Slyšíme o něm ze všech stran a někdy už možná ani nechceme. Kolagen je jedním z hlavních suplementů a hlavních ingrediencí kosmetiky v beauty světě. Pojďme odsunout reklamy a podívejme se na fakta, která nám o něm říkají studie, jež se jeho účinností zabývaly. Jedině tak si můžeme udělat obrázek o tom, zda kolagen stojí za užívání a zda ho chceme či ne udělat součástí a doplňkem našeho jídelníčku a beauty rutiny.

Kde máme v těle kolagen?

Kolagen je hlavní strukturální protein v pojivových tkáních, hlavně v kůži, kostech ale i šlachách, zubech a chrupavkách. Existuje 28 typů kolagenu, ale pět z nich je nejvíce zastoupených a z toho tři jsou užívané v lokálních přípravcích na pokožku nebo v suplementaci. Jsou to typy I., II. a III. Typ I. a III. se nachází hlavně v kůži, šlachách, kostech a typ II. ve chrupavkách. 

Mladá pokožka obsahuje až 75% kolagenu. Vnitřní i vnější faktory způsobené procesem stárnutí jsou příčinou poklesu tvorby kolagenních vláken. Produkce kolagenu je ve zralé kůži výrazně snížená. Kolagenová vlákna, můžeme si je představit jako “lešení”, ztrácí svojí stabilitu a mezibuněčná hmota pokožky začíná kolapsovat, bortit se. Tento kolaps, který se projeví sníženou elasticitou, linkami a vráskami, se navíc urychluje dalšími faktory. Mezi ně patří kouření, nutriční deficity, UV záření, environmentální znečištění, skrytý zánět v těle a také hormonální změny v premenopauze a menopauze. Díky ztrátě kolagenu se zvyšuje i suchost a pleť se stává tenčí. Zde je vidět jeden z důvodů, proč se pleť s narůstajícím věkem stává sušší i třeba tehdy, když jsme v minulosti měli spíše mastnější typ pokožky. Kůže prochází změnami v rámci přirozeného procesu stárnutí a to na ní má chtě nechtě dopad. Určitě chceme tyto změny trochu zpomalit, nevnímáme je většinou dobře, ale zabránit úplně jim nedokážeme. U každého se navíc individuálně projevují i genetické předpoklady a získané či vrozené nemoci. 

Co říkají pokusy?

Studie nám ukazují, že proces úbytku kolagenu může být zpomalený vnitřním užíváním specifických bioaktivních kolagenních peptidů. To je onen hydrolyzovaný kolagen, jak ho známe, který je vyprodukován enzymatickou hydrolýzou. Po strávení se kolagen dále metabolizuje na bioaktivní dipeptidy a tripeptidy v gastrointestinálním traktu a je uvolněný do krevního oběhu, kde se akumuluje v kůži k vytváření kolagenní hmoty. Kolagenová vlákna jsou syntetizována primárně ve fibroblastech ve spodnějších vrstvách kůže. To nám napovídá, že omlazení pokožky může být dosaženo ponejvíce způsobem právě přes nutrienty v krevním oběhu. Při pokusech se užívané radioaktivně označené kolagenní peptidy po absorpci udržely v pokožce po 2 týdny. Studovaným subjektům se zlepšila hydratace i elasticita pleti. Většinou to bylo za dobu 90 dní. Určitě dříve než za první tři měsíce účinky kolagenu nečekejte. 

V jedné studii se zlepšila i tzv. solární elastóza, což je degenerace elastických vláken vlivem UV záření. Kůže postižená solární elastózou je silnější, ale svoji elasticitu ztrácí a zvýšená průchodnost buněk vede ke ztrátě hydratace.

Přestože data kolem kolagenu vypadají přesvědčivě, tak určitě potřebujeme pro informaci a pochopení toho, jak vlastně kolagen v těle působí, více klinických studií. Velmi povzbudivě vypadá ale zatím i systematický přezkum, který analyzuje primární výzkum a data z několika studií. Ten ukazuje, že kolagenní peptidy mají benefit v užívání pro zvýšení elasticity i hydratace pleti a v mírnění osteoartritických symptomů jako je bolest, ztuhlost a mobilita.

Který kolagen je vhodný pro pleť?

Již jsme si řekli, ten, který byl zkoumaný ve studiích a měl účinky, musí být ve formě kolagenních peptidů neboli hydrolyzovaný. Kolagen pochází z mnoha zdrojů. Může být původu hovězího, kuřecího, rybího. Na trhu není dostupný žádný veganský typ kolagenu. Nejvíce studií bylo děláno s kolagenem rybího původu. Což ale neznamená, že ty ostatní jsou horší. Já osobně si kupuji rybí i hovězí, přičemž ten hovězí preferuji, z důvodu eliminace rtuti, která je obsažená v rybách.

