Péče o pokožku stárnoucí a o pokožku těch dříve narozených, která vyžaduje ošetřování pravidelné a láskyplné, má svoje specifika. Kůže starých lidí podléhá mnoha fyziologickým změnám, kdy je většinou nadměrně suchá, tenká, vyznačuje se sníženou elasticitou a schopností zadržovat hydrataci. Změny lipidového profilu mají za následek zhoršenou funkci kožní bariéry. S méně lipidy je kůže ohrožena ztrátou vody a následnou suchostí se všemi důsledky.
Čím pokožka prochází ve věku 60-70 let?
Stárne u každého individuálně. Postupné změny se však týkají všech. Můžeme tak pozorovat, že ve výše uvedeném věku je kůže:
- nadměrně suchá (xeróza pokožky)
- tenká a průsvitná
- křehká a méně elastická
- náchylná k podráždění
- reaguje negativně na nevhodné produkty (vysušující tenzidy, syntetické parfémy)
- vyznačuje se vyšší svědivostí
- více náchylná k poranění a drobným infekcím
- pomaleji se hojí
Pozdější věk = zvýšená suchost pokožky
Fyziologické změny, které naznačují stárnutí kůže, úbytek lipidů, sníženou hydrataci a tvorbu kolagenu i elastinu přichází již kolem věku 40 let a pak pokračují. Jsou více zvýrazněné u těch lidí, kteří primárně trpí kožním onemocněním. Suchá pokožka bude mít výraznější projevy u ekzému, psoriázy, ichtyózy. Velká většina starších lidí však bude postupně s věkem a ubývajícím množstvím ceramidů v pokožce, ztenčením dermální vrstvy až dermální atrofií, trpět zvýšenou suchostí i bez kožního onemocnění. Týká se to zejména dolních končetin – zejména lýtka, lokty, předloktí a ruce. Toho si u stařičkých lidí nejde nevšimnout.
Suchá kůže je méně elastická, může být drsná a objevují se šupinky. Je více ohrožená svěděním, drobnými poraněními a úrazy. Na stárnoucí pokožce trvá mnohem déle je zaléčit a v některých případech se mohou vyvinout v nehojící se rány. Těmi trpí nejvíce lidé postižení diabetem. Nadužívání přílišného množství mýdel, sprchových gelů, odmašťujících přípravků, parfémů i horkých koupelí může problém zvýrazňovat a někdy pokožku dostat až do neúprosného kolotoče podráždění, svědění, škrábání, dermatitid a ekzémů.
Co stárnoucí pokožce seniorů prospívá?
- Adekvátní pitný režim. Vhodná je čistá voda nebo neslazené bylinné a ovocné čaje.
- Optimální výživa s důrazem na příjem zdravých tuků a Omega 3. Zde je zahrnuta každodenní strava ale i doplnění pomocí nutriční suplementace.
- Koupele. Vlažná voda, bez přídavku pěn nebo agresivních, voňavých přípravků. Na očistu je nejvhodnější jemné, tuhé mýdlo bez vůně.
- Používání ručníků či žínek z měkké a jemné bavlny. Xerózní a pergamenová kůže vyžaduje i ultra měkké materiály na otírání kůže jak obličeje, tak těla.
- Nanášení tělových mlék či krémů na trochu vlhkou pokožku. Pomůže k lepší hydrataci.
- Vyvarování se navoněných pracích prostředků (typu Ariel apod.) a aviváží. Vhodné je volit neutrální, bezvonné tekuté prací prostředky s dávkou octa místo aviváže.
- Opakovat ošetřování (krémování, hydrataci…) kdykoliv si to kůže během dne žádá.
- Používání zvlhčovače vzduchu.
Ač by se mohlo jako velmi žádoucí a pro kůži vyživující používat koupelový olej, tak starší lidé by se ho měli vyvarovat. Z důvodu klouzavého rezidua na povrchu vany totiž po koupeli hrozí uklouznutí a úraz. Cenné lipidy je vhodnější dodat pokožce po koupeli v podobě hutnějších tělových mlék či krémů.
Nemocnice a nevhodné přípravky k péči o kůži?
