Není olej, jako olej. Ano, týká se to olejů konzumních i pleťových. Jistě víte, že například při výběru a koupi olivového oleje se máte řídit tím, který je extra virgin a lisovaný za studena. A i tak v něm mohou být rozdíly co se kvality týká. Údajně je určité procento i těchto zdánlivě kvalitních olejů na našem trhu pančovaných a smíchaných třeba s řepkovým. A to tedy vůbec nechcete.
Je více než užitečné si po otevření a konzumaci všímat hustoty oleje, jeho barvy a tzv. chuťové zkoušky, kdy malé množství oleje vás při spolknutí bude vzadu na jazyku pálit. Čím více pálí, tím kvalitnější olej to je. Pálivou chuť způsobují polyfenoly a tak toto je celkem dobrá cesta, jak si olej otestovat. Při smíchání s potravou či v zálivce již tuto pálivou chuť necítíme.
Dobrá. Jak ale budeme testovat olej pleťový? Možná už víte, že já jsem pro zařazení kvalitního oleje do pleťové rutiny u všech typů pleti. Mastná není vyjímkou. Jenomže, u většiny pleťových olejů žádná chuťová zkouška neexistuje. Je možné, že někdo z Maroka by dokázal rozeznat kvalitní arganový olej podle chuti. V Guatemale, kde je rozšířený olej z chia semínek by nejspíše někdo z místních rozeznal chia olej kvalitní od pančovaného či starého. Jak se ovšem máme v olejích vyznat my, obyčejní spotřebitelé či milovníci kosmetiky, kdož chceme pleťový olej kvalitní, čistý, čerstvý a bez nežádoucích příměsí?
Cena jako vodítko?
Tady platí, že ano i ne. Na cenu se většina z nás dívá při výběru jako první. Může nám něco napovědět, ale nic nezaručuje. Samozřejmě ale mějte za to, že každý kosmetický produkt přírodního charakteru patřící do vyšší a vysoké cenové kategorie má větší pravděpodobnost, že v něm budou účinné a aktivní látky. Řeknu-li to stručně a opačně, tak podezřele levný produkt ve mně vždy skrývá pochyby, jak moc je čistý, koncentrovaný, zda je opravdu bio, bez GMO a v neposlední řadě i čerstvý. Levné produkty pleťové péče už ze své podstaty nemohou mít kvalitní ingredience. Kvalitní ingredience dělají produkt drahým. Vyjímka však potvrzuje pravidlo jako úplně u všeho.
I když je olej jenom jedna aktivní látka, tak jeho získávání, extrakce a vůbec zpracování nemusí být vůbec levná záležitost. Ceny olejů se samozřejmě liší podle způsobu pěstování a získávání té či oné plodiny a také tím, zda je surovina v biokvalitě.
Místo nákupu – internet, oficiální stránky či tržistě?
Chcete-li levný produkt a kupujete-li online mimo oficiální stránky dané značky či mimo ověřené online obchody, tak můžete narazit na fake neboli padělek/podvod. Koupíte pančovaný, nečistý produkt, který se jen vydává za to, co se o něm píše na obalu. Ve skutečnosti je to ale výrobek nekvalitní, bez účinných látek, vyrobený z nejlevnějších náhražek v nehygienických podmínkách.
Kosmetické odvětví je business, kde se pohybují 4 biliony dolarů ročně. Je to neuvěřitelné číslo. Lidé totiž nakupují a nakupují a chtějí produkty známých značek za tu nejlepší, nejnižší cenu. A toho využívá spoustu podvodníků. Produkty se falšují hlavně v Číně a poté se prodávají na internetu či nejrůznějších tržnicích. Na fake narazíte i třeba na Amazonu. Pamatujte, že Amazon je především primárně online prodejna knih! Nekupujte tam kosmetiku, protože nemáte záruku, odkud pochází. Padělané a imitované kosmetické produkty tam vůbec nejsou vyjímkou. Při koupi kosmetických produktů zůstávejte u oficiálních stránek dané značky či u online stores, které máte ověřené a které odebírají produkty z oficiálních zdrojů. Dávejte si i pozor na místo výroby. Pokud je to Čína, bohužel daný produkt nemusí být čistý, pravý, čerstvý a namísto toho bývá i kontaminovaný a často i zdravotně závadný. Ten určitě do pleťové rutiny zařazovat nechcete.
Vůně oleje
A tady je to už trochu těžší. Čisté oleje mají svoji specifickou vůni. Vy, kdož jste vášnivými uživateli kosmetických olejů a v pleťové rutině vám už pár let nechybí, tak víte, jak rozdílnou vůni můžete čekat. Jako příklad rozdílných a trochu intenzivnějších vůní uvedu olej šípkový, tamanu, cacay, chia, arganový… Naproti tomu některé, jako je třeba marulový či meadowfoam skoro neucíte (pokud jsou čerstvé). Přirozenou vůni olejů se naučíte rozeznávat až po nějaké době a to ještě závisí i od doby sklizně. Každý rok může mít i olej z určité konkrétní a stejné oblasti jinou barvu i vůni. Na co si však musíte dát pozor, je rancidita, neboli žluklost.
