V létě je pleť krásně vypadající, nepodrážděná, případné záněty jsou minimální, ekzémy odcházejí skoro úplně pryč. Jakmile se začnou krátit dny a počasí začne naznačovat blížící se podzim, pleť mnohých z nás to začne pociťovat. Většinou nepřichází změny, které bychom vítali s radostí. Kůže začne být napjatá, hrubší, sušší než je v létě a více negativně reaguje na určité kroky či produkty v pleťové rutině. Mohou to být kyselinky, které najednou začnou více iritovat, může to být retinol či esenciální oleje, ale jisté je, že s kůží se „něco“ děje. U některých už na sklonku léta, u jiných až koncem podzimu a začátkem zimy.
Z tepla do chladu
Změny kůže jsou připisovány střídání ročních období už dávno. Pleť má ráda konzistentní teplotu a vlhkost. Není proto divu, že podzimní dny, kdy nastávají rapidní výkyvy v počasí, kůži přivodí mírný šok. Ti, kdož mají pleť citlivou, snadno iritovanou nebo trpí ekzémy, rosaceou a akné, jsou na tuto imbalanci náchylnější mnohem více. Udržet zdravou homeostázu pleti, která se musí změnám ročních období přizpůsobovat, pro ně znamená více péče a času.
S poklesem teploty i vlhkosti vzduchu musí kůže velmi pracovat na tom, aby udržovala dlouhodobou, adekvátní rovnováhu. Pokud se vlhkost v pleti neudrží, všichni víme, že dehydratace ji oslabí. Může vést k jemným trhlinkám na nejsvrchnější vrstvě kůže a ta je tím zranitelnější a náchylnější. Následně dochází k poruše kožní bariéry, která má za následek více podráždění a projevy zánětu.
Co nám říká věda?
Studie, která byla publikována v britském Journal of Dermatology, vysvětluje to, co se s kůží děje přímo na buněčné úrovni. Vědci vyšetřovali 80 dospělých dobrovolníků. Objevili, že v období podzimu a zimy nastává v pokožce pokles v hladině proteinu zvaného filaggrin. Tato bílkovina se navazuje na keratinová vlákna v epiteliálních buňkách a pomáhá udržovat fungující kožní bariéru. Rovněž se ukázalo, že v tomto období probíhají i změny v textuře korneocytů, jež jsou buňkami tvořícími epidermis – nejsvrchnější vrstvu kůže. Tímto se potvrdilo, že změnami na buněčné úrovni kůže v podzimním a zimním období skutečně prochází.
Všichni známe hrubé tvářičky dětí, objevující se v tuhé zimě. Zhrublá a suchá kůže se ale objevuje i u predisponovaných jedinců v dospělosti a nevyhýbá se ani rukám. I kůže na nich je v zimě často začervenalá, zánětlivá, popraskaná a hrubá. U náchylnějších tyto změny mohou vést až k atopickému ekzému či vzniku rosacey. V zimě napáchají hodně škody přetopené místnosti, ze kterých chodíme do zimy a nazpět. Ovlivňuje to negativně jemné kožní kapiláry. Dlouhodobá venkovní expozice kůže vlhkosti také neprospívá. Z ní totiž většinou ihned přejdeme do tepla a sucha uvnitř našich domovů.
Jak můžeme kůži pomoci?
Střídání ročních období neovlivníme. Stav kůže a kvalitu pleti však ovlivnit lze a to nejen obměnou obsahu kosmetické poličky. Pamatujte na to, že prevence je lepší než léčba. Zde je pár tipů na to, co dělat, aby pleť i kůže na těle trpěla změnami v mnohem menší míře.
- Do stravy zařaďte suplementy ve formě kvalitního rybího oleje /omega 3/, vitamínu E, vitamínu D, vitamínu C, pupalky dvouleté a coenzymu Q10.
- Nepřetápějte vnitřní místnosti v bytě a nepřehánějte to ani s horkou sprchou či horkými koupelemi.
- Kůže v chladnějším období potřebuje více než jindy udržet vlhkost. Poslední aplikovanou vrstvou v rutině by měl být proto olej, nebo hutnější a mastnější emolienční krém. V případě velmi suché pleti i krém více okluzivní.
- V případě, že máte sklon k ekzémům, potřebujete stále kůži promašťovat, dodávat jí ceramidy, chybějící oleje i vlhkost. Tady se porucha kožní bariéry ukáže v mnohem větší intenzitě. I drobné výkyvy ve změnách okolního prostředí vám způsobí problém velmi brzy.
- Pleťové produkty bez oleje nahraďte emolienčními, tedy těmi, které tuk obsahují alespoň v malém procentu. To i tehdy, máte-li mastnou pleť.
- Na čištění používejte produkty šetrnějšího rázu. Zkuste oleje a balzámy místo pěnivých gelů. Vyhněte se parfemaci, v případě přecitlivělé pleti i esenciálním olejům.
- Při poklesu teplot i na podzim neváhejte s nošením alespoň tenkých rukavic. Obzvláště, trpíte-li ekzémem. Tehdy by kůže rukou měla být neustále ošetřená výživným krémem.
Pokud změny ve skincare rutině, přijímaných suplementech i produktech, které používáte, uděláte brzy, ještě před příchodem symptomů, jste na správné cestě. Tehdy vás negativní změny kůže v podzimním i zimním období překvapí méně a možná i později, než pokud byste nechali vše plynout a změny ročních období by jste neregistrovali. Věřte, že i tuhá zima se dá přežít. Z kanadského severu, kde bylo i -45C vím, o čem mluvím. Ale asi už bych to podnebí kůži nechtěla dopřát:)).
Zdroj: