O tom, že retinol je v těhotenství kontraindikovaný používat v kosmetice, víme z mnoha zdrojů. Jak je to ale s vitamínem A v podobě suplementů? Jak je to vůbec s těhotenskými komplexy, u kterých vitamín A vidíte na prvním místě v seznamu obsažených složek? Máte se ho obávat? Má tam být a nebo je riskantní tyto vitamíny užívat?
Vitamín A je v tuku rozpustný mikronutrient, který není syntetizovaný v organismu a musí být obdržen potravou. Ukládá se v játrech a je dostupný ze dvou zdrojů. Jako preformovaný vitamín A (retinol a retinyl ester) a provitamín A (karotenoidy). Z mnoha přírodně se vyskytujících karotenoidů je to hlavně beta-karoten a alpha karoten, které jsou hlavními provitamíny A obsaženými v jídle. Provitamín je prekurzor vitamínů, který je podle potřeby kdykoliv přeměňován na aktivní formu vitamínu.
Preformovaný vitamín A se nachází hlavně v mléčných produktech, játrech a mateřském mléce. Provitamín, neboli prekurzor vitamínu A je obsažen v rostlinných zdrojích, například v karotce, dýni, spenátu, papáji, mangu. Absorpce z rostlinných zdrojů ale není úplně dostatečná a k adekvátním hladinám v organismu potřebujeme hlavně zdroje živočišné.
U miminka v děloze je zajištěn přísun vitamínu A přenosem přes placentu. Po porodu dítě dostává vitamín A z mateřského mléka. Vitamín A je důležitý pro matku i dítě. U dítěte je nutný pro vývoj oka, skeletu a imunitního systému. Pro matku je důležitý pro udržování schopnosti nočního vidění. V rozvojových zemích, kde je vysoký výskyt deficitu vitamínu A, je i vyšší incidence tzv. noční slepoty neboli šerosleposti. A to bohužel hlavně u těhotných žen, protože nároky na vitamín A se v těhotenství zvyšují (hlavně v posledním trimestru). Deficit vitamínu A je hlavním důvodem slepoty v rozvojových zemích světa, kde se nedostatek tohoto vitamínu vyskytuje.
Studie ale ukazují, že obojí, jak nadměrné, tak nízké hladiny vitamínu A v těhotenství mohou vyústit v nepříznivý vliv na dítě během nitroděložního vývoje. Jak jsme si řekli výše, vitamín A je esenciální pro morfologický a funkční vývoj plodu, zejména pro vývoj kostry a oka. Ví se, že deficit vitamínu A je spojený s mnoha negativními vlivy. Naproti tomu, nadměrný přísun vitamínu A má teratogenní vliv na člověka i několik druhů zvířat. Víme, že vitamín A u zvířat a isotretinoin a vitamín A u lidí (ne betakaroten) je teratogenní obzvláště v prvních 60 dnech po početí. Isotretinoin je látka, používající se při léčbě akné v dermatologii a je kontraindikován u těhotných žen.
Za množství, představující potenciální riziko teratogenity, považujeme v těhotenství dávku vitamínu A přes 10 000 IU za den. Byly zaznamenány případy vrozených malformací u dětí, jejichž matky konzumovaly vysoké dávky vitamínu A (více než 25 000 za den).
Protože teratogenní efekt z nadměrného příjmu vitamínu A v těhotenství známe, doporučuje WHO jako bezpečné množství v těhotenství dávku do maximálně 10 000 IU denně nebo 25 000 IU týdně. Pro země, kde není deficit vitamínu A běžný, je doporučeno neužívat vitamínu A více, než 5000 IU denně z důvodů možných teratogenních vlivů, pozorovaných u vysokých dávek. Stejná dávka platí u suplementace kojících žen. Děti do 6 měsíců, pokud nejsou kojené, mohou podstoupit suplementaci vitamínem A, ale pouze v určitých dávkách, o kterých je nutné se poradit s lékařem.
