Dermatologové a celá skincare komunita znají účinky retinolu po celé roky. Derivovaný z vitamínu A, retinol patří mezi skoro magické, svými účinky velmi známé a dobře prostudované ingredience. Pro jeho schopnost zrychlit buněčnou obnovu v kůži, zvýšit produkci kolagenu, zesvětlovat pigmentové skvrny, redukovat jemné vrásky a celkově zlepšit pleť, je vyhledávanou látkou v kosmetických přípravcích. Retinol je ale také zatracovaný kvůli vedlejším účinkům, mezi které patří zčervenání kůže, suchost a olupování. Tyto nepříjemné stavy mohou být velmi výrazné. Retinolová potence je problémem pro mnoho lidí a výrazné podráždění, suchost a olupování pokožky mnozí nejsou schopni snést. Proces budování tolerance vitamínu A na pleť je dlouhodobý, postupný a vyžaduje zvyšování dávek, častost používání a zároveň zmírňování negativných účinků. Mnozí proto po krátké době retinol zavrhnou jako ztrátu času.
Část lidí, například těhotné ženy a lidé s velmi reaktivní pletí retinol nemohou používat vůbec. Retinol je teratogenní, ale ve volně prodejných kosmetických přípravcích bývá ve velmi nízké koncentraci. Proto nepanikařte, pokud jste dosud retinol ve volně prodejných kosmetických produktech používali a zjistily jste, že jste těhotné. Používat přestaňte, ale nestresujte se.
Právě u té části lidí, kteří retinol chtějí či nemohou používat, přichází na řadu bakuchiol. Nová ingredience z přírodního zdroje, která se začíná objevovat ve stále větším počtu kosmetických produktů. Nazývaná je také jako rostlinný retinol, přírodní retinol či phyto retinol. Značky jako Herbivore, Biossance, Omorovicza, The Inkey List and Indeed Laboratories nabízí přípravky na bázi bakuchiolu.
Máme mu věřit jeho efekt?
Hodně často slyšíme o téměř zázračném působení nejrůznějších ingrediencí. Tak moc jim chceme věřit, že jim často i skutečně věříme. Přesto, že magickou sílu žádné látky v produktech nemají. Bakuchiol je ale velmi zajímavý. S vitamínem A nesdílí žádnou chemickou podobnost, ale má takzvanou funkční podobnost v kůži, jelikož působí na stejné receptory jako vitamín A. Tímto způsobem vytváří i podobný účinek jako právě retinol. Jen je o něco málo slabší.
Bakuchiol se nachází v semínkách a listech rostliny Psoralea corylifolia neboli rostliny babchi. Bakuchiol rozvířil vody milovníků kosmetiky a všech, kteří hledali alternativu starého známého vitamínu A. Psoralea je navíc rostlinou, která je objektem zájmu ve farmakologickém výzkumu, jelikož vykazuje antibakteriální, anti-inflamatorní a antioxidační účinky. Již po desítky let se psoralea využívá v Ajurvédě a tradiční čínské medicíně k léčbě lupénky a vitiliga.
Účinky dokázané ve dvojitě zaslepené studii
Malá, dvojitě zaslepená studie publikovaná v britském Journal of Dermatology v roce 2018 ukázala, že bakuchiol je stejně efektivní jako retinol na redukci pigmentací a drobných vrásek, bez efektu podráždění. Dr. Katie Beleznay, který praktikuje dermatologii a působí jako klinický instruktor na Univerzitě Britské Columbie v Canadě uvádí, že kromě toho bakuchiol má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které zvyšují jeho účinky. Dodává, že pro tyto všechny své vlastnosti je bakuchiol vhodnou volbou pro pacienty, kteří netolerují retinoidy.
Bakuchiol může být používaný ve skincare rutině i ráno a nezvyšuje přitom citlivost pokožky na slunce. To samozřejmě nikoho neopravňuje k tomu neužívat každodenní SPF. Bakuchiol je vhodný i pro těhotné ženy. Splnil se nám tedy s příchodem bakuchiolu sen o přírodním retinolu? Dr. Beleznay říká “Retinoidy jsou stále vedoucí ingrediencí na poli anti-agingu. Bakuchiol vypadá slibně, ale na rozdíl od retinolu máme dosud stále málo důkazů o tom, co vše může skutečně s kůží dokázat”. Je tedy čistě na vás, jestli mu dáte šanci. Já sama bych ho nezatracovala.