekuté, gelové, bez fosfátů, se světlíkem lékařským, s homeopatiky nebo s protizánětlivou složkou? Mezi ty základní, které se ale liší svým použitím vzhledem k rozdílnému složení, patří:
- Zklidňující, bez obsahu hyaluronátu
- S obsahem lubrikačních látek, které zvlhčují
- Protizánětlivé
- S obsahem dalších hojících složek jako je panthenol, vitamín A a E, světlík lékařský. Zlepšují výživu rohovky a spojivky
- S obsahem homeopatik
Můžeme očím pomoci i jinak?
Citlivým očím prospívá nošení slunečních brýlí i při menší intenzitě slunečního záření (např. na jaře a na podzim). Rovněž nošení brýlí (jakýchkoliv) při větrném počasí, protože vítr je velkým nepřítelem očí citlivých, ekzému i oční rosacey. Dokáže oči rozslzet, podráždit včetně začervenání na několik následujících dnů.
Pro zdraví očí ale existuje i podpora těla zevnitř. Zdravá strava s vysokým podílem zeleniny a ovoce s antioxidanty a vitamíny je základem. V dalších článcích se budu věnovat i výběru látek, antioxidantů a vitamínů, které mají prokázané účinky na zmírnění symptomů citlivých očí při syndromu suchého oka, alergiích a autoimunitách (ekzémy, rosacea…). Chci se věnovat i suplementaci u starších lidí pro prevenci některých očních nemocí a podpoře při diabetu. Dodání určitých látek v suplementaci, které člověk nemusí dostatečně přijímat ve stravě a nebo má tělo ve vyšším věku jejich zvýšené nároky, je žádoucí pro předcházení nezvratných poškození oka.
Na závěr – citlivé oči vyžadují nejenom větší a náročnější péči, ale i návštěvu oftalmologa. Ten zkontroluje oční pozadí, slzné cesty, okraje víček, změří nitrooční tlak. Podrobné sledování stavu sítnice je důležité i pro odhalení takových onemocnění, která nemusí být patrná, ale postupně zhoršují vidění, způsobují výpadky zorného pole nebo dokonce ztrátu zraku a v rozvinuté fázi se těžko napravují.