Lipidové částečky v podobě sfingolipidů, nutné pro každý druh pleti. Pokožka je dokáže sama produkovat. Čím strměji postupuje náš věk, tím méně jich horní vrstva pokožky obsahuje a tím méně si je epidermis dokáže sama tvořit.
Moc o nich neslyšíme, možná je ani nehledáme jako součást složení v kupovaných přípravcích. Protože si ale pozornost zasluhují, pojďme si o ceramidech ozřejmit pár faktů.
Úbytek ceramidů jako jeden z důvodů stárnutí pleti
Ceramidy nepatří mezi látky, které by pleť mohla postrádat. Jsou “stavební” součástí každé pleti, ať už je mladá, starší, mastná nebo suchá. Víme však, že kůže stárnoucí nedisponuje plnou kapacitou k tomu je sama vytvářet.
Pokles tvorby ceramidů v epidermis je jedním z důvodů, proč je pokožka na obličeji i těle postupem věku a ve stáří sušší a tenčí. Kolem 30 let pleť ztrácí kolem 40% ceramidů než obsahovala v mladém věku kolem dvacátého roku života. Kolem věku 40 let, kdy převážná většina z nás začne objektivně pozorovat znaky stárnutí pleti, mluvíme až o 60% úbytku ceramidů z pokožky. Dá se říct, že naše pleť již nikdy nebude mít přirozeně tolik ceramidů, jako jich má nyní.
Ceramidy a jejich pokles v pokožce jsou jedním z důvodů, proč ženy v perimenopauze a menopauze postupně zaregistrují změnu kvality pleti. Jejich pokožka se od mastné či smíšené stává graduálně sušší a tenčí. Produkty dosud používané přestávají vyhovovat a změnám pleti již nestačí. Tempo stárnutí pleti zde začíná nabírat jiný směr a pleťová rutina vyžaduje jiné přípravky k čistění, odličování, hydrataci i udržení lipidové vrstvy.
Ceramidy a kožní onemocnění
Spojitost úbytku ceramidů s kožními chorobami jako je atopický ekzém, rosacea, ichtyóza a dokonce i akné je prokázaná a víme o ní dlouho. Nedostatek lipidových částeček přispívá k suchosti, citlivosti a nebakteriálním, zánětlivým procesům v pokožce. To má samo o sobě za následek případné infekce, poškození kůže, sklon k iritaci a předčasnému stárnutí.
Kůže postrádající ceramidy není nikdy fyziologicky tak odolná jako pokožka normální a obsah ceramidů přímo ovlivňuje kožní elasticitu, sílu a i složení mikrobiomu. Suchá kůže má větší sklon k tvorbě jemných linek, vrásek a k narušení kožní bariéry. Ta je následkem toho velmi křehká a k výkyvům, které způsobí problém, stačí velmi málo.
Nezapomínejme ani na hormonální, genetické a metabolické choroby ovlivňující kožní integritu, jako je například diabetes. V těchto případech kůže vyžaduje extra péči. Denní kontrolu, včasné podchycení i malých poranění, ale hlavně jejich prevenci. Starost o kůži ve smyslu hydratace a udržování lipidové bariéry pomocí vhodných topických přípravků (mléka, krémy a oleje) je zásadní prevencí a udržování kůže v odolnějším stavu.
Opravdu tuk v kůži potřebujeme?
Tuk v pokožce zabraňuje transepidermální ztrátě vody (TEWL). Tak nazýváme proces, kdy se z pleti přes stratum corneum, tedy přes nejsvrchnější vrstvičku kůže odpařuje voda, prostřednictvím difuze a evaporace. Pokud epidermis postrádá lipidy, tak hydratace v kůži je snáze ohrožena vypařováním a pleť se stává sušší. Ztrácí elasticitu, objevují se suché ostrůvky a drobné linky. Pokožka nemá jak se bránit, protože nutná obrana v podobě tuku jí chybí.
To je zdůrazněno extrémněji v zimních měsících, kdy na kůži působí vlivy jako je centrální topení v bytech, snížená vlhkost vzduchu, studené počasí a povětrnostní vlivy. Dokazují to i záznamy z některých studií, kdy bylo zjištěno, že v období zimních měsíců je pokles ceramidů v pleti nejvýraznější a ceramidy chybí. TEWL probíhá kontinuálně, nejvíce v nočních hodinách, ale my nejsme bezbranní v tom, jak ho kontrolovat.
