Nejspíše jste se s nimi již setkali. Znáte je z lékárny jako doplněk na podporu imunity a máte je spojené s obrázkem hub. Betaglukany, patřící do skupiny polysacharidů, můžeme v naturálním stavu konzumovat i z mořských řas, ovesných vloček a kvasnic. Zejména právě ale houby, všechny ty pro nás trochu zvláštní, jsou využívány pro zdroj betaglukanů v klasické čínské medicíně. Příkladem je lesklokorka lesklá, reishi, maitake, korálovec ježatý neboli Lion`s Mane a Chaga, z nichž všechny vynikají svým unikátním vzhledem. Díky množství probíhajících klinických studií a jejich výsledků mají betaglukany velký potenciál stát se součástí západní medicíny.
Betaglukany působí jako imunomodulátory. Mají schopnost imunitní odpověď organismu zvyšovat a stimulovat, ale i potlačovat. Obojího účinku se v medicíně využívá a to zejména pomocí kortikosteroidů, monoklonálních protilátek, imunostimulancií a imunosupresiv k léčbě nejrůznějších chorob. Medicína intenzivně pracuje na tom, v čem by nám betaglukany mohly pomoci. Nejznámější vědec, dokonce českého původu věnující se betaglukanům, prof. Václav Větvička, působí na Lékařské fakultě na Univerzitě v Kentucky a vydal již nespočet publikací na toto téma.
Úplně snad nejznámnějším účinkem betaglukanů jsou prokazatelné antivirové účinky. Celá řada studií ukázala, že betaglukan výrazně napomáhá tělu bojovat prakticky se všemi druhy infekcí. Jsou zvláště účinné při snižování infekcí horních a dolních cest dýchacích. Snižují onemocnění dětí s chronickými respiračními problémy a počty infekcí dýchacího traktu u dětí a starých jedinců.
Vzhledem k tomu, že betaglukany lze používat orálně (kromě také podávání intravenózního a intranazálního) a mají mimořádně nízké riziko vedlejších účinků, stojí jejich využití k profylaktickému zvyšování obranných reakcí za vyzkoušení. Mezi další účinky betaglukanů patří:
Snižování cholesterolu
Přesné mechanismy účinku nejsou dosud zcela rozkryty, ale vliv betaglukanu na snižování hladin cholesterolu v krvi byl již dostatečně prokázán. Zpravidla se hovoří o roli betaglukanů coby součásti vláknin a jejich schopnosti vázat na sebe žlučové kyseliny, jejichž ztrátu pak organismus nahrazuje na úkor cholesterolu v krvi.
Prevence prediabetu a diabetu
Betaglukan zpomaluje vstřebávání cukrů, čímž napomáhá stabilizovat jeho hladiny v krvi. Jako součást vlákniny se řadí k sacharidům, které trávicí enzymy tenkého střeva nedokážou rozštěpit a štěpí je až bakterie střeva tlustého. Betaglukan se podílí na ochraně střevní stěny, vytváření vhodných podmínek pro probiotické osídlení a má tak významnou roli i v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Poruchy krvetvorby
Velký přínos betaglukanů byl již prokázán i v léčbě rakoviny, zejména pak jako podpůrného prostředku při probíhající léčbě za využití chemoterapie a ozařování. K vedlejším účinkům těchto léčebných metod patří poškozování kostní dřeně, s níž souvisí snížení počtu bílých krvinek (leukocytů) v krevním oběhu. Výsledky podávání glukanů ukázaly velice rychlý návrat normální hladiny leukocytů v krvi ve všech sledovaných orgánech.
Hojení ran
Ve formě lokálních produktů na kůži, mastí a krémů, urychlují hojivý proces při poraněních a popáleninách, kdy se ukázala jako účinná směs betaglukanu s kolagenem a docházelo k urychlení reepitelizace.
Kosmetika obsahující betaglukany cílí na podporu buněk imunitního systému. Betaglukany chrání kůži před působením negativních vlivů okolního prostředí, podporují tvorbu kolagenu a působí regeneračně tím, že reparují poškozené tkáně. Začínají se používat i v produktech určených pro atopický ekzém, protože mají dobrou schopnost hydratace, redukují svědění kůže a celkovou suchost. Betaglukany v kosmetice čekají na svoje objevení, které určitě časem přijde. Zatím je nabídka pleťových produktů s jejich obsahem omezená, ale to se díky jejich úžasným účinkům určitě změní.
