Toto téma patří k celkem častým dotazům, tudíž si zaslouží pozornost. Často totiž spoléháme na to, že nic už nemůže být více kvalitní, než to, co sedí v lékárenských regálech. Že nám to pomůže, vyléčí pleťové neduhy, ochrání před sluníčkem. Doporučení od asistentek v lékárně od každé jednotlivé značky nás v to jenom utvrdí.
Je třeba to uvést na správnou míru. Nic, co je v regálech kdekoliv, ať je to lékárna či supermarket, nemusí být kvalitní, bezpečné, zaručovat slibované účinky ani to naši pleť nemusí spasit. Jsme to my, zákazníci, na kterých je vybírání produktů podle kvality. Ne podle reklamy, ale podle toho, co skutečně obsahují. To se netýká se kosmetiky. Ale třeba i párků a míchaných salátů, uklízecích prostředků, pracích detergentů, že:). Já vím, je to mravenčí práce a člověk aby všude chodil s lupou…
Na druhou stranu, lékárenské značky jako je La Roche Posay, Avene, Vichy, Bioderma a Uriage byly vyvinuty pro specifické potřeby pokožky. Pro onemocnění kůže, jako je akné, ekzémy, lupénka, rosacea či “jen” citlivost pleti. Některé z těchto značek mají vypracovanější složení pro určité kožní onemocnění a kvalitnější ingredience než ty ostatní. Ale, u každé z těchto značek bych byla při výběru velmi opatrná. U mne samotné jen tak 15-20 procent produktů prochází sítem, které zaručuje léčebný efekt, pečující/hojivé složení, slibované účinky, minimalizaci kožních reakcí a bezpečnost. Říkáte si, že je to hodně málo?
Některé problémy pleti a specifické složení produktu
Vezměme si například přípravky určené pro rosaceu či citlivou pleť. Obojí vyžaduje minimalismus co do počtu ingrediencí, zklidňující látky a vyvarování se například syntetického parfému. A tady je kámen úrazu. Hned několik produktů obsahuje syntetickou vůni. Pokud čtete můj blog již nějakou dobu, víte, že umělý parfém v produktu na pokožku zejména obličeje, nepatří. A vůbec nepatří do přípravku na tak specifické problémy, jako je růžovka či citlivá pleť. Smysl mne to nedává a vůbec už ne u firem, které se věnují specifickým problémům pleti, mezi něž tyto dva patří.
Další nevítanou složkou u lékárenských značek jsou chemické UV filtry. Každá lékarenská značka má celou svoji řadu na opalování s ochranným SPF. A snad každý výrobek, který od jednotlivé značky znám, obsahuje bohužel chemický UV filtr. Ne jeden, ale i 4-5 druhů. Chemický koktejl rizikových složek, který je dokonce i v těch dětských přípravcích na opalování. Více o tom, proč používat UV filtry pouze minerální, se dočtete zde.
A tak bych mohla pokračovat dále. Dost často přijdu na něco, co se mi u nich nelíbí nebo si říkám, že by to šlo lépe a ta a ta složka by šla nahradit jinou, lepší (často bohužel dražší). A to i tehdy, když už mi nějaký přípravek přistane doma v koupelně. Dávejte si prostě na složky pozor i v kosmetice lékárenské. Je dobrou volbou pro omezenou dobu, kdy tápete, co na kůži vlastně dát. Mohou být spásou na přechodnou dobu kožních problémů. Oněch 15-20% přípravků značek jako je zejména Uriage, La Roche Posay a Avene skutečně může pomoci při vzplanutí kožních problémů typu ekzému, lupénky a projevů přecitlivělosti pleti. Jejich produkty mohou obsahovat i prospěšné ceramidy, niacinamid, panthenol, zinek a další.
A určitě bych nevzdávala brouzdání ve vodách kosmetiky přírodní, čisté, která bude mít složení bez všech rizikových látek, které někdy najdeme i u těch „lepších“ lékárenských. Vybírání, objevování a zkoušení ve světě přírodní kosmetiky vám přinese produkty, ze kterých se budete těšit a zároveň přitom více poznávat svoji pleť. Která nikdy nezůstane neměnná.