Přesně jak jejich název naznačuje – pomáhají tělu v adaptaci na různé formy stresu. Normalizují určité procesy hlavně v nadledvinkách a tím udržují organismus v rovnováze. Adaptogeny nejsou nově objevenou látkou. Používaly se již dávno v tradiční čínské medicíně a Indii.

V podobě bylin, plodů, kořenů a medicinálních hub působí svými účinky na organismus buď stimulačně a podporují mentální či fyzický výkon. A nebo naopak zklidňují, zmírňují napětí, úzkost, zlepšují kvalitu spánku a redukují dopady stresu na tělo.

Co ukazuje výzkum?

Studie na zvířecích modelech a izolovaných neurálních buňkách odhalují, že adaptogeny vykazují neuroprotektivní, antidepresivní a nootropické účinky. Ukazuje se, že mají vliv na kardiovaskulární problémy a určitá neurologická onemocnění. Obzvláště na ty, které se objevují s postupujícím věkem. 

Adaptogeny podporují procesy, které jsou z části řízené nadledvinkami, od regulace hladin krevního cukru a imunitních funkcí až po hormonální hladiny a krevní tlak. 

Řada klinických zkoušek prokázala jejich efekt proti únavě a zvyšování mentální pracovní kapacity i přes vnější působení stresu. 

Účinky se mohou projevit ve zvýšené energii, lepší produktivitě, vyšším stupni soustředění, vyrovnání hormonálních hladin, zvýšené pohotovosti a činnosti imunitního systému. 

Adaptogeny v podobě nápoje
Adaptogeny v podobě nápoje

Adaptogen jako tinktura, prášek či čaj?

Máme možnost si je opatřit v různých podobách. Dostupné jsou ve formě prášku či tinktur, které mohou být přidávány do nápojů a jídla. Zakoupit je můžete ale i jako kapsle. V této formě je budete preferovat pokud chcete rychlé užití bez komplikovanějšího přidávání do jídla či nápojů. Tento způsob konzumace vám také zaručí, že neucítíte chuť daného adaptogenu. Ne všechny totiž musí lahodit vašim chuťovým buňkám. 

Tu nejvyšší kvalitu hledáme jako certifikované bio/organic produkty. Byliny sbírané nejlépe ve volné, divoké přírodě. 

Na co působí jednotlivé druhy? Známe jich asi 70. Pojďme se podívat na ty nejčastěji používané, od těch, které působí nejjemněji. 

Aswaghanda (Withania somnifera)

Podle předběžných závěrů některých studií má pozitivní vliv na redukci úzkosti, strachu. Zvyšuje signalizaci prostřednictvím GABA receptorů, což se jeví jako základ pro anxiolytické účinky a zlepšení spánku. 

Aswaghanda může snížit o 30% hladinu kortizolu, která je vysoká. Hladinu kortizolu, která je normální, nijak nesnižuje, protože dokáže hladiny pouze regulovat. Svým působením napomáhá klidnějšímu spánku a reguluje výkyvy nálady a energie. Je zklidňující a anti-inflamatorní. Posiluje imunitní systém a může být napomocná v podpoře plodnosti. 

Extrakt z kořene ashwagandhy je upřednostňovaná forma oproti obyčejnému prášku z kořene ashwagandhy. Důležité je též, aby byl extrakt standardizován na určité množství aktivních látek jako je Withanolid-A, Withaferin-A a další withanosidy. Tím se dá odlišit od nekvalitního extraktu, nebo obyčejného prášku z kořene, které jsou také mnohem levnější na výrobu.  

Kontraindikace:

  • Těhotenství
  • Opatrně při užívání farmaceutik jako sedativ a hypnotik. 
  • Opatrně při hyperthyreóze (zvýšené činnosti štítné žlázy)
  • Neužívejte při systémových autoimunitních onemocněních (lupus, revmatoidní artritida, Sjogrenův syndrom, roztroušená skleróza…)
Ashwagandha
Ashwagandha

Tulsi (bazalka svatá)

Je zvána rovněž královnou bylin. Je velmi aromatická a čaj z ní je poměrně silný co se vůně i chuti týká. Užití nachází pro zklidnění mysli. Vyznačuje se protizánětlivými a antioxidačními účinky. 

Má protektivní vliv na játra, ulevuje od lehkých náznaků depresivních stavů, harmonizuje náladu a snižuje úzkost. Použití nachází i při léčbě kašle a nachlazení. Ačkoliv je to bylina příbuzná s klasickou bazalkou, tak tulsi je odlišný druh a běžná bazalka ji svými účinky nenahrazuje. 

Čaj z tulsi je výborný ve večerních hodinách, pokud potřebujete zklidnit a pozvednout mysl. 

Tulsi
Tulsi

Rhodiola Rosea (rozchodnice růžová)

Roste ve vysokých nadmořských výškách v severní Americe, Asii a Evropě. Podporuje funkci nadledvinek a je adatogenem užívaným při adrenálním vyčerpání. Při pravidelném používání zvyšuje odolnost organismu vůči stresu. 

Pacienti užívající rozchodnici pro regeneraci při post virální únavě zaznamenali zlepšení mentální i fyzické pracovní kapacity včetně zmírnění bolestí hlavy. Některé ze studií naznačují protirakovinné účinky rozchodnice a pozitivní účinky při mírnění symptomů deprese. 

Je adaptogenem, který nejčastěji používáme pro zmírnění úzkostí a jeví se jako pomocný prostředek při bolestech hlavy, fibromyalgii a chronickém únavovém syndromu.

Standardizovaný extrakt rozchodnice růžové, obsahující 3% rosavinů a 1% salidrosidu byl u potkanů schopen inhibovat vazbu estrogenu k receptoru a způsobuje mírné antiestrogenní účinky.

Pozor na kvalitu produktů. Bylo zjištěno, že nejméně 20 % ze zkoumaných produktů neobsahuje žádná detekovatelná množství rosavinu, což je hlavní ukazatel, rozlišující rozchodnici růžovou od jiných druhů. Některé další produkty neobsahují vůbec žadný salidrosid, který se vyskytuje i u jiných druhů rozchodnic, což znamená, že pravěpodobně nešlo ani o jakýkoliv druh rozchodnice.

Rozchodnice může mít i stimulační účinky. Efekt u ní závisí na individuálních reakcích a rozpoložení organismu. Předtím, než vypozorujete její účinky u sebe, neužívejte před spaním či ve večerních hodinách.

Kontraindikace:

  • Bipolární porucha
  • Systémové autoimunitní nemoci

Interakce s léky:

Některé složky rhodioly (zejména rhodiosin and rhodionin) mohou ovlivňovat funkci enzymů, které se podílí na metabolismu léků. To může způsobovat interakce rhodioly s farmaky a ovlivňovat bezpečnost užívání některých léků. Pokud užíváte rhodiolu, tak vždy informujte lékaře a lékárníka, pokud zároveň užíváte medikaci a nebo začínáte užívat jakékoliv nové léky.

Rozchodnice vykazuje interakci s léky na diabetes, vysoký krevní tlak, imunosupresivy, benzodiazepiny a antidepresivy.

Rhodiola rosea
Rhodiola rosea

Schisandra (schizandra čínská neboli klanopraška)

V dostupných klinických studiích je popisován její účinek na zvýšení fyzické síly a vitality i mentálního soustředění. Působí také na zklidnění organismu, proti úzkosti a strachu. Podporuje činnost mozku a z nootropických efektů lze vyzdvihnout působení na zlepšení paměti a učení, snížení hladiny kortizolu při stresu a snížení zánětlivých reakcí v mozku.

U malých skupin žen v klinických studiích se ukázalo, že schizandra měla vliv na úlevu od menopauzálních obtíží jako jsou návaly horka, pocení a srdeční palpitace. 

Kontraindikace a interakce s léky:

V nedávných studiích bylo zjištěno, že schizandra a její složky (zejména lignany) mohou inhibovat efekty enzymů, které se podílí na metabolismu léků. To může způsobovat interakce schizandry s farmaky a ovlivňovat bezpečnost užívání určitých léků. Jinými slovy, pokud užíváte schizandru, tak vždy informujte lékaře a lékárníka, pokud zároveň užíváte medikaci a nebo začínáte užívat léky nové. Toto se týká i léků, které by vám byly aplikovány i jen jednorázově/příležitostně – např. v rámci premedikace před výkony v nemocnici (midazolam). 

Pozor také na léky jako je warfarin, tacrolimus a voraconizol.

Schizandra
Schizandra

Nejdříve zklidnění, až potom stimulace

Psychické, mentální i emocionální vyčerpání nastává, když se příliš dlouho přemáháme nad limit toho, co je organismus schopný přijmout a akceptovat. Vyskytuje se únava, bolesti hlavy, nespavost, hormonální nerovnováha, přibírání na váze, snížená motivace.

Někdy máme nádrž své energie pod ryskou “prázdno” a jedeme pouze na zbytkovou energii. Zde ale stimulační adaptogeny jako je například rhodiola (rozchodnice) nebo eleuthero (sibiřský ženšen) můžou být kontraproduktivní a přidáme jen olej do ohně. 

Tyto adaptogeny budou sice stimulovat, ale organismus před jejich užíváním potřebuje i zklidnit, opravit a přidat výživu. Proto je žádoucí zakomponovat i odpočinek, relaxaci v přírodě, masáž, optimální spánek. Až potom můžeme stimulovat. Až poté povzbuzující adaptogeny dodají energii, ale nezpůsobí více podráždění a úzkosti.

V tomto období adaptogeny se stimulačním účinkem dávkujte jemně a pomalu. Začínejte od malých dávek. Snažte se přitom odbourat spánkový deficit a nadměrný příjem cukru. Odpočívejte. Nezapomínejte, že adaptogen není jedinou metodou, která potenciálně pomůže. 

Stimulační adaptogeny vhodné při vyčerpání

Začínáme nejdříve s adaptogeny jako je aswaghanda, reishi houby a bazalka svatá. Jsou to ty, které nejdříve nervový systém zklidní a připraví na povzbuzení a stimulaci. Organismu může tato příprava trvat 2-3 měsíce, za předpokladu, že ovlivníte alespoň částečnou měrou i životní styl. Nic není hned a nic není spánek, zastavení se, dechová cvičení, pohyb venku. Které adaptogeny přichází na řadu tehdy, kdy je organismus připravený na jejich stimulační účinek?

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Jeden z nejvíce studovaných adaptogenů. Málokdo možná ví, že existují dva druhy – Panax quinquefolius a Panax ginseng. Oba obsahují ginsenosidy nebo panaxosidy, které patří do přírodních steroidních glykosidů a triterpenových saponinů. 

Výše uvedené sloučeniny se nacházejí téměř výlučně v rostlinném rodu Panax, který má dlouhou historii použití v tradiční medicíně, což vedlo ke studiu farmakologických účinků sloučenin ženšenu. Ženšen sibiřský (siberian ginseng) do této skupiny nepatří a ginsenosidy neobsahuje. 

Oba dva druhy ženšenu obsahující uvedené ginsenosidy jsou stimulační (panax ginseng je přitom nejvíce stimulační) s protizánětlivými účinky. Vykazují účinky na zlepšení kognitivních funkcí a zkoumá se jejich vliv na neurodegenerativní choroby jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Nežádoucí účinky: 

  • nespavost
  • bušení srdce
  • nízký nebo naopak vysoký krevní tlak
  • bolesti hlavy
  • zažívací problémy

Kontraindikace:

  • systémové autoimunitní nemoci
  • antikoagulancia (léky na srážení krve)
  • statiny
  • antihypertenziva
  • některá antidepresiva
Kořen ženšenu
Kořen ženšenu pravého

Ženšen sibiřský/Eleuterokok ostnitý, latinsky Siberian ginseng

Nepatří do rostlinného rodu Panax. Z trnitého keře se zpracovává především kořen. Zvyšuje schopnost koncentrace a mentální energie. Zmírňuje stres a únavu, podporuje imunitu. Vyznačuje se lehce estrogenními a anabolickými účinky a spolu se cvičením předchází úbytku svalové hmoty ve starším věku. Je schopný podporovat v organismu rytmus spánku a bdění, zvyšovat produkci energie během dne, podporovat koncentraci a činnost mozku během práce či studia. 

Kontraindikace: 

  • vysoký krevní tlak
  • systémové autoimunitní onemocnění
  • některé druhy léků (digoxin a medikace na diabetes)
  • hormonálně dependentní malignity (nádory prsu, prostaty, vaječníků
  • opatrnost při endometrióze, nadměrně silné menstruaci a děložních myomech
Ženšen sibiřský
Ženšen sibiřský

Maca (Lepidium meyenii)

Příslušníci indiánských kmenů považují kořen maca za potravinu, jež podporuje čistou mysl, fyzickou výdrž a vitalitu. Maca je bohatá na esenciální aminokyseliny, jód, železo a magnesium. Maca je někdy používána jako afrodiziakum a pro zvýšení libida, což může být připsáno adaptogennímu účinku na snížení stresu. Prášek z maky můžete přidávat do nápojů, do těsta při pečení. Ne vždy a každému chutná, začínejte s malými dávkami.

Kořen maca
Kořen maca

Mukuna (Mucuna pruriens)

Adaptogen, který vykazuje neuroprotektivní a antioxidační efekt. Zrno mukuny obsahuje L-dopu, která je prekurzorem neurotransmiteru dopaminu. Mukuna je předmětem zkoumání v mnoha studiích věnujících se účinkům na ovlivnění Parkinsonovy choroby. Používá se rozemleté zrno, které Ajurvéda považuje mimo užívání pro posilnění plodnosti i za afrodiziakum. 

Mucuna pruriens
Mucuna pruriens

Adaptogen harmonizující ženské zdraví 

Shatavari (Asparagus racemosus)

Jeden z nejvýznamějších adaptogenů zkoumaných v oblasti ženského zdraví a hormonální rovnováhy. Zvyšuje produkci mateřského mléka. Může být nápomocná pro zvýšení plodnosti podporou folikulární fáze cyklu a při nízkém libidu. Vyrovnává hormonální hladiny a je potenciálně nápomocná při řešení PMS i menopauzálních problémů. 

Některé studie naznačují účinky ve zlepšení PCOS, popisuje se její antioxidační a imunitu stimulující aktivita. Má mírně estrogen a cholesterol snižující účinky. Může být s úspěchem indikována u některých symptomů menopauzy. U jiných však pro mírně anti-estrogenní efekt nemusí vyhovovat. 

Shatavari prášek obsahuje fytoestrogeny. Některé výzkumy ukazují, že fytoestrogeny mohou být užitečné při ovlivnění některých ženských onemocnění, ale jiné mohou naopak ovlivnit negativně. Mohou produkci vlastního estrogenu inhibovat ale i podporovat. Pokud plánujete dlouhodobé užívání shatavari, poraďte se s odborníkem, který zhodnotí vaše obtíže a bude informován o zdravotním stavu v celém kontextu.

Kontraindikace:

  • estrogen receptor pozitivní malignity
  • snížená hladina estrogenu v perimenopauzálním období
Shatavari
Shatavari

Adaptogeny a stáří 

Adaptogeny mohou být pro svoje účinky využívány k podpoře zdraví. Pokud jsou zvolené jako nutriční suplementy, ukazují se jako nápomocné k ovlivnění specifických zdravotních obtíží.

Výzkum naznačuje i potenciál adaptogenů lze nacházet při užití u onemocněních vztahujících se k věku, zejména neurodegenerativního původu. Lidé staršího věku by si tímto mohli udržet stav svého zdraví, vitalitu a možná i zvýšit délku života. Co se ale dlouhověkosti či prodloužení délky života týká, je stále potřeba dalšího výzkumu a zhodnocení účinnosti adaptogenů a objasnění molekulárních mechanismů jejich působení. 

Výzkum adaptogenů nám ukazuje terapeutický efekt u některých stresem navozených a se stresem souvisejících onemocnění. Podle všeho ale adaptogeny mají vliv i na kvalitu života pacientů, kterým jsou zařazeny jako doplňková terapie u mnoha chronických onemocnění a nebo akutních zdravotních indispozicí. Příkladem jsou rekonvalescence po chirurgických zákrocích, při srdečních onemocněních, chronické obstrukční plicní nemoci, depresivních onemocněních. 

Pokud s adaptogeny začínáte, nepřehánějte to zpočátku s množstvím. Nechte je pracovat postupně, konzumujte nejprve střídmá množství a všímejte si, jak na vás působí. Začínejte s jedním druhem. Postupem času můžete užívaná množství zvýšit. U každého produktu čtěte doporučené dávky a také jejich kontraindikace.

Adaptogeny potřebují ke své práci čas a jejich účinky se projeví při dlouhodobějším užívání. 

Kontraindikace adaptogenů 

Většina adaptogenů (až na vyjímky) se může používat v době kojení. O jejich užívání se poradťe s lékařem. V těhotenství je vysazujeme. 

S dlouhodobým užíváním adaptogenů je třeba opatrnosti při systémových autoimunitních onemocněních. Některé druhy jsou imunostimulační, u jiných se věda rozchází v tom, zda imunitní systém stimulují a nebo modulují. Pravdou je, že adaptogeny stále podléhají vědeckému zkoumání a postupem času se dozvíme více informací. Týká se to medicinálních hub a jejich složek ale i dalších. 

Protože při dlouhodobém užívání jsou některé druhy adaptogenů nevhodné i při ženských obtížích a jejich užíváním může dojít k větší škodě nežli užitku, nenasazujte je jako lék sami bez porady s lékařem či odborníkem, který bude znát váš stav. V případě hormonální nerovnováhy toto platí o to více.

Snažme se volit zdravé způsoby zacházení se stresem. I tak budeme mít někdy pocit, že máme na bedrech tolik, že to nelze unést. V tom případě mohou adaptogeny organismu pomoci zmírňovat reakce na stres. Volme je jako zdravější alternativu přemíry kofeinu, alkoholu nebo užívání/nadužívání farmak, ale nespoléhejme na ně jako na jednu jedinou věc.  

Pokud potřebujete pomoc s výběrem adaptogenu, nutričních doplňků stravy či fytoterapie, jsem tu pro vás. V konzultacích se v rámci nutriční suplementace a vytvoření individuálního protokolu věnuji i poradenství ohledně protizánětlivé stravy, podpoře mikrobiomu, čistících bylin. Cílem je redukování zánětlivých projevů, vyrovnání hormonálních hladin, potlačení produkce protilátek u autoimunity a ovlivnění ženských gynekologických obtíží včetně snahy o otěhotnění. Pro konzultaci nebo i jen pár rad mne kontaktujte na Instagramu @organicstyle.cz nebo zde.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC3991026/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22540105/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628327/

https://journals.lww.com/md-journal/fulltext/2019/09130/an_investigation_into_the_stress_relieving_and.67.aspx

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2210803318300010

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.09.16.21263687v1.full

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942911/

Předchozí článekRozhovor na podporu projektu „Ať můžou“
Další článekSeaflora – kosmetika z moře