Jak jsem již zmínila v postu na Instagramu, Codex Beauty se dostává do stále více koupelen a na kosmetické poličky žen i mužů. Ne náhodou. Pojdˇme se podívat zblízka na to, s jakými produkty budeme mít tu čest, pokud se rozhodneme pro jejich zařazení do pleťové rutiny.

Codex Beauty má v sortimentu v současné době dvě řady. Poznáte je snadno podle barev. Bia řada je v krásně zelenkavých obalech a Antu je v sytě béžové. Podrobná recenze na jednotlivé produkty přijde později. Nyní rozebereme specifika každé řady a to, čím se se vlastně všechny výrobky Codex Beauty liší od ostatních značek na trhu.

Bia řada

Světle zelená Bia řada se vyznačuje především hydratačními a zvláčňujícími účinky. Produkty do ní patřící se pyšní obsahem měsíčku, violky, slaměnky a ibišku, jeden přípravek obsahuje i myrtovitou rostlinu z irských bažin, která má antioxidační a anti-aging účinky. Zelená řada je vhodná na pleť dehydratovanou a kompromitovanou okolními vlivy, která potřebuje zadržet vlhkost. Všechny rostliny v obou Codex Beauty řadách pocházejí z volné přírody v Irsku a nebo z ekologických farem. 

Bia řada obsahuje Bia exfoliační čistič, Bia jemný čistící olej, Bia Superfood krém, Bia výživný pleťový olej, Bia hydratační oční gel. 

Codex Beauty Bia řada
Codex Beauty Bia řada

Antu řada

Tato řada je protizánětlivá, zaměřená na obnovu, ochranu a posílení kožní bariéry a odstraňování oxidativního stresu. Antu řada obsahuje patentovaný komplex ze 3 různých rostlin pralesa z Patagonie a z Chile, které se vykazují množstvím bioaktivních látek jež zklidňují iritaci a redukují zánětlivé projevy. Obsažené polyfenoly, flavonoidy a antocyanidy patří mezi aktivní látky, po kterých prahne pleť, která je například vystavená stresu, UV záření, smogu a okolním environmentálním faktorům.

Antu řada je svým složením, které podporuje (stejně jako Bia řada) mikrobiom pleti, určená pro pleť, která potřebuje zmírňovat zánětlivé procesy a podráždění. M3 patentovaný komplex je svými účinky stvořený na pleť povadlou, mdlou, reaktivní. Skvělý v létě, kdy pleť potřebuje redukovat negativní účinky slunečního záření.

Řada Antu obsahuje rozjasňující denní krém (Antu Brightening Moisturizer), noční krém (Antu Brightening Night Cream), sérum (Antu serum), pleťovou mlhu (Antu Radiance Mist), osvěžující gelový čistič (Antu Refreshing Gel Cleanser), oční krém (Antu Eye Cream).

Patentovaný komplex M3 – co to vlastně je?

Tři rostliny a jejich výtažky, pocházející z rostlin pralesa v Patagoii a Chile.

Matico – obsahuje silné flavonoidy řadící se mezi skupinu antioxidantů, které zklidňují podráždění pokožky.

Maqui – tradičně používaná k redukci zánětu. Vyznačuje se vysokým obsahem vitamínu C a polyfenolů s obsahem anthocyaninu. Efekt této rostlinky spočívá mimojiné v mírnění poškození vzniklého v důsledku UVB záření. 

Murtilla – mírní zánětlivé procesy v pokožce, obsahuje polyfenoly a antioxidanty. 

Mezi ostatní rostliny a extrakty z jižní Ameriky, které Codex Beauty ve svých formulacích používá, patří například Entada phaseoloides, což je fazolka obsahující entadamide A, jež redukuje zánět a iritaci. Entadamide A najdete v denním krému a séru z Antu řady. 

Synergické účinky látek, které Codex Beauty používá, se v laboratořích studují do hloubky a pečlivě. Ne vždy mají totiž i pleti prospěšné látky lepší působení vzájemně v kombinaci. Codex si toho pohlídal a do produktů jsou zakomponovány látky takové, aby se v kombinacích a výsledném produktu ingredience navzájem podporovaly a vytvářely na pleti účinný efekt tím, že se potencují k co nejlepšímu výsledku. U patentovaného M3 komplexu byla podrobně měřena i antioxidační aktivita.

Testování je časově náročný proces. Každá kombinace je podrobena testům účinnosti a pokud nesplňuje žádoucí výsledek v klinickém testování pomocí laboratorních metod, je produkt reformulován a veškeré testování proběhne nanovo. Tady vidíme, že pokud značce záleží na výsledcích, které jejich produkty přináší, nemůže nic uspěchat a všechny po sobě jdoucí kroky jsou dopředu do detailu promyšleny. Pro zajímavost – například uvedení řady Antu trvalo od první myšlenky po první výrobky na trhu 18 měsíců.

M3 patentovaný komplex v Antu řadě
M3 patentovaný komplex v Antu řadě

Konzervace

Doposud jsme jako konzervant nacházeli v přírodních produktech ponejvíce (kromě jiných) phenoxyethanol. Ten ale mnozí z jistých důvodů používat nechtějí a nebo i nemohou.

Codex Beauty kosmetika obsahuje jako komplex patentovaného konzervačního systému ferment z bakterií laktobacilů, který zajistí širokospektrální antimikrobiální ochranu bez narušení kožního mikrobiomu, dále kokosový ferment z laktobacilů, který má antifungální účinky a navíc pokožku zvlhčuje a zvyšuje její pružnost. Jedlá organická kyselina v podobě potasium sorbát a benzoát sodný zajišťuje účinnost proti kvasinkám a plísním.

