V zimním období neplatí, že méně je více. Tedy alespoň co se produktů péče o pleť týká. Pokožka trpí přechody ze zimy do tepla, zvláště do hodně vytopených místností se suchým vzduchem. Všichni, kdo mají pleť suchou, citlivou a nebo trpí ekzémy, potvrdí, že v zimě se symptomy problémové pokožky zhorší. Přichází na řadu zvýšená péče, lepší ochrana a více produktů k vrstvení. S tím samozřejmě jde ruku v ruce čas, který u pleťové rutiny strávíme a peníze, které za přípravky vydáme. Jenže tak to prostě je a je třeba s tím počítat.
Sérum je jedním z nejzákladnějších přípravků v péči o pleť. V pleťové rutině u každého typu pleti přichází na řadu séra v každém ročním období, zimu nevyjímaje. Jejich efekt připraví pokožce půdu k nanášení dalších produktů. Nejen, že se pokožka zvlhčí a nejméně její nejsvrchnější vrstva zůstane hydratovaná, ale séra jsou přípravky s nejkoncentrovanějším složením účinných látek. Jako většinou nejvíce řídký produkt se v rutině používá na pleť přímo v prvním nebo druhém pořadí (ve druhém tehdy, když předtím použijeme pleťový toner, mlhu nebo esenci, což vřele doporučuji). Sérum má tedy šanci dostat do pleti nejvíce aktivních látek. Séra se většinou vstřebávají velice rychle a nenechávají pleť mastnou.
Vrstvení u mastné pleti
Existuje mylná domněnka, že mastná pleť nemůže být dehydratovaná. Skutečnost je opakem a mastná pleť postrádá vlhkost velmi často. Jakmile dodáte mastné pleti dlouhodobě hydrataci, vyřešíte polovinu problémů, včetně zlepšení akné. Séra jako koncentrovaný koktejl látek používejte zejména taková, která jsou velmi lehká a obsahují vysoký podíl kyseliny hyaluronové. Po nanesení nečekejte dlouho (rozhodně ne do stavu skoro vysušené pleti) a spíše dříve než později nanášejte další produkt. Na efekt séra jako jediného produktu však nespoléhejte. Pleti by to nestačilo a to ani té mastné. Můžete mít dojem, že kůže dostala co potřebovala, ale je to tím, že sérum obsahuje zvláčňující ingredience. Vy je v pleti musíte udržet dalším produktem, kterým je buď lehký pleťový krém nebo lotion. Nakonec můžete, ale nemusíte (já to doporučuji vždy a rozhodně bych to nevynechávala), aplikovat alespoň pár kapek lehkého pleťového oleje. Nebojte se ho. Pleť to nezatíží, ale ochrání. Výborný je squalan nebo jojoba či argan.
Vrstvení u suché pleti
U tohoto typu pleti se můžete s vrstvením vyřádit. Suchá kůže v zimě žízní po vlhkosti a hladoví po výživě. Séra můžete navrstvit klidně dvě. Nejdřív jedno velmi hydratační a druhé olejové. Pod ně je výborné aplikovat pleťovou mlhu nebo esenci. Po séru by měl v pleťové rutině následovat hutný a na výživu bohatý pleťový krém. Následný olej nemusíte nanášet ihned, ale dát si krátkou přestávku. Zejména tehdy, použijete – li ještě makeup a samozřejmostí je i SPF (ano, jak už jistě víte, to má následovat u všech typů pleti). Olej jako vrstva po krému je v zimě výborný marulový, baobabový či z meruňkových jader.
Vrstvení u citlivé pleti
Pokud bojujete s pletí podrážděnou, snadno začervenalou či reaktivní na změny prostředí a nové přípravky pleťové rutiny, tak zima to ještě znásobí.
Určitě si odpusťte agresivní zásahy a produkty, u kterých je podráždění kůže hodně pravděpodobné. Patří sem peelingy, silné kyseliny, silný retinol a esenciální oleje. Používejte je s mírou, méně často a ve slabší koncentraci. V zimě pleť nepotřebuje extra silnou exfoliaci. Za další, vyřaďte úplně produkty s parfémem, alkoholem a látkami způsobující pěnění. Odličování a čistění doporučuji provádět v zimě zásadně s přípravkem typu balzámu či oleje. Sérum by mělo obsahovat hlavně kyselinu hyaluronovou, niacinamid, panthenol, ceramidy, squalan, popřípadě výtažky z mořských řas a peptidy. Krém volte spíše hutnější než lehké konzistence, ale tady musíte opravdu vyzkoušet, co vám nejvíce vyhovuje. Citlivá pleť je ta, které trvá nejdéle poznat vyhovující přípravek. Časté je i tápání v celé pleťové rutině. Kdy co použít, jak vrstvit, jaké konzistence jsou nejlepší, které ingredience nebudou vadit. V tom případě by vám možná měl s pleťovou rutinou někdo pomoci. Měla jsem klientky, které samy ten boj vzdaly. Nic nevyhovovalo, pleť byla buď podrážděná nebo olupující se, mdlá a nevyživená. A tak skončily jen na panthenolovém nebo calciovém či cica krému. Jenže postupem času to kůži nestačilo. Pleť zkrátka potřebuje víc. Víc výživy, ochrany i aktivních a anti-aging látek. Ale zpátky k tomu, co použít po krému. Olej na závěr je nutností, nejlepší pro citlivky je squalan, marulový, baobabový, mandlový, kaméliový. Ochranné SPF volte VŽDY pouze s minerálním ochranným faktorem. Chemické SPF je totiž jedním z nejčastějším iritantem pro citlivou pleť.
Dobrý deň, som rada že som našla vaš blog, plno zaujímavých informácií. Mám citlivú pleť a tiež hľadám produkty, ktoré mi pleť ukľudnia, oleje som nepoužívala. Mala som pocit že po nich budem veľmi mastná. Takže idem skúsiť. Mala som aj cica krém od la roche, ale veľmi mi nepomohol. Snažím sa nájsť produkty prírodné, čisté . Ďakujem za článok
Dobrý den, jsem moc ráda, že Vám blog přináší užitečné informace. S citlivou pletí je to běh na dlouhou trať, hodně zkoušení a finančních výdajů. Časem člověk pozná, co mu v produktech vyhovuje a čeho by se měl vyvarovat, takže moc držím palce!
Pěkný den, Soňa.