Jistě se vám již stalo, že jste se zakousli do žluklého ořechu, mandle či pistácie. Žluknutí se samozřejmě týká i samotných olejů, ať už pleťových či konzumních, neboť pocházejí z plodů či semínek. Žluklý olej nasvědčuje tomu, že je produkt již prošlého data či byl špatně uskladněný. Žluklý olej určitě poznáte a to podle nevábné vůně. Celý produkt se tak stává nepoužitelným a někdy i zdravotně závadným. Žluknout přitom může jakýkoliv produkt, který obsahuje tuky, vosky či másla. Protože složky jsou v přípravku zastoupené v různém poměru, stačí když začne žluknout složka jedna a zkazí se produkt celý.
Dalším problémem může být mikrobiální kontaminace, kterou ovšem tak snadno nepoznáte. Olej se totiž bez přítomnosti vody nekazí. Primárně kontaminovaný olej – vezměme kupříkladu arganový, který je připravovaný v nehygienických podmínkách na marockém tržišti, se však začne kazit okamžitě po kontaktu s vodou. Přítomné enzymy v mikroorganismech také olej “stravují”, tudíž ničí a rozkládají triglyceridy na volné mastné kyseliny a glycerin. Opět se tím dostáváme k přípravku, který nám nebude užitečný, ale naopak.V této souvislosti se také dívejte na datum expirace oleje a kupujte ten, který má ze všech které v poličce v obchodě jsou, expiraci nejdelší. Většinou to bývá ten, který je úplně vzadu. Pokud můžete, požádejte prodavačku, aby vám přinesla ten, který má dlouhou expiraci. Zaručíte si tím čerstvější a lepší produkt. Možná toto již děláte při výběru potravin jako jsou jogurty, mléko a podobně, takže vám neříkám nic nového.
Extrakce oxidem uhličitým nebo hexanem
Ze semínek či plodů rostlin je třeba olej nějakým způsobem dostat. Až pak si ho můžeme užívat v kosmetické rutině. A právě i na tom získání záleží. Oleje chceme definitivně lisované za studena. Nefiltrované. Nezahřívané. Co nejvíce čerstvé. Jedině tak si zachovávají repertoár svých léčebných, pěstících a anti-aging vlastností.
Co se získávání týká, chceme ty extrahované za pomoci oxidu uhličitého. Nepleťte si toto s extrakcí pomocí hexanu, která je nežádoucí a výsledný produkt je zbavený všech účinných a aktivních látek, které ho činí hojivým, pečujícím a anti-agingovým (příkladem budiž úplně bílé bambucké máslo, sice hladké, krásně roztíratelné a bez zápachu, ale totálně zbavené všech výživných látek). Protože je však hexan velmi dobře dostupný, levný a účinný, je stále velmi oblíbený a populární nejen v industriální výrobě ale i farmacii, potravinářském a kosmetickém průmyslu. Hexane je při normálním atmosférickém tlaku a pokojové teplotě tekutý. Po extrakci by měl být separovaný od výsledného produktu, ve kterém by neměly být žádné jeho zbytky. Pokud je ovšem hexan jako rozpouštědlo velmi nízké kvality a čistoty, tak je velká pravděpodobnost, že ve výsledném produktu zbytky hexanu zůstanou. To rozhodně nechcete, protože nejenom že je hexan explozivní a hořlavá látka, ale při dlouhodobé expozici způsobuje neurologické problémy.
Naproti tomu oxid uhličitý je inertní a nízkotoxický plyn. Při tomto typu extrakce se chová jako tekutina a extrahuje lipofilní části rostlin či plodů. To vše za velmi nízké teploty okolo 31 stupňů Celsia, kdy se neničí tukový profil a potenciální hojivé a aktivní složky rostliny, semínka či plodu.
Po extrakci se změní zpět na plynovou formu a produkt zanechává bez jakýchkoliv reziduí. Extrakce oxidem uhličitým je superiorní způsob extrakce v porovnání s macerací nebo extrakcí jakoukoliv jinou formou pomocí jiného rozpouštědla. Tyto oleje mají potom dlouhou trvanlivost a oxidativní stabilitu v porovnání s jinými, které jsou získány jinou formou extrakce (například i třeba lisem za studena). Jinými slovy, tento typ oleje vám vydrží daleko delší dobu a po otevření nebude tak snadno žluknout. I když za olej získaný extrakcí pomocí oxidu uhličitého zaplatíte víc, tak ve výsledku šetříte svoje peníze a na kůži aplikujete produkt získaný zdravějším a šetrnějším způsobem. Jedním z olejů, který je získávaný touto cestou a který jsem si velmi oblíbila pro jeho kvalitu, recenzuji zde.
Nutno ještě zdůraznit, že při tomto typu extrakce oxid uhličitý obíhá v uzavřeném cyklu a není uvolňován do ovzduší. Použití této metody je daleko více šetrné k životnímu prostředí než ty ostatní jako je například extrakce hexanem či pomocí jiných rozpouštědel.