Stejně tak jako se stále v porodnicích setkáváme s převoněnou a na složení se syntetickými látkami bohatou kosmetikou, tak to samé je na odděleních, kde leží dříve narození. Repertoár přípravků k péči o kůži tam tvoří mycí prostředky, tělová mléka, produkty proti opruzení, zapařeninám a dekubitům. Tělové oleje, spreje, mycí gely, vlhčené ubrousky. O kůži starých lidí je třeba se starat pečlivě a pravidelně, obzvláště u těch, kteří jsou nepohybliví a jejich kůže je následkem stáří a nebo medikace ultra tenká a křehká.
Produkty k tomu používané by měly být co nejvíce jemné, ošetřující, zvlhčující, bohaté na lipidy k posilnění kožní bariéry. Bez vůně a všech potenciálně iritujících složek. Co bych přípravkům používaným v zařízeních pro seniory nebo nemocnicích vytkla asi nejvíce, je přítomnost syntetického parfému, nadměrně vysušujících a dráždivých tenzidů v mycích přípravcích a vůbec přítomnost látek, které mají potenciál pokožku iritovat.
Viz. obrázek níže – produkt obsahuje látky prospěšné, ale bohužel i takové, které jsou na pokožku seniorů nevhodné a bylo by stoprocentně lepší se jich úplně vyvarovat a jiné zase nahradit kvalitnější, zdravější alternativou. Za mne bych tento produkt nevolila a obzvláště tehdy, když jde nahradit produktem velmi obdobným, s lepším, čistějším a zdravějším složením (bez parafinu, PEGů, silikonů a hlavně parfému).
Nikdo nečekáme, že na policích geriatrického oddělení s léčebnou kosmetikou k prevenci kožních komplikací bude výčet produktů e-shopu s greenbeauty přírodními produkty. Tato představa je nereálná. Když se však podíváme na INCI list produktů, ptáme se proč. Proč tolik parfému, konzervantů, PEGy, někdy i barviva a vysušující tenzidy. Látky, které mají vysoký potenciál k tomu, aby kůži podráždily, odmastily, vysušily a predisponovaly k výskytu dermatitid a zánětlivých procesů.
Neviňme za to však jednotlivé sestřičky nebo ošetřovatelky. Ti dělají co mohou a pracují s tím co mají. Co pro ně a jejich pacienty objedná nemocnice či jejich geriatrické/interní oddělení.
Dětská kosmetika versus seniorská?
Zatímco kosmetický trh se předhání v širokém sortimentu nabídky dětských produktů, tak kosmetiku určenou vyloženě pro osoby na druhém konci věkového spektra jakoby nikdo nevyráběl. Seniorskou kosmetiku s tváří, kde se rýsují výraznější vrásky a šedivé vlasy, oproti obalům s miminky skoro nikde nenajdete. Je to snad proto, že ji nikdo nepotřebuje?
Definitivně ne, protože kůže seniorů je na péči dost náročná. Přinejmenším stejně jako ta dětská. Pro jaké přípravky tedy sáhnout, pokud nechceme konvenci, lékárenskou klasiku či se jednoduše chceme vyvarovat produktům s parafínem, PEGy, silikony a umělými parfémy?
Chceme-li se v těchto případech řídit nějakou pomůckou či vědět, kam směřovat, tak odpovědí je právě přírodní kosmetika pro ty nejmenší. Většinou je vyráběná bez vůní, bez esenciálních olejů, se šetrnými konzervanty, v případě mycích produktů i s jemnými tenzidy. Dětskou kosmetiku jednoduchého, zdravého složení můžeme zvolit i tehdy, potřebujeme-li produkty k prevenci opruzení, zapařenin a plenkové dermatitidy. Cílem je vyvarovat se všech rizikových a potenciálně dráždicích složek, které kůže seniorů nemusí tolerovat a jen u nich bude zvyšovat riziko podráždění.
Výběrem správné kosmetiky pro ošetření kůže seniorů můžeme předejít neadekvátním reakcím kůže. Vhodný produkt dodá kůži hydrataci, cenné lipidy a podpoří zdravou kožní bariéru se zdravým kožním mikrobiomem. Na péči o kůži našich rodičů a prarodičů nezapomínejme, protože můžeme předejít mnoha problémům.