Codex Beauty využívá těchto konzervantů pouze v množství minimálním k zajištění spolehlivé konzervace. Potasium sorbát a benzoát sodný jsou v produktech obsažené v koncentraci, která nevyvolává reakce ani u těch jedinců, kteří jsou na ně jinak za odlišných okolností a v jiných množstvích u jiných produktů citliví. Přidaný adjuvant propanediol vyrobený z kukuřice pomáhá všem látkám zvyšovat účinek. Má navíc i pozitivní účinky na vzhled a kvalitu pleti – je totiž pro pleť zvláčňující. Mnoho Codex Beauty výrobků používá bezdotykové tuby s airless systémem, který dále podporuje minimální bakteriální kontaminaci a tím mikrobiální nezávadnost produktu.

Důkladné klinické testování

Klinické testy, prováděné s Codex Beauty produkty, probíhaly vždy na dobrovolnících o určitém počtu a věku, po stanovenou, jasně určenou dobu. Jejich výsledky jsou uvedené na každé krabičce produktu. Neuvědomuji si, že by toto nějaká jiná firma spotřebiteli poskytovala, je to příjemné zjištění, kterým značka dává najevo, že nic nezastírá a že je ochotná vám poskytnout informace. Codex Beauty na testování nijak nešetří, jsou jedněmi z mála, kdo se skutečně mohou pochlubit extenzivními laboratorními testy na dobrovolnících ale i na speciálních buněčných a pokožkových modelech. Na klinickém testování se podílí odborníci z řad dermatologů a toxikologů.

Klinickým testům účinnosti předchází testování na citlivost a případnou iritaci na 100 lidech, kteří mají produkt aplikovaný na zádech po dobu zhruba 60 dnů. Po této době se v laboratoři vyhodnotí kožní snášenlivost, zaznamenají a zaregistrují případné reakce ve smyslu začervenání, podráždění či jakékoliv irritace. Cílem je samozřejmě prokázání velmi dobré snášenlivosti a tolerance produktů. 

Výrobky rovněž podléhaly testům určujícím zachování kožního mikrobiomu. Neporušení diverzity a množství kožních bakterií je problémem hlavně u značek, které obsahují tolik konzervantů (navíc specifických druhů konzervačních látek), že sice zajistí produktu odolnost vůči množení plísní a bakterií, ale kožní mikrobiom poruší. To se Codex Beauty netýká a testováním potvrdili, že jejich výrobky kožní mikrobiom zachovávají a rovnováha bakterií na pokožce se působením jejich výrobků nemění a nenarušuje.

Certifikáty

Značka není testována na zvířatech, pouze na lidech – dobrovolnících. Značka obdržela certifikáty Leaping Bunny, Ecocert, Vegan, Cruelty Free, EWG verified a Microbiome friendly.

Codex Beauty certifikace
Codex Beauty certifikace

Obaly

Codex Beauty se snaží o co největší udržitelnost a snížení uhlíkové stopy. Všechny obaly jsou recyklovatelné, tubičky nejsou vyrobené z klasického plastu ale ze zbytků cukrové třtiny. Díky tomu se do samotných produktů nedostávají z obalů žádné nežádoucí látky jako je např. BPA. Codex Beauty dokonce nechal svoje výrobky testovat pro prokázání toho, že z obalů se do výrobku 100% nic neuvolňuje a obal je bezpečný. I toto je důležité, já sama například preferuji buď sklo či obal z takovýchto materiálů mnohem raději než plast, ve kterém bych měla mít např. olejíček či krém. Polyethylenové obaly z cukrové třtiny po použití neničí přírodu, protože se rozloží během několika let.

Co dodat na závěr?

Celkově se mi moc líbí to, že Codex Beauty spojuje poznatky vědy a potenciál etnobotaniky, účinky domorodých rostlin a bylin, nezapomíná přitom na klinické testování a ekologii. Barbara Paldus, vědkyně českého původu a CEO značky si dala na propracování všech detailů velmi záležet. Díky uživatelsky příjemným texturám a vůním spolu s novým systémem konzervace zachovávajícím mikrobiom pleti je Codex Beauty biotechnologicky inovativní kosmetikou, která rozhodně stojí za vyzkoušení. 

Pokud vás zajímají další podrobnosti o jednotlivých produktech z obou řad, zda jsou některé z nich vhodné pro různá kožní specifika a jaké jsou moje dojmy z nich, tak sledujte články na blogu a můj Instagram. V příštích sériích se jim budu věnovat.

Codex Beauty zakoupíte v ČR v obchůdku s přírodní kosmetikou a ekologickými produkty https://www.greenwave.cz. Určitě se mrkněte prozkoumat, co všechno mají od Codex Beauty v sortimentu. Produkty dost často mizí pod rukama a s každým výrobkem máte tímto zaručenou důležitou věc – že kosmetika je čerstvá a na pultech dlouho neleží.

Produkty jsem obdržela jako PR gift od Codex Beauty. Dojmy z jejich testování a názory na přípravky v recenzích jsou jen mé vlastní. Vždy se vám snažím produkt popsat skutečně tak, jak na mne působil, jaké měl účinky, co si celkově o něm myslím včetně výhod i mínusů. Tak tomu bude i u Codexu;). Už se moc těším:)

Předchozí článekBetaglukany pro pleť a imunitu
Další článekNejoblíbenější tónované SPF produkty