V zimních měsících, stejně jako při zhoršených symptomech kožních onemocnění je potřebná změna pleťové rutiny. Lehké produkty vyhovující kůži jindy, nebudou stačit v zimě. Pleť volá po výživnějších, hutnějších konzistencích s lipidy a ceramidy do nich patří. Stávají se nepostradatelnou součástí produktů asi jako máslo či olej v kuchyni. Nachází svoje místo v denní i noční rutině v sérech, krémech, pleťových esencích i maskách.
Můžeme pleť “nakrmit” ceramidy i zevnitř?
Výborným a přirozeným zdrojem ceramidů jsou vajíčka, mléčné výrobky, sojové boby (pozor na GMO), a hnědá rýže. Pozornosti by ale nemělo uniknout ani dodávání zdravých tuků. Sem patří avokádo a tělu prospěšné oleje jako je olivový, avokádový a v přiměřené míře i kokosový olej a ghí.
Pleti a pokožce těla většinou svědčí i extra dodávání Omega 3 mastných kyselin pomocí rybího tuku, oleje z tresčích jater a vitamínu D. Optimální hladina Omega 3 a vitamínu D v těle je nesmírně důležitá pro zdraví kůže, ovlivnění kožních chorob a přispívá i ke zdravému stárnutí. Nemůže ho zcela negovat, ale uvedené látky a jejich účinky mají benefit pro celý organismus včetně pokožky v rámci anti-aging.
Na trhu se objevují i cílené suplementy dodávající ceramidy formou potravních doplňků. Podle všech dostupných informací jsem toho názoru, že přirozené dodávání zdravých tuků pomocí výživy a případně výše uvedených tří doplňků (Omega 3, olej z tresčích jater, vitamín D…) je adekvátnější a naturálnější metoda u zdravého člověka.
Pokud trpíte kožním onemocněním jako je rosacea, atopický ekzém, lupénka, ichtyóza, pak je situace jiná a mnohdy vyžaduje individuální suplementový plán. I tak do něj ale samotné ceramidy v potravních doplňcích osobně nezařazuji.
Ceramidy nikdy nevyjdou “z módy”
Nebudou pouze sezónní záležitostí v kosmetice, jejichž pozornost vyprchá za rok a pak už se o nich mluvit nebude. Protože jsou klíčovou strukturální součástí naší pokožky, zájem o ně nikdy nepoleví. Ceramidy jsou velmi dobře tolerované všemi druhy pleti protože jsou její přirozenou součástí. Ve složení kosmetických produktů je přijímá i pleť mastná a smíšená protože nejsou komedogenní, nezpůsobují ucpávání pórů ani aknózní změny.
Pokud budeme perfecionisty, zaměříme se na ceramidy v produktech tak, aby byly ve složení produktů spolu s dalšími tuky jako je cholesterol a mastné kyseliny. Toto trio bude pro pokožku posilující booster, který obnoví zdravou kožní bariéru, přispěje k prevenci ztráty vlhkosti a udrží pleť zdravě vypadající. Vhodná kombinace těchto lipidových směsí může být sama o sobě velmi podpůrnou terapií při ovlivnění rosacey, atopického ekzému a periorální dermatitidy.
Ceramidy můžeme kombinovat s většinou kosmetických ingrediencí. Snesou se výborně s aktivními látkami jako je retinol, vitamín C, niacinamid, peptidy ale i kyselina hyaluronová.
Pokud jste v situaci, kdy kůži těla nebo obličej hydratujete, promašťujete a stále zjišťujete, že je suchá… nebo máte pocit, že bez pleťových masek nemůže vaše pokožka existovat, protože pne, je dehydratovaná, vyprahlá a nevypadá zdravě, zaměřte se postupně na kroky vaší péče o kůži. Něco v ní může chybět. Buď určitý krok v pleťové rutině a nebo určitá složka v produktech, kterou epidermis postrádá. Jednou z ní mohou být právě ceramidy. Dobrou zprávou je, že je kůži můžeme poskytnout a zakomponovat do rutiny tak, aby se pleť dostala do optimálního stavu.
Máte-li otázky k ceramidům, přípravkům s jejich obsahem či k péči o pleť jako takovou, napište mi do DM na Instagramu, případně do konzultací zde.