Chaga – skrývá ty samé účinky?
Houba Inonotus obliquus neboli Chaga, některými také zvaná “Král léčivých hub” je velkým zdrojem betaglukanů a obsahuje nejvyšší množství antioxidantů z hub vůbec (a ještě vyšší než Acai berry). Její účinky se zkoumají v klinických studiích v mnoha úpravách.
Když jsem pracovala na severu Kanady, měla jsem možnost procházet se v místech, kde Chaga volně a divoce roste. Na stromech v taize, ve studeném subarktickém klimatu. Vyjímala se okolo všeho bílého, na bílých kmenech a ve sněhu. Jako houba na kmenech nevypadá vábně, dokonce máte trochu myšlenky na to, jestli strom není nějak nemocný. Tenkrát jsem nic o jejích léčebných účincích nevěděla, vlastně jsem ani netušila, jaký poklad před sebou mám.
Chagu můžete pít v podobě nápoje vytvořeného z chagy rozdrcené na prášek, přijímat v kapslích, konzumovat jako tinkturu v alkoholu a každá forma extrakce přitom pravděpodobně poskytuje podle výzkumu trochu jiný potenciál účinku. A i zde nesmíme zapomínat na čistotu, způsob zpracování a i její původ. Pátrat po tom, jaká firma konkrétní suplemement ať už v podobě nápoje, kapslí či prášku prodává. Chaga získávaná z divoké přírody, jako volně rostoucí je spojována s vícero terapeutickými účinky oproti té, která roste pěstována na farmách.
Celé království hub, z nichž je více než 2000 jedlých a takzvazně medicinálních, skrývá mnoho tajemství, která doufejme, že jednou medicína plně odkryje a využije ku prospěchu lidí. Čím více se do těchto tajů, účinků jejich bioaktivních látek a studií o nich začtete, tím více krásy s úžasem odkrýváte. Věda přináší mnoho nových studií a závěrů, zajímavé výsledky a můžeme se určitě těšit na další fakta, které nám odkryje výzkum shittake, maitake, cordycepsu, chagy i těch dalších.
Jak vybrat ten správný betaglukan?
Přípravky s betaglukany je dnes možné zakoupit v celé škále forem. Situace v lékárnách i na e-shopech s přírodními doplňky může být nepřehledná. Stejně jako ale i u jiných suplementů, tak je třeba při koupi dbát na kvalitu produktů. Významný je způsob zisku betaglukanů, tedy zpracování výchozího zdroje a zejména výsledná čistota produktu. Pro účinnost betaglukanů je podstatná i denní dávka. Většina odborníků se shoduje na dávce 100 až 200 mg denně pro zdravého dospělého člověka a kolem 500 mg pro nemocného člověka. Setkáme se běžně s doplňky stravy ve formě kapslí, sirupů i suchých směsí. Každá forma suplementu může mít svoji “zrádnost”, například aromata, syntetické příchutě, barviva, stabilizátory. Kontrola složení je i tady nutností.
Kdo by neměl betaglukany užívat?
Betaglukany nemají známé vedlejší účinky, interakce a zdají se být jako bezpečný suplement v těhotenství i během kojení. Pro jejich užívání v graviditě se poraďte s lékařem.
Ti, kdo zvažují užívaní betaglukanů v podobě suplementů a trpí autoimunitní chorobou, by měli jejich přínos u konkrétních autoimunit prodiskutovat s lékařem. Určitě s takovým, který zná váš stav, který se suplementaci věnuje a který je dostatečně edukovaný i v imunologii a revmatologii. Platí to zejména pro jedince, kteří trpí onemocněním jako je lupus, Sjogrenův syndrom, revmatoidní artritida, celiakie, Hashimoto thyreoitida ale i další. Zatím platí, že o účincích betaglukanů při těchto nemocech toho více nevíme než víme. Imunitní systém zde nechceme stimulovat a tak je zatím jistější strategie ta vyčkávací, než nám věda podá více informací.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5302426/
https://cdn.shopify.com/s/files/1/1628/0741/files/beta-glucan-comparison-2014.pdf