Pokud hledáte vysokou kvalitu, dívejte se po kolagenu, který je vyroben z ryb žijících volně v oceánu (ne farmovaných) a nebo z krav z volného chovu pasoucích se na trávě. Preferujte ten, který je čistý, bez přídavných látek, barviv, dochucovadel, konzervantů a příchutí. Pokud chcete příchuť, ověřte si, že je zcela naturální. Samotný kolagenní prášek nemá chuť žádnou, v tekutině ho necítíte. Pokud ho chcete dávat do kávy, čaje či matcha drinku, tak ten bez příchuti je ideální.

kolagen
Hydrolyzovaný kolagen v prášku. Rybí i hovězí.

Jaká dávka je ta správná?

Zde se dostáváme k nejednotnému závěru, protože různé studie pracovaly s různými dávkami hydrolyzovaného kolagenu. Nejmenší dávky, které byly testovaným subjektům podávány, byly 2,5g. Pokud se však dávky zvýšily a to až na 10g denně, tak byla po 3 měsících užívání zaznamenána nejen vyšší elasticita pleti, ale i statisticky výrazně vyšší hladina hydratace.

Kolagen a klouby

Konzumace kolagenních peptidů u testovaných lidí zlepšila bolest kloubů, mobilitu a ztuhlost. Když byla tato suplementace kolagenem doplněna ještě dalšími látkami jako je chondroitin sulfát, glukosamin, hyaluronic acid, L-carnitine, vitamíny a minerály, tak se klinické parametry u kloubních potíží zlepšily signifikantně. Zpětně jsme zde u synergického efektu několika látek, které mohou mít potenciál vzájemného pozitivního ovlivnění a posilovat tak účinek, který chceme docílit. Udává se, že užívání kolagenu také ovlivňuje humorální a buněčnou odpověď a má protektivní efekt proti nástupu dějů, které poškozují kloubní chrupavku.

Kolagen a kombinace ostatních nutraceutik

Některé firmy, zabývající se přímo výrobou nutrientů pro výživu pokožky v prevenci stárnutí se zaměřují v suplementaci pro zdraví pleti spíše na kyselinu hyaluronovou, Omega 3 mastné kyseliny, probiotika, zinek a vitamín C, než na samotný kolagen. To však neznamená, že nemůžeme s ohledem na naši výživu a náš stav i tyto kombinovat nebo prostřídat s kolagenem. I v jedné ze studií byly kolagenní peptidy zkoumány tak, že byly užívány spolu s dalšími nutraceutiky jako vitamínem E a C, acerolou, zinkem a biotinem a dohromady po několikaměsíčním užívání zlepšily hydrataci pleti, elasticitu a kožní denzitu.

Nežádoucí účinky kolagenu zatím nejsou známé. Kolagen proto není obecně kontraindikován ani u těhotných či kojících žen. Protože ale každá žena může mít svoje individuální kontraindikace, tak samozřejmě je vždy na místě ověření s lékařem.

Na závěr nás výše uvedený výzkum může přivést na otázku, zda je nebo bylo by užívání kolagenu vhodné jako podpůrný doplněk i při kožních problémech typu ekzému, lupénky, ichtyózy či rosacey. Nebo při léčbě a hojení ran. Nebo při velmi tenké, zesláblé a suché kůži seniorů, která představuje zvýšené riziko vzniku poranění, které se posléze velmi špatně hojí. Kolagen určitě nebude nikdy hlavní, kauzální léčbou u kožních onemocnění. Je navíc zapotřebí více studií k potvrzení toho, jak působí. Zatím ho tedy nikdo jako součást léčby předepisovat ani doporučovat nebude, protože nemáme příslušná data, která by potvrzovala jeho účinky při kožních nemocech. Ale víme, že některé z těchto kožních onemocnění se vyznačují zvýšenou suchostí pokožky, sníženou hydratací, poruchou hydrolipidové vrstvy a nedostatkem kožního proteinu fillagrinu. Víme, že začátek symptomů rosacey často koreluje s nástupem premenopauzy či v menopauze, kdy dochází v pokožce k degradaci kolagenu. Víme, že pacienti s rosaceou mají kolagenu oproti ostatním v pokožce méně. A tak možná se třeba v budoucnu ukáže, že kolagen je i u těchto diagnóz dobrým pomocníkem. Několik úvah a hypotéz se na toto téma začíná objevovat a mne nesmírně zajímá, co přinese čas. Určitě se tomuto tématu ještě pověnuji.

Máte-li otázky ke kolagenu nebo jiným druhům nutraceutik týkajících se pleti, kontaktujte mne zde nebo na Instagramu @organicstyle.cz. Pokud potřebujete pomoc s pleťovou rutinou, výběrem šetrných pečujících produktů, poskládáním péče, jsem tu pro vás. Pro konzultaci mne můžete kontaktovat i zde https://organicstyle.cz/pletove-konzultace/.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.12174

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436266/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30368550/

https://www.dermatologytimes.com/view/collagen-degeneration-linked-to-rosacea

Předchozí článekMarie Veronique Vitamins C+E+Ferulic Serum
Další článekVitamín A v těhotenství. Jaké množství potřebujeme?