Mějme na paměti, že v těhotenství je extra důležité stravovat se pečlivě, jíst co nejvíce zeleniny, vlákniny, malých ryb (vyvarováváme se ryb velkých pro jejich obsah rtuti). Používáme pouze kvalitní oleje jako olivový, ghí a třeba na saláty i oleje z dýňových semínek a ořechů. Vyvarováváme se margarinům, řepkovému oleji, fast-foodům a procesovaným, předpřipraveným jídlům z mrazáků v supermarketech.
I při doma vařené stravě si však musíme dávat pozor například na výše uvedené ryby a z hlediska vysokého příjmu vitamínu A i na konzumaci jater. Játra totiž obsahují vitamínu A velké množství a nedoporučuje se je během gravidity jíst pravidelně a ve velkém množství. Jejich příjem omezujte.
Jak je to tedy s vitamínovými preparáty v těhotenství?
Před otěhotněním a v těhotenství užívejte pouze vitamínové komplexy určené pro období gravidity. V nich je většinou obsažený místo vitamínu A pouze beta-karoten. Beta-karoten je prekurzor vitamínu A a tělo si z něho samo vitamín A vytvoří. V těhotenském komplexu nikdy nebudou nadměrná množství žádné látky, která by samotnému těhotenství mohla ublížit. Ano, v těch syntetických, dostupných bohužel zejména v lékárnách, se nachází často nevhodné formy vitamínů. Příkladem jsou neaktivní formy, které tělo může mít problém zpracovat. Sem patří např. nyní již velmi známá syntetická forma kyseliny listové, místo aktivního methylfolátu, který je mnohem vhodnější a o kterém píši zde. Ve vitamínových komplexech se ale bohužel nachází i látky, kterými tělo v těhotenství zatěžovat nechceme (barviva, umělé příchutě a aromata, syntetická pojidla, konzervanty, protispékavé látky, pojiva a další aditiva). Vybírejte proto pečlivě, čtěte složení vitamínů a nedejte pouze a jenom na reklamu a marketingová tvrzení.
Jestli se tedy mít u něčeho v prenatálních komplexech na pozoru, tak jsou to tyto zbytečné a zdraví rozhodně nepodporující látky. A také to, zda těhotenský komplex vůbec dostatečná množství vitamínů, minerálů a ostatních látek, obsahuje. Většinou je to tak, že i u těch kvalitních, osvědčených prenatálních vitamínů nenajdeme úplně všechno a nebo jsou tam některé potřebné látky v množstvích nedostatečných. Týká se to většinou cholinu, vitamínu D, Omega 3 mastných kyselin a magnesia. Tělo jich v těhotenství i po porodu v době kojení potřebuje více než je obsaženo v pouhém prenatálním komplexu. Nejvhodnější cestou je přijímat je v co největším zastoupení stravou. Tyto látky ale podle stavu ženy a jejích výživových zvyklostí, popřípadě dietních omezení, dodáváme i zvlášť, v individuální suplementaci.
Prenatální vitamíny, jejich vhodnost, dávky a kvalita jsou jedněmi z nejčastějších témat těhotenstkých konzultací. Vyznat se v záplavě preparátů není jednoduché. Na trhu je mnoho kvalitních, ale i těch, které rozhodně nedoporučuji. Máte-li otázky k prenatálním komplexům, k výživovým opatřením v těhotenství, nejste na to sama. V těhotenských konzultacích se věnujeme kromě zodpovězení všech mýtů ohledně suplementace i následujícím tématům:
- Vhodná strava v době před otěhotněním i v graviditě
- Doporučení žádoucí, individuální suplementace včetně aktivních forem vitamínů a minerálů
- Doporučení vhodné suplementace u vašeho partnera k podpoře zdraví spermií (pokud početí teprve plánujete)
- Informace o látkách v prenatálních komplexech nevhodných tj. čeho se v preparátech pro těhotné vyvarovat
- Informace ohledně dalších látek v těhotenství nežádoucích (toxiny v prostředí, kosmetice, léky, bylinné preparáty…)
Probíráme všechny výše uvedená témata a nejen ty. Pro konzultaci nebo i jen pár rad mne kontaktujte zde nebo na Instagramu @organicstyle.cz. Těším se na Vás:).
Zdroj: