Stejně jako vybíráme pro obsah účinných látek kosmetické produkty a zkoumáme pod lupou INCI list, tak bychom měli věnovat pozornost osobním lubrikačním produktům. Ty se dostávají do kontaktu s kůží, sliznicí a při nesprávně zvoleném složení mohou způsobit hodně nepříjemností.
Vaginální mikrobiom – co to je?
Přirozený vaginální ekosystém se skládá z bilionu mikroorganismů. Precizně vytvořený, unikátně složený a velmi potřebný mikrobiom se liší u každé ženy úplně stejně jako jedinečný mikrobiom ve střevě a v ústech. Vagína má nízké pH díky sekreci kyseliny mléčné. Primární kolonizační bakterie vaginy se nazývá Lactobacillus a napomáhá udržovat kyselé prostředí, odrazuje ostatní bakterie, kvasinky, viry a udržuje správnou produkci hlenu. Vaginální prostředí ovlivňuje estrogen, glykogen, Lactobacillus acidophilus, kyselina mléčná a pH. Přirozený ekosystém ovlivňuje ale i sexuální aktivita, sperma, hormonální antikoncepce, menstruace, antibiotika a další léky. Ty mohou změnit složení vaginálního mikrobiomu. Pro normální, zdravě fungující ženské zdraví v pochvě je důležitý normální endogenní mikrobiální ekosystém a intaktní epiteliální bariéra. A právě toto může být narušeno i tak banální věcí, jako je zvolení nevhodného produktu na intimní hygienu a nebo lubrikačního prostředku.
Kdy se vaginální ekosystém naruší?
Jak jsme si řekli výše, mikrobiom dočasně ovlivní sperma, hormonální výkyvy, menstruace a některé léky. Zdravý mikrobiom se s tímto většinou hravě vyrovná. Problémy nastávají tehdy, když vznikají lokalizované reakce buněk na některé antigeny. Těmito antigeny jsou právě složky v lubrikačních gelech, spermicidech, intimní hygieně, textiliích, toaletních výrobcích (uměle navoněný toaletní papír, intimky a prezervativy se syntetickým parfémem), někdy i latex v kondomech. Řešením je změna osobní hygieny, absence používání pěnivých a synteticky navoněných přípravků. A bez umělé parfemace intimek, převoněných vlhčených ubrousků a toaletního papíru s vůní se nejenom obejdeme, ale tělo nám za to i poděkuje. Žádné tyto látky nejsou kompatibilní s přirozenými bakteriemi, které se uvnitř našeho těla vyskytují a mikrobiom mohou hrubě narušovat.
Jak je to s vaginální absorpcí?
Vaginální sliznice má stejně jako ostatní mukózní membrány v těle vysokou schopnost absorpce. Jinými slovy, látky se z ní do organismu vstřebávají docela snadno a poměrně rychle. Jistě znáte rapidní vstřebání nitroglycerinu aplikovaného pod jazyk. Nebo téměř okamžitě účinkující spreje na migrenózní bolest hlavy k aplikaci na nosní sliznici. S rychlým nástupem účinku se využívají i rektální čípky. Toto podávání léků využívá schopnost rychlé absorpce sliznicí.
Intravaginální podávání léků k využívání systémového efektu farmaceutický průmysl zatím moc nevyžívá. Některé sloučeniny a látky mají ale schopnost se přes intravaginální podávání vstřebat mnohonásobně lépe a rychleji než orálně, neboť jejich absorpce vaginální sliznicí daleko převyšuje schopnost zažívacího traktu absorbovat tyto látky. Lékové formy určené k podávání přes vaginální sliznici jsou vyvíjeny a možná se jich v budoucnu dočkáme.
Pokud tedy víme, že má vaginální sliznice tuto relativně vyšší schopnost absorpce, je nám jasné, že na složení lubrikačních přípravků bychom si měly dávat záležet. Vybírat produkty šetrné, jemné a bezpečné. Nic nezkazíme ingrediencemi jako je:
- aloe vera
- glycerin
- vitamín E
- kyselina hyaluronová
- kyselina mléčná
V produktech jsou nežádoucí jednak pro negativní ovlivnění mikrobiomu ale i z důvodu potenciálního vstřebávání do organismu tyto látky:
- aromata
- barviva
- syntetické vůně
- parabeny
Při snaze o otěhotnění vybírejte ještě pečlivěji
Většina konvenčních lubrikantů z drogerie obsahuje nadměrné množství konzervantů, nevhodné pH, bohužel i syntetické vůně a aromata. Životaschopnost spermií přitom není uzpůsobena umělé vůni jahody, vanilky ani ničeho jiného, tudíž látky typu aromat a syntetických parfémů je nutné při cestě k miminku v lubrikantech zcela vyřadit. Spermiím přátelský lubrikant podporuje životaschopnost buněk, má vyvážené, specifické pH a neovlivňuje vitalitu, morfologii spermií ani integritu DNA. Měl by naopak obsahovat ionty vápníku a magnesia, které jsou přítomny ve všech tělních tekutinách a jsou zásadní pro přežívání a migraci spermií. Měl by udržovat přirozenou hodnotu pH ejakulátu a cervikálního hlenu. Při snaze o otěhotnění vybírejte tedy lubrikanty skutečně pečlivě a vyhněte se naturálním variantám jako je olivový olej, dětské oleje, vazelína a i slinám, protože díky enzymatickým reakcím v nich mohou mít spermie problém se životaschopností.